$
בחירות בארה"ב 2016

טראמפ מתרכך? עשוי להשאיר חלק מסעיפי תוכנית ביטוח הבריאות שיזם אובמה

הנשיא החדש התחייב במהלך מערכת הבחירות לבטל את תוכנית אובמה-קר, אך בראיון ראשון מאז בחירתו אומר כי יש בה סעיפים שהוא "מאוד אוהב"; לגבי הסכסוך הישראלי-פלסטיני אמר כי הוא מקווה להשיג את "העסקה הבלתי אפשרית"

שירות כלכליסט 09:5612.11.16

סימנים של פשרה? אחרי שהתחייב לבטל את תוכנית ביטוח הבריאות של ברק אובמה (אובמה-קר), הנשיא הנבחר של ארה"ב, דונלד טראמפ, אמר אתמול (ו') בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" שישקול להותיר על כנם חלקים מסוימים של התוכנית. בתוך כך נודע כי טראמפ החליט להחליף את מושל ניו ג'רזי, כריס כריסטי, בתפקיד ראש צוות המעבר לקראת כניסתו לתפקיד הנשיא, ובמקומו מונה סגנו, מייק פנס

 

 

בראיון הראשון שנערך עימו מאז שניצח בבחירות מוקדם יותר השבוע, אמר טראמפ שאחד מהדברים הראשונים בסדר העדיפויות שלו היה לעשות מהלך "מהיר" בנוגע ליוזמת ביטוח הבריאות שיזם הנשיא אובמה. לדברי טראמפ, התוכנית הפכה כה בלתי ישימה ויקרה עד כי "אי אפשר לעשות בה שימוש". עם זאת, הפגין טראמפ נכונות לשמר לפחות שני סעיפים בחוק, לאחר שאובמה ביקש ממנו לשקול מחדש את הכוונה לבטלו במהלך מפגשם בבית הלבן ביום שלישי.  טראמפ אמר שהוא בעד השארת הסעיף האוסר על חברות הביטוח לסרב לבטח אנשים בשל מצבים בריאותיים קיימים, וכן הסעיף המאפשר להורים להאריך את הביטוח לילדיהם המכוסים בפוליסה שלהם."אני מאוד אוהב את הסעיפים האלו", אמר טראמפ.

 

 

 צילום: איי אף פי

 

"אמרתי לו שאבחן את הצעותיו ומתוך כבוד אליו, כך אכן אעשה", אמר טראמפ בראיון שהתקיים במשרדו. לדבריו, "אובמה קר יתוקן, יבוטל או יוחלף".

 

פרטים נוספים בראש סדר העדיפויות של טראמפ לשבועות הראשונים של כהונתו כנשיא, הם הסרת הרגולציה מעל מוסדות הפיננסיים כדי לאפשר להם "לחזור להעניק הלוואות", וכן אבטחת הגבול עם מקסיקו מפני מעבר סמים ומהגרים בלתי חוקיים. טראמפ אמר כי ייצור מקומות עבודה באמצעות פרויקטי תשתיות ארציות, וכן ישפר את הסכמי הסחר הבינלאומיים. הוא אמר שבכוונתו לשמור עם משרות באמריקה באמצעות הטלת מסים על מוצרים של חברות אמריקאיות שהעתיקו את פעילותן מעבר לים, ובכך לצמצם את המוטיבציה של חברות לעשות מהלך כזה.

 

רוצה שכולם יאהבו את כולם

 

לאחר קמפיין הבחירות המר, שבו היה טראמפ נתון לביקורת בשל הרטוריקה הקשה והכעוסה שלו, וימים שלאחר הבחירות שבהם התקיימו הפגנות נגדו, אמר כי הוא מתכוון לשים דגש על איחוד העם האמריקאי. "אני רוצה מדינה שבה אוהבים זה את זה. את זה אני רוצה להדגיש", אמר והוסיף כי הדרך הטובה ביותר להקל את המתיחות הוא "ליצור משרות".

 

 

הפגנה נגד טראמפ הפגנה נגד טראמפ צילום: איי פי

 

טראמפ סירב להגדיר נושא אחד הנמצא בראש סדר העדיפויות שלו ואמר: "יש לי הרבה נושאים בעדיפות עליונה". אולם כן אמר שיסתמך במידה רבה מאוד על סגנו פנס, שצבר ניסיון של עשור בקונגרס בטרם הפך למושל אינדיאנה. "מייק ישחק תפקיד מרכזי, הוא מאוד כשיר (למשימה)", אמר. כמו כן אמר כי הוא ירצה שפנס יטפל "בתחומי מדיניות שונים" וש"יהיה מאוד מעורב בעניין שירותי הבריאות". טראמפ הוסיף כי פנס ישמש כ"איש הקשר" שלו עם קונגרס.

 

ינסה למצוא פיתרון לסכסוך של ישראל והפלסטינים

 

בנוגע למדיניות החוץ של ארה"ב, אמר טראמפ כי שוחח עם מנהיגים מהעולם, אולם עדיין לא שוחח עם נשיא סין, שי ג'ינפינג. הוא הוסיף כי קיבל מכתב "יפהפה" מנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ושבקרוב ישוחחו בטלפון.

 

על אף שלא מסר פרטים מפורטים, דיבר טראפ על התרחקות ממה שלדבריו היא מדיניותו הנוכחית של אובמה בניסיון למצוא גורמי אופוזיציה מתונים בסוריה במלחמת האזרחים המתחוללת במדינה. "ישנם אנשים רבים המחזיקים בדעה מנוגדת לגבי סוריה", אמר.

 

טראמפ דיבר על התמקדות במלחמה בדאעש בסוריה, במקום הפלתו של הנשיא בשאר אל-אסד. "הדעה שלי היא שאתה נלחם בסוריה, סוריה נלחמת בדאעש. צריך להיפטר מדאעש. רוסיה כעת לחלוטין תומכת בסוריה, ויש לנו את איראן, ההולכת ומתחזקת בגללנו, והיא תומכת בסוריה. כעת אנו תומכים במורדים נגד סוריה ואין לנו מושג מי האנשים הללו". אם תתקוף ארה"ב את אסד, אמר טראמפ, "הרי שבסופו של דבר נילחם ברוסיה, כשנילחם בסוריה".

 

לגבי נושא חם אחר בסוגיות מדיניות החוץ - הנושא הישראלי-פלסטיני - שאותו כינה טראמפ "המלחמה שאינה נגמרת", אמר שהוא מקווה לעצב פיתרון לעניין. "בתור מישהו שעושה עסקאות, הייתי רוצה להצליח פה. להצליח לעשות את העסקה הבלתי אפשרית. הייתי רוצה לעשות זאת למען האנושות".

 

 

 

לגבי מדיניות הפנים אמר טראמפ כי הוא מאד רוצה לחזק את המיקוד בחוק דוד-פרנק לרפורמה ברגולציה של המערכת הפיננסית בארה"ב שנחתם ב-2010. טראמפ מכנה את החוק "נטל איום על הבנקים. עלינו להיפטר ממנו או לצמצם אותו. הבנקים לא מסוגלים להעניק הלוואות. החוק הפך את המדינה שלנו ללא תחרותית. הוא האט את הצמיחה".טראמפ אמר שבעלי ההון לא הושפעו מההחמרה ברגולציה הפיננסית. "אני יכול לקבל הלוואה. אנשים טובים, הזקוקים להלוואה לשם פתיחתו או הרחבתו של עסק, לא יכולים ללוות כסף מהבנקים"

 

כשנשאל טראמפ אם לדעתו הרחיק לכת ברטוריקה שלו בעת מסע הבחירות, השיב: "לא. ניצחתי". מדברי טראמפ ניתן היה להבין שהוא מתכוון כעת לנקוט בטון חיובי יותר, ואמר שהדבר התאפיין בנאום הניצחון שלו ביום רביעי ומדבריו בשיחתו עם הנשיא אובמה בבית הלבן ביום חמישי. לדבריו, "הדברים שונים כעת".

 

 

השיחה עם אובמה שלשום השיחה עם אובמה שלשום צילום: איי פי

 

טראמפ התחמק מתשובה ישירה כשנשאל אם בכוונתו אכן למנות תובע מיוחד לשם חקירתה של יריבתו לבחירות, המועמדת הדמוקרטית הילארי קלינטון, כפי שהבטיח בקמפיין שלו, בנוגע לשימוש בשרת מייל פרטי בעת שהייתה מזכירת המדינה. "זה לא משהו שהקדשתי לו מחשבה מעמיקה משום שאני רוצה לפתור את סוגיות שירות הבריאות, תעסוקה, שמירה על הגבולות ורפורמות מס".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x