$
בחירות בארה"ב 2016

השאלה שמטרידה את אמריקה - איך היא תיראה ביום שאחרי

הקמפיינים רוויי השנאה וההשמצות המאיסו את הבחירות על האמריקאים. כולם כבר רוצים להיות אחרי זה, ועסוקים יותר בשאלה מה יהיה כשיוודעו התוצאות, ובעיקר מה יהיה אם טראמפ יפסיד

נעמה סיקולר, ניו יורק 06:3807.11.16

ככל שהבחירות הולכות ומתקרבות כך נמאס לאמריקאים מהקמפיין רווי השנאה וההשמצות של החודשים האחרונים. השאלה העיקרית שמטרידה אותם היא כבר לא מי יזכה בבחירות, ממילא כל אחד משוכנע שהצד שלו ינצח, אלא איך תיראה אמריקה ביום שאחרי.  

זה המסר שעולה בכל שיחה אקראית באוטובוס לעיר, ברחוב, במעדניה, במלון. כולם נראים מעט עייפים ואפילו קצת מבויישים ״ממערכת הבחירות המגעילה הזו״, כפי שמכנה אותה הפקידה במלון.

 

איך ייראה היום שאחרי זו גם השאלה שמעסיקה לא מעט את פרשני הטלויזיה. עד כמה עמוק השסע שנוצר והאם איך אפשר יהיה לאחות אותו. ״הדינמיקה האלימה של ערב הבחירות, יחד עם השאלה איך יתנהגו המועמדים לאחר שיוודאו תוצאות ההצבעה, היא שתקבע איך תיראה אמריקה בארבע השנים הבאות״,מעריך פרשן ב-CNN, כשהוא מכוון בעיקר לאפשרות שטראמפ יפסיד את הבחירות, והוא או תומכיו ינהיגו תנועת מחאה המונית שתקרע את אמריקה רוויית השנאה ממילא.  

 

ואכן, אפשר לחוש בבירור שהעיניים נשואות קדימה. מבחינת האמריקאים הבחירות נגמרו. עכשיו רק צריך לספור את השעות לאחור ולהתפלל שהכל יחזור לשפיות. אפילו סאטרדי נייט לייב ״השלימו״ בין המועמדים בתוכנית ששודרה במוצ"ש. לא עוד השמצות הדדיות, קלינטון וטראמפ פורצים מחוץ לאולפן שלובי ידיים ומחבקים דווקא את האנשים שלא מזוהים כקהל הבוחרים האוטומטי שלהם, כאילו שמשהו מאמין שהתסריט הזה ריאלי בכלל.  

 

אפילו בסאטרדיי נייט לייב השלימו בין המועמדים הנצים אפילו בסאטרדיי נייט לייב השלימו בין המועמדים הנצים צילום: NBC

 

גם הילרי קלינטון זיהתה את המגמה כשבקול צרוד במיוחד, תחת גשם זלעפות, הכריזה שלשום בעצרת בחירות ״אני לא צריכה לספר לכם על המגרעות של טראמפ, אני כן רוצה להגיד שאני מתכוונת להיות נשיאה של כולם, כולם, גם אלו שלא הצביעו לי״. אובמה, הוא שחקן מרכזי בבחירות האלה שמעורבותו רק הולכת וגדלה ככל שמתקרב יום הבחירות. ״צאו להצביע, תשמרו על הבית, בחרו בית, לא פחד״, הוא משלהב בדרכו קהל תומכים שמחזיק פלאיירים שעליהם מודפסות התמונות שלו ושל מישל מחד ושל קלינטון מאידך, תחת הסלוגן ״להגן ולהמשיך את המורשת שלנו״.

 

אובמה הוא הכוכב האמיתי של ניו יורק ועוד יותר ממנו אשתו, מישל. תושבי ניו יורק מאוהבים בזוג אובמה, והנוכחות שלהם דומיננטית מאוד, בשיחות רחוב, ואפילו בחנויות המזכרות הם הלהיט התורן, ולא המועמדים לנשיאות.  

 

מישל אובמה. הנשק הסודי של הילארי קלינטון מישל אובמה. הנשק הסודי של הילארי קלינטון צילום: גטי אימג'ס

 

ואחרי כל זה אמריקה היא עדיין אמריקה, מכורה לאדרנלין, לא יכולה להתנתק מסרט מתח טוב, אפילו כשהוא מגיע בדמות סצינה מעט עלובה של טראמפ מורד מהבמה בגמלוניות בידי שני סוכני שירות חשאי מפאת איום שלא היה, קטע שערוצי הטלויזיה, אפילו כאלו שלא מזוהים איתו שידרו כל הלילה בלופ ללא הפסקה.

 

 

יום שלישי הולך ומתקרב ולטובת ההורים הישראלים שמתוסכלים מעודף החופשות בבתי הספר אצלנו אפשר לעדכן שיום הבחירות בארה"ב הוא בגדול יום עבודה רגיל באמריקה, למעט מערכת החינוך שיוצאת לחופשה כפויה לטובת פינוי בתי הספר לקלפיות.

 

ובינתיים מי שמספק את ההצצה הטובה ביותר לחוסר הוודאות שאוחז באמריקאים לקראת היום שאחרי, הוא בכלל סטארט-אפיסט ישראלי, שאמר לי בטיסה לניוארק,  ״היינו לחוצים להשלים סבב גיוס לפני הבחירות, כי ההערכה שלנו, ובכלל ההערכה בענף היא שאחרי הבחירות, במיוחד אם טראמפ יזכה, אבל גם בתרחיש ההפוך, כל ההשקעות ייעצרו לתקופה, עד שתתפזר עננת אי הוודאות״.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x