$
תעשייה ופיננסים

טראמפ כופף את לוקהיד מרטין ובישר: היא תקצץ 600 מיליון דולר בעלות ייצור ה-F35

נשיא ארה"ב מתח ביקורת קשה נגד לוקהיד מרטין וגם בואינג, בטענה שהחוזים הממשלתיים שנחתמו איתם יקרים מדי. היום אמר כי הוא "מעריך את לוקהיד מרטין על ששיתפו פעולה אתנו". עפ"י הערכות, העלות הכללית של ייצור המטוס עומדת על כ-400 מיליארד דולר

שירות כלכליסט 17:3530.01.17
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ טען היום (ב') כי יצרנית המטוסים לוקהיד מרטין תקטין ב-600 מיליון דולר את עלות תוכנית מטוס החמקן F35, זאת לאחר שהעביר ביקורת ציבורית נגד העלות הגבוהה. "אני מעריך את לוקהיד מרטין על ששיתפו פעולה", אמר הנשיא לכתבים בבית הלבן. מדובר בעלות שתופחת מייצורן של 90 היחידות הבאות של המטוס, שעלות כל אחת מהן מוערכת בכ-100 מיליון דולר, כלומר כ-9 מיליארד דולר לפני ההוזלה. 

 

מאז בחירתו לנשיאות בנובמבר העביר טראמפ ביקורת נגד לוקהיד מרטין וגם בואינג, בטענה שהחוזים הממשלתיים שנחתמו איתן יקרים מדי. מנכ"לית לוקהיד, מרילין היוסון, נפגשה עם טראמפ מאז הציוצים הנזעמים שלו נגד החברה, ומוקדם יותר החודש מסרה כי החברה "קרובה מאד להסכם" להפחית את עלויות הפרויקט, שתפחו ל-400 מיליארד דולר בסך הכל.

 מטוס F35 מטוס F35 צילום: U.S. Navy

 

 

הודעתו של טראמפ מגיעה לאחר שבסוף השבוע שעבר הורה שר ההגנה ג'יימס מאטיס לערוך ביקורת על הפרויקט כדי "לזהות מקומות להפחתה משמעותית של

העלויות".

 

משרד ההגנה האמריקאי מתכוון לרכוש יותר מ-2,400 מטוסי קרב מסוג F35 לשם החלפת רבים ממטוסי הקרב של הצבא. תוכנית רכישה זו היא היקרה ביותר של הצבא אי פעם; לפי ההערכות בפנטגון, העלות של תפעול ואחזקת צי מטוסי F35 לאורך 60 שנות השירות שלהם, תעמוד על יותר מטריליון דולר.

 

ישראל היא אחת מהמדינות שהתחייבו לרכוש מטוסי F35. בסוף 2016 אישר הקבינט המדיני-ביטחוני בישראל לרכוש עוד 17 מטוסים מסוג F35, החלטה שתביא את מספר מטוסי החמקן שיקבל חיל האוויר ל-50.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x