$
חברה וסביבה

הטבח באיסטנבול: 39 נרצחו, מהם 16 אזרחים זרים, מצוד אחר המחבל

הפיגוע שפתח את שנת 2017. כוחות הביטחון בטורקיה עורכים מצוד אחר המחבל שביצע פיגוע במועדון באיסטנבול כשהוא מחופש לסנטה קלאוס. 4 מהפצועים במצב קשה מאוד. ישראלית מטירה נפצעה בינוני, חברתה נעדרת וחברה נוספת לקתה בחרדה. אף ארגון לא לקח אחריות. המחבל תועד בזירה

ynet 07:0601.01.17

לאורך שעות הלילה והבוקר (יום א') נמשך המרדף של כוחות הביטחון בטורקיה אחרי המחבל שביצע את הפיגוע במועדון "ריינה" באיסטנבול, ורצח לפחות 39 בני אדם. עד כה זוהו בין הקורבנות 16 בעלי אזרחות זרה, אם כי המספר עשוי להיות גבוה יותר. מהירי נפצעו כ-70 בני אדם, ארבעה מהם מאושפזים בבתי החולים במצב אנוש.

 

בין הנפגעים שלוש תיירות ישראליות תושבות טירה: אחת מהן מאושפזת במצב בינוני, שנייה נפגעת חרדה ושלישית מוגדרת על ידי משרד החוץ כמנותקת קשר.

 

שר הפנים הטורקי סולימן סוילו אמר הבוקר: "מתנהל מצוד אחרי הטרוריסט והמשטרה החל במבצע. אני מקווים שהתוקף ייתפס בקרוב".

מחמט קוקרסלן, הבעלים של מועדון ה"ריינה", סיפר לעיתון "הורייט" שננקטו צעדים לאבטח את המקום בימים האחרונים, "בעקבות אזהרת גופי המודיעין האמריקניים על מתקפות אפשריות".

טורקיה, חברה בקואליציה הבינלאומית נגד דאעש בהובלת ארצות הברית, ניצבת בפני איומים ביטחוניים רבים, בהם זליגת ירי מהלחימה בסוריה ואיומי טרור מצד דאעש ולוחמים כורדים. כוחות הביטחון ברחבי העולם נערכו לאבטחת חגיגות השנה החדשה בצל האיומים לפיגועי דאעש במוקדי החגיגות, במיוחד במדינות מערביות. 

מפנים פצועים מהזירה באיסטנבול, הלילה
מפנים פצועים מהזירה באיסטנבול, הלילה צילום: איי פי
 
 צילום: איי פי
 
 צילום: אם סי טי
 
 צילום: רויטרס
 
הפיגוע התרחש מעט אחרי השעה 1:00, שעון ישראל: מחבל פתח בירי ללא הבחנה במועדון שבו חגגו באותה עת יותר מ-500 איש את השנה החדשה. הוא פרץ פנימה בתחפושת סנטה קלאוס, לאחר שירה קודם לכן לעבר שוטר ואזרח. המועדון, מהמוכרים באיסטנבול, שוכן לגדות מיצרי הבוספורוס, ודווח כי מבלים קפצו למים על מנת להמלט מהירי.

 

סינם אויאניק, שחגגה עם בעלה במועדון, סיפרה: "לפני שהבנתי מה קורה סביבי אנשים התחילו לרוץ. בעלי אמר לי 'אל תפחדי', ונפל עליי. הוא נורה ונפצע. הייתי צריכה להרים מעליי גופות כדי לצאת משם. זה היה נורא".

 

ספה בוידאס, שחקן כדורגל מקומי, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "לא ראיתי מי ירה אבל שמעתי יריות ואנשים ברחו. החברה שלי נעלה עקבים. הרמתי אותה לקחתי אותה החוצה".

 

מזכ"ל נאט"ו ג'נס סטולטנברג פרסם בטוויטר לאחר המתקפה: "איזו תחילה טראגית ל-2017 באיסטנבול".

 

הבית הלבן גינה את "מתקפת הטרור הנוראית", ונמסר כי הנשיא ברק אובמה הורה לאנשיו להציע לרשויות הטורקיות "סיוע ראוי ככל שיידרש". דובר מחלקת הביטחון הלאומי נד פרייס מסר כי המתקפה נגד "מבלים חפים מפשע שחגגו לרגל השנה החדשה משקפת את הברוטליות של התוקף. ארה"ב שולחת את תפילותיה למשפחות ההרוגים", מסר.

 

הירי במועדון אירע שבועיים לאחר ש-13 חיילים טורקים נהרגו בפיצוץ מכונית תופת ליד אוטובוס של חיילים בעיר קייסרי. כמה ימים לפני פוצצה מכונית תופת ליד אוטובוס ועליו אנשי כוחות הביטחון ליד אצטדיון הכדורגל של בשיקטאש. בפיגוע זה נרצחו 29 איש ו-166 נפצעו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x