$
בחירות בארה"ב 2016

אמריקה בוחרת

אובמה לטראמפ: "נעשה הכל כדי שתצליח"

הנשיא ומחליפו, שהשמיצו זה את זה במהלך מערכת הבחירות האחרונה, ניהלו פגישה בת שעה וחצי בבית הלבן; טרמאפ: "מצפה להיפגש איתו גם בהמשך"

שירות כלכליסט 19:5110.11.16

לאחר מערכת בחירות רוויית השמצות, נשיא ארה"ב ברק אובמה והנשיא הנבחר דונלד טראמפ קיימו הערב (ה') פגישה ראשונה לקראת העברת השלטון, שצפויה להיכנס לתוקף ב-20 בינואר 2017. בסוף הפגישה שארכה כשעה וחצי בחדר הסגלגל נשאו השניים הצהרה משותפת, שבסופה סירבו לענות לשאלות הכתבים.

 

 

 

אובמה אמר כי ניהל "שיחה מצוינת" עם טראמפ ויעשה הכל כדי להעביר את השלטון בצורה מסודרת למחליפו, "אני מעודד מהשיחה שלנו, אני מאמין שזה חשוב שכולנו, ללא קשר לעמדותינו, נוכל לחבור יחד כדי להתמודד עם האתגרים המשמעותיים בפניהם אנו עומדים". הוא פנה לטראמפ ואמר לו כי "אני רוצה להדגיש כי אנחנו רוצים לעשות הכל כדי שאתה תצליח, כי אם אתה תצליח כולנו נצליח".

 

טראמפ בירך אובמה והוסיף: "היינו אמורים להיפגש עשר דקות או רבע שעה. נפגשנו למשך שעה וחצי, לא נפגשנו אף פעם, וזה היה יכול היה להימשך יותר. הנשיא אובמה הסביר כמה מהאתגרים וההישגים שלו, ואני מחכה להמשיך להיפגש איתו גם בהמשך".

הפגישה המשותפת, היום הפגישה המשותפת, היום צילום: איי פי

 

במקביל, מלאניה, רעייתו של טראמפ, נועדה עם הגברת הראשונה מישל אובמה, והן סיירו בבית הלבן. סגנו של הנשיא הנבחר, מייק פנס, צפוי להיפגש בהמשך עם סגן הנשיא ג'ו ביידן.

 

התקפות הדדיות

 

הרבה דם רע זרם בין הנשיא המכהן והנשיא הנבחר. טראמפ הכריז כי יבטל את המורשת המרכזית של אובמה, רפורמת ביטוח הבריאות הידועה בשם "אובמה-קר". טראמפ גם טרם הבהיר מה בכוונתו לעשות עם מיליוני המהגרים הלא רשומים שהרקורד שלהם נקי. המהלכים המתוכננים הם תגובה ישירה למדיניותו של הנשיא היוצא אובמה, שאימץ גישה מקלה בכל הנוגע למהגרים. סלע המחלוקת העיקרי הוא החלטתו של אובמה מ־2014 לדחות בשלוש שנים את הגירוש של מהגרים שהגיעו לארה"ב כילדים ושל הורים לילדים שהם תושבים.

 

כהונתה של יו"ר הפד ג'נט ילן, מינוי של אובמה, מסתיימת בפברואר 2018. בהתאם לפרוטוקול הטראמפי, הרטוריקה רק החריפה ככל שהתקרב מועד הבחירות, והוא אמר כי "היא מינוי פוליטי והיא עושה כמצוות הנשיא אובמה",

 

 

 

באחד העימותים בינו לבין הילארי קלינטון, טען כי היא ואובמה יצרו את דאעש.

 

גם אובמה לא נותר חייב והתייחס לצעדם של מנהלי הקמפיין של טראמפ בימים האחרונים לפני הבחירות, בו השתלטו על חשבון הטוויטר של המועמד הריפובליקני. לדבריו, "אם מישהו לא יכול לשלוט בחשבון הטוויטר שלו, איך הוא יוכל לשלוט בפצצת גרעין?".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x