חדשות הבחירות בארה"ב

"גיבורת" הקלטת של טראמפ: "אף אישה לא אמורה לספוג הערות כאלה"

מושא הערותיו הגסות של טראמפ בהקלטה שהודלפה הזדהתה: ננסי אודל, עיתונאית תרבות אמריקנית, שעבדה לצד בילי בוש שכיכב בקלטת עם טראמפ. "התאכזבתי מההחפצה כלפי נשים", היא מגיבה. דיווח: טראמפ ניסה לפטר את אודל בעבר כי "לא אהב איך שנשים בהריון נראות"

ynet 07:5109.10.16

שוברת שתיקה: עיתונאית התרבות האמריקנית ננסי אודל הזדהתה כ"גיבורה" של ההקלטה הגסה של המועמד הרפובליקני לנשיאות. בתגובה להקלטה מ-2005, שבה נשמע דונלד טראמפ מתרברב בגסות על ניסיונותיו להשכיב אותה, אמרה אודל: "מבלי להתייחס לפוליטיקה, אני עצובה שהערות מסוג זה עדיין קיימות בכלל בחברה. כששמעתי את הערותיו של טראמפ, התאכזבתי לשמוע החפצה כזאת של נשים".

 

בהקלטה שפורסמה נשמעת שיחה בין טראמפ לבין מגיש הטלוויזיה בילי בוש, שהנחה בזמנו את התוכנית "Access Hollywood" לצדה של אודל. בהקלטה נשמע טראמפ מספר על ניסיון כושל לפתות את אודל, שהייתה נשואה באותו הזמן. "ניסיתי לז*** אותה, אבל היא הייתה נשואה. התחלתי איתה חזק", נשמע טראמפ.

אודל, בת 50, הגיבה לסערה בהודעה באתר תוכנית הבידור האמריקנית "Entertainment Today" אותה היא מגישה כיום. לפי כלי תקשורת בארה"ב, נראה כי אודל לא התרשמה מהתנצלותו של טראמפ. "השיח צריך להשתנות, כי אף אישה, אף אדם, לא צריך להיות מושא של הערות כל כך גסות, בין אם המצלמות מסריטות או לא. לכולם מגיע כבוד, לא משנה מה הרקע או המגדר שלהם. כאישה שעבדה קשה מאוד על מנת לבנות את הקריירה שלה, וכאמא, אני מרגישה שאני חייבת להביע את דעתי, מתוך תקווה שכחברה תמיד נשאף להיות טובים יותר".

 

דונלד טראמפ בקלטת המפורסמת דונלד טראמפ בקלטת המפורסמת

 

בהקלטה, שפורסמה בסוף השבוע, בוש וטראמפ דיברו בגסות גם על השחקנית אריאן זוקר, כוכבת "ימי חיינו". בוש אמר שהיא "שווה", וציין "הדונלד הצליח". לאחר שההקלטה הודלפה, השניים פרסמו הודעות הבהרה והתנצלות על דבריהם, אך אף אחד מהם לא התנצל בפני הנשים המדוברות. בהצהרתו טראמפ אף הבהיר כי "לעולם לא יפרוש" מהמרוץ לבית הלבן.

 

לפי ה"וושינגטון פוסט", שנתיים לאחר שטראמפ כשל בניסיונו לפתות את אודל, הוא ניסה לפטר אותה מתפקידה כמנחת תחרות מלכות היופי בארה"ב - בגלל שהייתה בהריון. אתר הרכילות האמריקני TMZ דיווח ב-2007: "מקור מסר למערכת כי יזם הנדל"ן רצה לפטר את אודל כי הוא לא אוהב איך שנשים בהריון נראות". למרות הדיווח על נסיונותיו של טראמפ לפטר אותה, אודל נשארה בתפקידה.

 

בתוך כך, כעת מתברר כי רשת NBC החזיקה בידיה את הסרטון המפורסם של טראמפ עוד לפני שה"וושינגטון פוסט" פרסם אותו. מחשש שטראמפ יתבע את הרשת, החליטו ב-NBC להמתין עם הפרסום. המקור, שכנראה החזיק בסרטון והעביר אותו ל-NBC, התייאש מהם והחליט לפנות לעיתון האמריקני, שתוך חמש שעות פרסם את הסיפור ברשת ועורר סערת ענק.

 

ננסי אודל (מימין) ודונלד טראמפ. אודל: "התאכזבתי לשמוע החפצה כזאת של נשים" ננסי אודל (מימין) ודונלד טראמפ. אודל: "התאכזבתי לשמוע החפצה כזאת של נשים" צילום: איי פי, איי אף פי

 

הרפובליקנים מגנים ורוצים את טראמפ בחוץ

 

הסרטון הכה גלים ומטלטל את מערכת הבחירות. פוליטיקאים רבים מהמפלגה הרפובליקנית קוראים לטראמפ לפרוש מהמרוץ. האמירות הבוטות שנשמעו הביאו סנאטורים וחברי קונגרס להצהיר כי "אינם מסוגלים לתמוך בו". מושל אוהיו ג'ון קייסיק, שהפסיד לטראמפ בבחירות לרשות המפלגה, חזר בו מהתמיכה בטראמפ: "הוא לא אדם שאני יכול לתמוך בו. שום דבר ממה שקרה ב-48 השעות האחרונות לא הפתיע אותי", אמר קייסיק, והוסיף כי הערותיו שפורסמו בקלטת "מגעילות". גם מיט רומני שהתמודד מול אובמה בבחירות הקודמות הגיב לשערורייה: "להתחיל עם נשים נשואות? השפלות מתועבות מסוג זה מבזות את הנשים ואת הבנות שלנו ומשחיתות את פניה של אמריקה אל מול העולם", כתב רומני בטוויטר.

 

גם ג'ון מקיין, שהיה מועמד המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ב-2008, הסיר באופן רשמי את תמיכתו בטראמפ. "רציתי לתמוך במועמד שהמפלגה שלנו בחרה. הוא לא היה הבחירה שלי, אך סברתי שחשוב לכבד את העובדה שהוא ניצח בבחירות הפנימיות. אבל ההתנהגות שלו לא מאפשרת לי להמשיך לתמוך בו", אמר מקיין.

 

הרפובליקנים שקוראים לטראמפ לפרוש מתעלמים מהעובדה שבמדינות רבות בארה"ב ההצבעה כבר החלה. אמנם נותר חודש לבחירות, אך הצבעות מוקדמות באמצעות הדואר כבר נפתחו ב-18 מדינות. יותר מ-400 אלף אמריקנים כבר הצביעו. 

 

דונלד טראמפ. מסרב לפרוש מהמירוץ דונלד טראמפ. מסרב לפרוש מהמירוץ צילום: איי פי

   

בן גינצבורג, לשעבר עורך דין בוועידה הרפובליקנית הלאומית, אמר כי המפלגה עדיין יכולה להתכנס ולבחור מועמד חדש אם טראמפ ידהים ויחליט לפרוש. מבחינת הבירוקרטיה הארצית העניין מעט יותר מסובך, מכיוון שבחלק מהמדינות כבר חלפו תאריכי היעד להדפסה החוזרת של פתקי ההצבעה.

 

תקנון הוועידה קובע כי המפלגה רשאית להחליף מועמד במקרה של מוות, סירוב למועמדות "או מקרה אחר". חלק מחברי המפלגה נעזרים במשפטנים וקוראים לוועידה להחליף את טראמפ תוך כדי הסתמכות על סעיף ה"מקרה האחר". גם אם טראמפ ידהים ויחליט לפרוש, פנס לא יקבל באופן אוטומטי את המינוי.

 

בינתיים, טראמפ פרסם בחשבון הטוויטר שלו ציוצים של חואניטה ברודריק - שטוענת כי ביל קלינטון, בעלה של הילרי קלינטון והנשיא לשעבר, אנס אותה בשנת 1978. במשך השנים ביל הכחיש את הטענות, הילרי סירבה להתייחס אליהן, והן מעולם לא הגיעו לבית משפט. "מעשים חזקים יותר ממילים. דונלד טראמפ אמר דברים רעים! הילרי קלינטון איימה עליי אחרי שביל קלינטון אנס אותי", כתבה ברודריק בשבת בבוקר. בציוץ נוסף כתבה: "הילרי קוראת להתבטאויות של טראמפ 'איומות', בזמן שהיא חיה ומגנה על 'אנס'. הפעולות שלה הן איומות". מאז שטראמפ פרסם את הציוצים הם זכו לאלפי שיתופים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x