$
בחירות בארה"ב 2016

כמה שווה דולר של טראמפ

בטיימס סקוור בניו יורק כמעט לא מרגישים את הבחירות המתקרבות. הדרמה, כך נראה, מתרחשת רק על מסכי הטלוויזיה. נעמה סיקולר, שליחת כלכליסט לבחירות בארה"ב, מצאה מה מרגש את האמריקאים

נעמה סיקולר, ניו יורק 10:5106.11.16

שלושה ימים לבחירות, אמריקה הולכת לישון עם דרמה חדשה שמטלטלת בינתיים בעיקר את פרשני הטלוויזיה. דונלד טראמפ הורד בחטף מהבמה בעצרת ברינו, נבדה בחשד, שהתגלה כשגוי, שמישהו בקהל החזיק אקדח קרוב לבמה. ערוצי הטלוויזיה משדרים בלופ את האירוע והפרשנים, בקול דרמטי, מכריזים שדבר כזה לא ראו הרבה זמן.  

 

ההתרגשות הגיעה לשיאה כאשר צלם של CNN, לפי הדיווחים, נדחף באותו אירוע באלימות בידי תומכי טראמפ, שמצדו חזר לבמה אחרי דקות ספורות כשהוא ממנף את המקרה ובקול ממלכתי הודה לאנשי השירות החשאי. האירוע הזה, שהסתיים בסך הכל במעצר של אדם שלא היה חמוש, נראה מבחוץ, בוודאי לעיתונאי ישראלי, כחיקוי זול של סצנה מסרט מתח הוליוודי.

 

אבל סוריאליסטי ככל שיהיה, האירוע הזה האפיל אמש גם על העצרת הססגונית של הילארי קלינטון בפילדלפיה עם סנסציית הרוק קייטי פרי שנחשבת לאחת התומכות הגדולות שלה. פנסילבניה היא מדינה חשובה לקלינטון שמנסה לשלהב את הקהל לצאת ולהצביע במדינה שבה אין הצבעה מוקדמת, אבל המופע הזה זוכה נדחק לשוליים וזוכה לרגעי מסך מועטים תחת הכותרת "מופע של רוק ודמוקרטיה".

 

בינתיים בטיימס סקוור בניו יורק קשה לנחש שעוד קצת יותר מ-48 שעות תגיע לשיאה מערכת הבחירות המטורפת הזו. בלי שלטי חוצות, בלי תכונה מיוחדת, למעט זו שמאפיינת את האזור ההומה הזה ממילא בכל ימות השנה. למעשה, הרמז היחידי למה שעומד להתרחש הוא במות השידור שהוקמו במרכז הכיכר, השלט הכבוי של רשת הטלוויזיה ABC, ושני שומרים שמסתובבים בחוסר מעש בין ערימות הציוד הטכני שמונח שם באמצע הרחוב.  

 

בובה של קלינטון ניצבת בחנות המזכרות בין לינקולן לפסל החירות בובה של קלינטון ניצבת בחנות המזכרות בין לינקולן לפסל החירות צילום: נעמה סיקולר

 

ABC היא אותה רשת שהכריזה לפני ימים ספורים על מהפך לטובתו של טראמפ. סקר עדכני שלה חזה אמש דווקא את יתרונה של קלינטון וכך העריכו גם מרבית פרשני הטלוויזיה.

 

אפילו חנויות המזכרות של הטיימס סקוור לא עברו טרנספורמציה מיוחדת לקראת הבחירות, ובין השטויות הרגילות, ורק לאחר חיפוש שמוכוון למטרה הזו, אפשר למצוא בהן גם בובות מזכרת של המועמדים, בעיקר של המועמדת שעומדת גאה בין בובת לינקולן לפסל החירות. ניו-יורק הדמוקרטית כחולה גם בחנויות המזכרות, עד שמגיעים לקופה.  

 

כסף רפובליקני: הוא שווה 2016 דולר, היא רק שלושה כסף רפובליקני: הוא שווה 2016 דולר, היא רק שלושה צילום: נעמה סיקולר

 

שם על הדלפק אפשר לקנות בדולר אחד שטרי כסף למזכרת עם דיוקנים של טראמפ וקלינטון, זו יוזמה של תומך רפובליקני מובהק מסביר המוכר. "השטרות האלה מופצים בכל חנויות המזכרות המקומיות אבל אנחנו תומכים בהילארי, כולם בניו יורק תומכים בהילארי", הוא אומר ומפנה להבדלים בין השטרות. דיוקנה של קלינטון מוטבע על שטר דמה של 3 דולר עם הכיתוב "בנק השקרנים של וושינגטון". טראמפ מקבל שטר של 2016 דולר עם חותמת של "בנק ההבראה של ארה"ב". בחלקו האחורי של הדולר של טראמפ תמונה של הבית הלבן עם שורה של סיסמאות: נחזיר את המישרות, לא עוד לשחיתות פוליטית, להרוג את דאע"ש, וגם מגן דוד קטן תחת הכותרת "נתמוך בישראל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x