$
תעשייה ופיננסים

לא רק נשיא: ארה"ב מצביעה גם על מס סוכר

ארבע ערים רוצות להטיל מס על משקאות ממותקים: פחית ממוצעת תתייקר ב־15%; ביוני החליטה גם פילדלפיה על הטלת מס על משקאות ממותקים בגובה 1.5 סנט ל־30 מ"ל

שירות כלכליסט 20:2930.10.16

ב־8 בנובמבר יצביעו תושבי ארבע ערים בארצות הברית לא רק על זהות הדייר הבא בבית הלבן, אלא גם על הטלת מס עירוני על משקאות ממותקים, שמכונה גם "מס סוכר". סן פרנסיסקו, אוקלנד ואולבני שבקליפורניה ישאלו לדעת התושבים על מס של סנט אחד לכל כ־30 מ"ל של משקה (יחידת מידה אמריקאית הקרויה "אונקיית נוזל"). בעיר בולדר בקולורדו יצביעו התושבים על מס כפול של שני סנט לאותו נפח של משקה ממותק.

 

נפח הפחית הנפוצה בארצות הברית הוא 12 אונקיות (כ־350 מ"ל) כך שהערים בקליפורניה מציעות מס של 12 סנט לפחית. מכיוון שמחירה של פחית קולה נע בין 80 סנט לדולר מדובר בזינוק של 12%–15% במחיר. בהתאם, המס הכפול בבולדר יכול להגיע ל־30% ממחיר הפחית.

 

קוקה קולה קוקה קולה צילום: בלומברג

 

קוקה קולה וחברות משקאות אחרות מוכרות גם מוצרים בנפחים של 240 מ"ל, 480 מ"ל וכ־600 מ"ל, שבהן גובה ההתייקרות אף עשוי להיות גבוה יותר.

 

ביוני האחרון החליטה גם פילדלפיה על הטלת מס על משקאות ממותקים בגובה 1.5 סנט ל־30 מ"ל. המס ייכנס לתוקפו בינואר הקרוב. ב־2014 דחתה מועצת העיר סן פרנסיסקו הצעה להטלת מס כזה, לאחר שלא זכתה בהצבעה לרוב הדרוש של שני שלישים מבעלי זכות ההצבעה.

 

לפי מחקר שנערך בעיר ברקלי שבקליפורניה, שהטילה במרץ 2015 מס סוכר של סנט אחד ל־30 מ"ל, מיסוי משקאות ממותקים מביא לירידה משמעותית בצריכתם. מאז הטלת המס ירדה צריכת המשקאות הממותקים בברקלי ב־25%.

 

הסקר, שנערך בקרב תושבים ממעמד חברתי־כלכלי נמוך, מצא שהם הפחיתו את צריכת המשקאות הממותקים הכללית שלהם ב־21% ואת צריכת המשקאות המוגזים ב־26%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x