$
בחירות בארה"ב 2016

טראמפ ממשיך להסתבך: "כשאתה כוכב, אתה יכול לעשות לנשים הכל"

הדברים מתועדים בקלטת משנת 2005 בה משוחח המועמד הריפובליקני לנשיאות ארה"ב עם מגיש טלוויזיה, וכוללת אמירות בוטות ביחס לנשים; טראמפ התנצל אך תקף את יחסו של נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, לנשים ואת האופן שרעייתו, המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון, הגנה עליו

שירות כלכליסט 08:5608.10.16

המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב, דונלד טראמפ, ממשיך להסתבך בכל הקשור ליחסיו עם נשים: בקלטת משנת 2005 שפורסמה אתמול (ו') בלילה על ידי ה"וושינגטון פוסט" הוא נשמע אומר כי בכל הנוגע למגע עם נשים וניסיונות לנשקן ולקיים עימן יחסי מין - "כשאתה כוכב, הן מרשות לך לעשות את זה. אתה יכול לעשות להן הכל". 

 

 

 

מדובר בהתבטאות בעייתית אחת מתוך רבות שיוחסו לטראמפ בנוגע לנשים, כולל אמירה הנוגעת למיס יוניברס אליסיה מצ'אדו אותה כינה "מיס פיגי" - לאחר שעלתה במשקל. בתגובה התנצל טראמפ, אך תקף את יריבתו, המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון, על כך שהגנה על יחסו הבעייתי לדבריו של בעלה, ביל קלינטון, לנשים בעת שהיה נשיא ארה"ב. בתוך כך, סקר רויטרס מגלה כי קלינטון ממשיכה להוביל על טראמפ - ביחס של 43% מול 38%, ושומרת מאז ראשית ספטמבר על שיעור הובלה של 4%-6%.

 

"נמשך אוטומטית לנשים יפות"

 

הקלטת שנחשפה הלילה היא של שיחה בינו ובין בילי בוש, מנחה התוכנית Access Hollywood., שיחה זו התקיימה בדרך לאתר צילום הסדרה "ימי חיינו", כדי לצלם כתבה על תפקיד האורח של טראמפ באופרת הסבון.

 

טראמפ. הודף ותוקף טראמפ. הודף ותוקף צילום: איי פי

 

 

טראמפ משוחח בקלטת, שהוקלטה כמה חודשים לאחר שנשא את אשתו השלישית מלניה, על ניסיון לפתות אישה, ששמה המלא לא מוזכר. לדבריו, "התחלתי איתה, ולא הצלחתי. ניסיתי לז... אותה. (אבל) היא הייתה נשואה". הוא נשמע ממשיך ואומר: "וממש ניסיתי להתחיל איתה. למעשה, לקחתי אותה לחנות רהיטים. היא רצתה לקנות כמה רהיטים. אמרתי 'אראה לך איפה יש כמה רהיטים נחמדים'".

 

בשלב הזה בשיחה מבחינים שני הגברים בשחקנית אריאנה צוקר, שהגיעה ללות אותם לסט של אופרת הסבון. בוש, המנחה כיום את תכנית הבוקר של NBC מתרשם מהמראה שלה. "וואו!" מוסיף טראמפ. "אני צריך להשיג סוכריות טיק טק למקרה שאנסה לנשק אותה. אני נמשך אוטומטית לנשים יפות, אני פשוט מתחיל לנשק אותן. זה כמו מגנט, אני פשוט מנשק בלי לחכות אפילו". טראמפ ממשיך ומסביר: "כשאתה כוכב, הן מרשות לך לעשות את זה. אתה יכול לעשות הכל". בוש מסכים איתו וטראמפ מדגיש: "תפוס אותן באיבר המין שלהן".

 

בסרטון רואים את האוטובוס נוסע ברחבי האולפן, אך שני הגברים לא נראים בו, אלא רק נשמעים. "הו, רגליים יפות, הא?", נשמע בין השאר טראמפ אומר. "תפני את הדרך ,מותק", מגיב בוש, ככל הנראה מתייחס למישהי שמסתירה לו את צוקר. לאחר מכן שני הגברים יורדים מהאוטובוס ומברכים את השחקנית. "אנחנו מוכנים, בואי נלך", אומר טראמפ לאחר ההיכרות הראשונית, "תהפכי אותי לכוכב אופרת סבון".

 

"אולי תתני לדונלד חיבוק קטן?" אומר בוש, "הוא כרגע ירד מהאוטובוס".

 

"יקירי, תרצה חיבוק קטן?", עונה צוקר. "בהחלט", מגיב טראמפ והשניים מתחבקים ומחליפים נשיקות באוויר.

 

"מלניה אמרה שזה בסדר", הוא מציין.

 

בהמשך הסרטון מראה את טראמפ, בוש וצוקר נכנסים לאולפן. הפרק עם טראמפ שודר באוקטובר אותה השנה, ובו הדמות של צוקר מבקשת מטראמפ (שגילם את עצמו) עבודה, אך הוא דוחה אותה.

 

 

דונלד ומלניה טראמפ. אמרה שזה בסדר דונלד ומלניה טראמפ. אמרה שזה בסדר צילום: MCT

 

טראמפ הודף ותוקף

 

פרסום ההקלטה עורר ביקורת רבה, גם בקרב מנהיגי המפלגה הרפובליקנית, וטראמפ נאלץ לפרסם סרטון התנצלות. "אמרתי את הדברים, אך טעיתי ואני מתנצל על כך", אמר בסרטון והוסיף כ מדובר ב"הסחת דעת מהנושאים החשובים שעומדים בפנינו היום". עוד ציין כי הדברים ה"מטופשים" שאמר שונים במידה משמעותית מהדברים ומהפעולות של ביל קלינטון, אותו האשים בניצול נשים, ומהפעולות של יריבתו הילרי קלינטון, שלדבריו "תקפה, ביישה והפחידה את הקורבנות של בעלה".

 

"מעולם לא אמרתי שאני מושלם, ולא העמדתי פנים שאני מישהו אחר. עשיתי ואמרתי דברים שאני מתחרט עליהם, כולל הדברים שאמרתי בהקלטה הזו מלפני עשור. כל מי שמכיר אותי יודע שהדברים האלה לא משקפים את מי שאני באמת". טראמפ סיים בהבטחה כי "נשוחח על כך עוד בימים הקרובים, ונתראה בעימות הבא ביום ראשון".

 

בהצהרה הנוכחית שלו אמר טראמפ כי מדובר היה בשיחה פרטית - "פטפוטים של חדר הלבשה" - שנערכה לפני שנים. לדבריו, "ביל קלינטון אמר לי דברים גרועים בהרבה על מגרש הגולף. אני מתנצל בפני מי שנפגע".

 

בוש התנצל אף הוא: "אני מובך ומתבייש. אין תירוץ לכך, אבל זו שיחה שנערכה לפני 11 שנים, הייתי צעיר ופחות בוגר והתנהגתי בטיפשות כששיתפתי פעולה. אני מתנצל".

 

 

"זה מחריד". קלינטון "זה מחריד". קלינטון צילום: איי פי

 

קלינטון הגיבה גם כן על הסרטון. "זה מחריד. אסור לנו לאפשר לאיש הזה להיות נשיא", כתבה בעמוד הטוויטר שלה. סגנה המיועד, טים קיין אמר לעיתונאים: "זה מעורר בי בחילה".

 

גם הריפובליקנים מתקוממים

 

הביקורת נגד טראמפ לא נעצרה במפלגה היריבה, וגם במפלגה הרפובליקנית לא חסכו מילים קשות. כך למשל יו"ר בית הנבחרים פול ריאן אמר כי הדברים "מחליאים" אותו, והודיע כי לא ישתתף עם טראמפ בעצרת בחירות בוויסקונסין בהמשך היום. "יש להוקיר ולכבד נשים, לא להחפיץ אותן. אני מקווה שטראמפ יתייחס לסיטואציה ברצינות הראויה לה ויעבוד כדי להוכיח למדינה שיש לו כבוד רב יותר כלפי נשים מכפי שעולה מהסרטון הזה", הוסיף ריאן בהצהרה. סגנו המיועד של טראפ מייק פנס יחליף אותו באירוע בוויסקונסין.

 

תגובות נוספות הגיעו גם מצד מיט רומני, שהתמודד על הנשיאות מטעם המפלגה הרפובליקנית בבחירות הקודמות. "להתחיל עם אישה נשואה? לשבח תקיפה? השפלות מסוג זה מבזות את הנשים והבנות שלנו ומכתימות את המוניטין של ארה"ב בעולם". במקביל מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט מיט מקונל הדגיש כי תגובתו הקצרה של טראמפ לא תספיק במקרה הזה: "כאב לשלוש בנות, אני מאמין שטראמפ צריך להתנצל ישירות בפני נשים ובנות, ולקחת אחריות מלאה על ההיעדר המוחלט של כבוד לנשים, כפי שעלה מהדברים שאמר בהקלטה".

 

פנס היה בעיצומו של אירוע בחירות כשהדיווחים על ההקלטה פורסמו, אולם העיתונאים שליוו את האירוע התבקשו לצאת מהאולם לפני שיכלו לבקש ממנו תגובה. באתר פוליטיקו מציינים עוד כי העיתונאים אף לא הורשו לצלם את פנס בעודו יוצא מהאירוע.

 

 

 

ההקלטה של טראמפ מתפרסמת בעוד הוא מגביר את ההתקפות שלו נגד נישואיהם של בני הזוג קלינטון. בתקופה האחרונה טראמפ נוטה להזכיר את הבגידות של ביל ומעביר רעייתו ביקורת כמי "שאפשרה לו" לפעול בצורה הזו. "הילרי קלינטון נשואה למנצל הגדול ביותר של נשים בהיסטוריה של הפוליטיקה", אמר טראפ בראיון שהעניק לאחרונה לניו יורק טיימס, "היא אפשרה לו לעשות זאת, ותקפה לאחר מכן את הנשים שהוא ניצל. אני חושב שזו בעיה חמורה עבורם, ואני שוקל להתייחס לזה יותר בהרחבה בהמשך".

 

יש לציין כי טראמפ עצמו ניהל רומן די פומבי עם מרלה מייפלס, שהפכה לאשתו השנייה, בעודו נשוי לאשתו הראשונה איוונה. כאמור, זו לא הפעם הראשונה שטראמפ מואשם ביחס מבזה כלפי נשים. אולם בשבוע שעבר טען בראיון כי מרבית הדברים המבזים שאמר נועדו לצרכי בידור בלבד. "הרבה מזה נועד לצרכי בידור. אין אדם שמכבד נשים יותר ממני", הוסיף. אולם, ההקלטה הנוכחית היא של שיחה פרטית בין טראמפ ובוש ובלי קהל שיש לבדר אותו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x