$
תעשייה ופיננסים

טקאטה תשלם מיליארד דולר בפרשת כריות האוויר המתפוצצות

יצרנית החלפים היפנית הגיעה להסדר עם משרד המשפטים האמריקאי ובו הודתה בביצוע פשע בכך שלא חשפה לציבור את הפגמים בכריות האוויר מתוצרתה

שירות כלכליסט 09:3414.01.17

יצרנית החלפים לכלי רכב, טקאטה, הסכימה לשלם 1 מיליארד דולר בקנסות בארה"ב בגין אי הסגרת פגמים מסוכנים בכריות האוויר מתוצרתה. בנוסף הודתה החברה בביצוע פשע. כך נמסר מהחברה וממשרד המשפטים האמריקאי.

 

טקאטה תשלם קנס של 25 מיליון דולר, 125 מיליון דולר בפיצויים לאנשים שנפגעו מכריות האוויר המתפוצצות, ו-850 מיליון דולר ליצרניות הרכב המתקינות בכלי רכב שלהן את הכריות של טקאטה.

 

כריות האוויר התקולות נמצאו קשורות ללפחות תריסר מקרי מוות וללמעלה מ-100 פציעות ברחבי העולם. רוב יצרניות הרכב המובילות הושפעו מהעניין וכ-100 מיליון כריות אוויר נקראו לריקול ברחבי העולם.

 

מנכ"ל טקאטה שיגיהיסה טקאדה אמר: "טקאטה מתחרטת עמוקות על הנסיבות שהביאו למצב זה ונותרת מחויבת לחלוטין להשתתף בפתרונו". טקאטה הודתה כבר כי אכן יש כריות אוויר מייצורה המתנפחות בעוצמה רבה מדי, מה שגורם להתפוצצות ולרסס חלקיקי מתכת בחלל הרכב.

כרית אוויר תקולה של טקאטה כרית אוויר תקולה של טקאטה צילום: רויטרס

 

"מזה למעלה מעשור, טקאטה זייפה באופן עקבי ומערכתי נתוני מבדקים קריטיים הקשורים לבטיחות מוצריה, והעמידה את הרווחים ואת לוחות זמני הייצור לפני בטיחות", אמר אנדרו ווייסמן, ראש מחלקת הונאה של משרד המשפטים האמריקאי.

 

"אני מביע את תנחומי הכנים למשפחות ולחברי אלו שמתו או נפגעו כתוצאה מאי יכולת של טקאטה להבטיח את הבטיחות של מערכות כריות האוויר שלה", אמר קלווין סקובל, המפקח הכללי של משרד התחבורה האמריקאי.

 

שלושה בכירים לשעבר מטקאטה הורשעו גם כן בידי הרשויות בארה"ב ביום שישי, בשל חלקם בפרשה. כל השלושה כיהנו כמנהלים בכירים בחברה למשך שנים רבות עד 2015. צווי מעצר הוצאו נגד שלושת הבכירים, על אף שדוברת מטעם משרד התובע הכללי של דטריוט אמרה שלא ברור היכן הם בשלב זה. טרם נמסר להם מועד הופעה בבית המשפט.

 

מוקדם יותר ביום ו', מניותיה של טקאטה סגרו את יום המסחר בעלייה של כמעט 17% נוכח דיווחים בטוקיו לגבי הסדר עם הרגולטורים בארה"ב. לא נמסרה עלותו של הריקול הגלובלי, אולם על פי הערכות בתקשורת, נראה שהחברה מבקשת מחזור חוב ואולי אף הגנה מפני פשיטת רגל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x