$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אלשטיין לאחים שימל: תשכחו מעמלה של 100 מיליון שקל

אי.די.בי הודיעה לג'קי ומרק שימל כי הם לא זכאים לעמלה עבור רכישת בניין HSBC בניו יורק, בהתאם להסכם מול בעל השליטה הקודם נוחי דנקנר. לטענת החברה, ההסכם, שמהווה עסקת בעלי עניין, לא אושר מחדש כפי שדורש החוק

גולן חזני 06:5407.12.16

אי.די.בי חוזרת בה מהפרשה של 160 מיליון שקל עבור עמלה לג'קי שימל. החברה שבשליטת אדוארדו אלשטיין הודיעה לאחרונה לאחים ג'קי ומרק שימל כי מבחינתה הם לא זכאים לסכום, שמגיע להם עבור העסקה לרכישת בניין HSBC בניו יורק.

 

זאת משום שההסכם שבמסגרתו קיבלו את העמלה, המהווה עסקת בעלי עניין, לא קיבל אישור מחדש, כפי שמחייב תיקון 16 לחוק החברות שנכנס לתוקף ב־2012. הסכום שבלב במחלוקת הוא כ־100 מיליון שקל מתוך ההפרשה. 

בשנת 2009, תחת השליטה של נוחי דנקנר, רכשה אי.די.בי פתוח במשותף עם החברה־הבת נכסים ובניין את בניין HSBC בניו יורק תמורת 330 מיליון דולר. היה זה בעיצומו של המשבר הפיננסי וירידת מחירי הנדל"ן במנהטן. בדיעבד העסקה התבררה כבוננזה: מחירי הנדל"ן בניו יורק חזרו מהר מאוד לרמתם הגבוהה של טרום המשבר, ואי.די.בי שיערכה רבעון אחר רבעון את שווי הבניין עד שזה הגיע ל־855 מיליון דולר. בשנה האחרונה קיבלה החברה הצעות לא רשמיות לרכישת הבניין בכמיליארד דולר, אולם סירבה.

 

האחים יעקב (ג'קי) ומרק שימל היו חברים ושותפים של דנקנר משכבר הימים. הם החזיקו ב־8.9% ממניות גנדן, שבאמצעותה שלט דנקנר באי.די.בי אחזקות, וכך היו אז חלק מגרעין השליטה בחברה. חברת Rock Real שבבעלות השניים, המתמחים בנדל"ן בלונדון ובניו יורק, יזמה שתי עסקאות נדל"ן מוצלחות עבור נכסים ובניין. האחת, רכישת בניין HSBC, והשנייה, רכישת בניין ברני'ס ב־2012, שעבורה שולמה לשימלים עמלה של 3 מיליון דולר.

 

האחים חתמו על הסכם תיווך נדיר עם אי.די.בי באישור ועדת התגמול, הדירקטוריון ואסיפת בעלי המניות של החברה. על פי ההסכם, חברת Rock Real שבבעלות משפחת שימל תקבל 12% מהרווח הנובע מכל אחת מהעסקאות שיזמה עבור אי.די.בי בעת מכירת הנכס, אם נוצר רווח, כולל רווחי שיערוך. התשלום בפועל יבוצע רק בעת מימוש הנכסים, או במקרה שבו החברות־הבנות של אי.די.בי, כור ונכסים ובניין, יקבלו חזרה את מלוא ההשקעה בהן, בין היתר על ידי מימון מחדש. 

 

מימין: ג'קי שימל, בניין HSBC שתיווכו האחים לאי.די.בי ואדוארדו אלשטיין מימין: ג'קי שימל, בניין HSBC שתיווכו האחים לאי.די.בי ואדוארדו אלשטיין

 

אי.די.בי הפרישה לאורך השנים 12% מהעלייה בשווי בניין HSBC בספרים לטובת עמלה זו. הפרשות אלה הסתכמו ב־160 מיליון שקל (כ־42 מיליון דולר). על פי ההסכם, השימלים זכאים לסכום זה כיום.

 

אלא שבאי.די.בי החליטו להתנגד להסכם. בחברה בדקו ומצאו שלא מדובר בהסכם תיווך אלא בהסכם למתן שירותים וייעוץ לפרויקטים שהביא ג'קי שימל לקבוצה עד מכירתם, מהלך שגם לגביו הוא אמור לייעץ לחברה. עוד מצאו באי.די.בי שההסכם אושר רק לאחר שהחברה רכשה את הנכס.

 

באחרונה ערך היועץ המשפטי של אי.די.בי, עו"ד אהרון קאופמן, את הבדיקה עם עורך דין מיוחד שנשכר למטרה זו ומוביל את ההתנהלות מול שימל, אלקס הרטמן ממשרד ש.הורוביץ. בכוונת אי.די.בי להתחיל בהליך משפטי מול שימל, כדי לתת גושפנקה משפטית לביטול הזכאות לעמלה.

 

באי.די.בי נשענים על טיעון שעשוי לחסוך לחברה עמלה של 100 מיליון שקל לפחות. מדובר בעמלה שהצטברה מאז 2012, עת נכנס התיקון לחוק החברות. על פי התיקון, יש לקבל אישור מחודש עבור עסקת בעלי עניין מחויבת מדי שלוש שנים, וזאת ברוב של בעלי מניות המיעוט. לטענת החברה, מאחר שאישור כזה לא ניתן — ההסכם בטל.

לאחרונה חלה התקררות ביחסים בין האחים לדנקנר, ואף התגלעה מחלוקת עסקית סביב טענתם כי הוא התחייב לרכוש מידיהם מניות של גנדן. האחים העמידו ערבות של 20–16 מיליון שקל להלוואות שנטלה גנדן מבנק לאומי. כעת הבנק דורש מהם לממש את הערבות.

 

האחים שימל סירבו להגיב לדברים.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x