$
בחירות בארה"ב 2016

אמריקה בוחרת

מנצח אחד כבר הוכרז: ברק אובמה

ב־20 בינואר יהפוך הנשיא ה־44 של ארה”ב לאזרח. לא צריך לדאוג לפנסיונר הצעיר, חוץ מפנסיה של כ־200 אלף דולר בשנה, הוא צפוי להרוויח מיליוני דולרים מספרים והרצאות. ואולי הוא גם יקנה קבוצת כדורסל

ליטל סמט 10:1308.11.16

לאחר שיסיים היום את חובתו האזרחית וילך להצביע בבחירות לנשיאות, יוכל ברק אובמה, הנשיא ה־44 של ארצות הברית, לסמן איקס נוסף בטבלת הייאוש שלו לקראת הפיכתו לאזרח רגיל ב־20 בינואר 2017, יום השבעת הנשיא או הנשיאה הנבחרים. בעוד שמשתוללות ספקולציות לגבי מה הוא יעשה ביום שאחרי, דבר אחד אפשר לומר בבטחה: לא יחסר לו כסף. בהתבסס על קודמיו בתפקיד, ג’ורג’ וו. בוש וביל קלינטון, ניתן להעריך כי אובמה ירוויח מיליוני דולרים מנאומים, ספרים והפנסיה המובטחת לנשיא לשעבר. 

על פי הצהרות ההון שאובמה חויב לפרסם כנשיא, הונו מוערך בין 7 ל־12.2 מיליון דולר, אך הפרשנים מעריכים כי הוא עשוי לטפס אף מעל 100 מיליון דולר במרוצת חייו. פירוש הדבר כי הפנסיה הנכפית עליו תעשה רק טוב לחשבון הבנק שלו, לאחר שמונה שנים שבהן הרוויח 400 אלף דולר בשנה ועוד 50 אלף דולר להוצאות שוטפות. מעבר לכך, ההכנסה הכוללת שלו נמצאת בירידה מתמדת מאז 2009, אז דיווח על הכנסת שיא של 5.5 מיליון דולר, שנבעה ברובה מהצלחת הספרים שכתב שהמכירות שלהם עלו במקביל למרוצו לנשיאות. שנה לאחר מכן כבר הצטמצמה ההכנסה לסכום של 1.7 מיליון דולר. עם זאת, עבור 2015 הצהיר אובמה על ההכנסה הנמוכה ביותר שלו - 436 אלף דולר - ירידה של 10% לעומת 2014, אז הצהיר על הכנסות של 477,383 דולר.

 

נשיא ארה"ב ברק אובמה בעצרת בחירות בפלורידה. 200 אלף להרצאה בתור התחלה נשיא ארה"ב ברק אובמה בעצרת בחירות בפלורידה. 200 אלף להרצאה בתור התחלה צילום: איי פי

 

פנסיונר בן 55

הפיכתו לפנסיונר לא באה לו בהפתעה, על אף היותו רק בן 55, ובשנה האחרונה פיזר אובמה לא מעט רמזים לגבי התוכניות העתידיות שלו, מהם עולה כי קרוב לוודאי שימצא דרכים להעסיק את עצמו. “אני אחזור לעשות את הדברים שעשיתי לפני, ואנסה למצוא דרכים לסייע לאנשים”, אמר בשנה שעברה בביקור בבית ספר יסודי. “אעזור לצעירים להשיג השכלה, אעזור לאנשים למצוא עבודה ואנסה להכניס עסקים לשכונות שבהן אין מספיק עסקים. זה סוג העבודה שאני ממש אוהב לעשות”.

 

על אף הטון האלטרואיסטי, ההערכה הרווחת היא כי אובמה יעביר את זמנו בדומה לנשיאים לפניו. אם להסתמך על הדוגמה של קלינטון ובוש, הוא ימצא עצמו עד מהרה בסיבוב הרצאות ברחבי המדינה. אובמה נחשב לאחד הנואמים הכריזמטיים ביותר בפוליטיקה, כך שהוא קרוב לוודאי יהיה מבוקש בקרב אנשי עסקים מובילים ומנהיגים פוליטיים, שיסכימו לשלם סכומים גבוהים כדי להקשיב לו. בארה”ב דווח כי בוש העניק בסביבות 200 הרצאות מאז סיים את כהונתו בינואר 2009, עליהן הוא גובה 100–175 אלף דולר להרצאה. בדומה, קלינטון ביחד עם אשתו, המועמדת לנשיאות הילרי קלינטון, הרוויח מיליוני דולרים מהרצאות. התקשורת האמריקאיתדיווחה בפברואר כי בין 2001 ועד להכרזתה של הילרי במאי השנה שעברה על מועמדותה לנשיאות, הם העניקו 729 הרצאות עבור תעריף ממוצע של 210 אלף דולר לאחד. מעבר לכך, בני הזוג הצהירו על הכנסה של 7.7 מיליון דולר מ־39 הרצאות שהעבירו מול בנקים גדולים כמו גולדמן זאקס ו־UBS. בדומה לביל קלינטון, גם אובמה יכול להסתמך על אשתו מישל, שצפויה להיות נואמת מבוקשת כמעט כמוהו.

 

הקלינטונים הרוויחו גם לא מעט הודות לספרים שפרסמו, כולל 29 מיליון דולר במקדמות. גם במקרה הזה אובמה צפוי להגיע בקלות לרמות שלהם. שני הספרים שכבר פרסם, “חלומות מאבי” ו”תעוזת התקווה”, הכניסו לו 8.2 מיליון דולר ב־2008–2009 בתמלוגים.

 

אולם, אם בכל זאת יעדיף אובמה להתרכז במשחקי גולף ולוותר על הופעות ציבוריות, הוא תמיד יוכל להסתמך על הפנסיה הנשיאותית. על פי חוק הנשיאים לשעבר, שאושר ב־1958, הוא ירוויח פנסיה בגובה שלכ־200 אלף דולר בשנה.

 

עם זאת, בניגוד לדוגמה של בני הזוג קלינטון במקרה של אובמה אפשר להיות כמעט בטוחים כי אשתו מישל לא תנצל את הפופולריות שלה ותנסה להתמודד בעצמה בבחירות. “היא בחיים לא תיכנס לפוליטיקה. היא אדם מוכשר ומבריק, ואני גאה בה מאוד, אבל למישל אין את הסבלנות או הרצון להפוך למועמדת בעצמה. אתם יכולים להיות בטוחים בזה”, אמר בשבוע שעבר, על רקע ההצלחה שבה זכה נאומה של זוגתו נגד דונלד טראמפ.

 

ברק אובמה וכוכב הכדורסל סטפן קארי. האם אובמה יזכה לביקור גומלין במגרשי הכדורסל? ברק אובמה וכוכב הכדורסל סטפן קארי. האם אובמה יזכה לביקור גומלין במגרשי הכדורסל? צילום: OFFICIAL WHITE HOUSE PHOTO / PETE SOUZA

 

בחזרה לאוניברסיטה

בהיעדר הצהרות קונקרטיות לגבי העתיד, כלי התקשורת בארה”ב פרסמו לא מעט אפשרויות שעשויות לעניין את אובמה. אחת האפשרויות הסבירות יותר היא להיות מרצה למשפטים, שכן אובמה הוא בעל תואר משפטים מהרווארד ושימש כמרצה לפני שנכנס לפוליטיקה. “אני אוהב את החוק, בעיקר מהבחינה האינטלקטואלית של הנושא”, אמר בראיון למגזין ניו יורקר. “אני אוהב ללמד. אני מתגעגע לכיתה ולתקשורת עם הסטודנטים”.

 

אופציות נוספות שעלו כוללות בעלים של קבוצת ספורט או פרשן ספורט, זאת בהיותו חובב ספורט ידוע. “אני מפנטז על הקמת קבוצה וכמה כיף זה יהיה”, אמר בשבוע שעבר.

 

בחודש שעבר אובמה אף השתתף במערכון ביחד עם מנחה תוכנית הלילה סטיבן קולבר, שבו ניסה קולבר לסייע לו במציאת עבודה חדשה. קל לצחוק על אבטלה כשאתה יודע שהשם שלך מספיק כדי להכניס לך מיליונים. “הדבר הטוב ביותר בלהיות נשיא לשעבר הוא שבעוד שמוותרים על האחריות ממשיכים לשמור על היוקרה הנלווית לתואר”, אמר מארק אפדגרוב, מחבר ספר על חיי נשיאים. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x