$
חברה וסביבה

התחזיות החמירו: הוריקן מת'יו יכה קרוב מאוד לחוף; 842 נהרגו בהאיטי

אחרי פלורידה, הסכנה הגדולה הבאה נשקפת לדרום קרוליינה: הוריקן שהותיר מיליון איש בארה"ב בלי חשמל עושה דרכו לשם, ומרכז הסופה יכה קרוב מאוד לצ'רלסטון. המושלת: "זו פעם אחרונה שאבקש - התפנו". האסון בקריביים: מגפת כולרה ועשרות אלפי חסרי בית

ynet ושירות כלכליסט 23:5507.10.16

הוריקן "מת'יו" המפלצתי עושה בשעות האחרונות את דרכו מפלורידה צפונה, והבאות בתור שלו הן דרום קרוליינה וצפון קרוליינה. הערב (יום ו') הודיעה מושלת דרום קרוליינה ניקי היילי כי אם עד לשעות הצהריים של יום שישי נדמה היה שההוריקן יחלוף במרחק מה מחופי המדינה, כעת התחזיות החמירו ומרכז הסערה צפוי לעבור קרוב מאוד לחוף ליד העיר צ'רלסטון. זה צפוי לקרות בשבת בבוקר לפי השעון המקומי (בצהריים שעון ישראל).

 

 

במסיבת עיתונאים הזהירה היילי את התושבים כי ההוריקן עלול לגרום להצפות בקנה מידה דומה לזה של השיטפונות ההיסטוריים שפקדו את המדינה באוקטובר שעבר וכי צפויות הפסקות חשמל נרחבות. לדבריה 310 אלף בני אדם כבר התפנו מאזור החוף, וכעת יש הזדמנות אחרונה לעשות זאת: "זו הפעם האחרונה שבה תשמעו אותי מבקשת מכם בקולי להתפנות". העיר צ'רלסטון נכנסה הלילה לעוצר שיימשך עד שעות הבוקר, שעון מקומי.

 

 

 
צילום לוייני של הוריקן "מתיו" צילום לוייני של הוריקן "מתיו" צילום: איי אף פי

 

 

הוריקן "מת'יו", ההוריקן העוצמתי ביותר שהגיע לחופי ארה"ב זה יותר מעשור, החל להכות באזור פלורידה אתמול בערב. הוא נחלש מעט לדרגה 3 מתוך 5, אך עדיין עלול לגרום נזק כבד. ההוריקן צפוי להישאר לאורך החוף המזרחי של ארה"ב עד יום ראשון. יותר מ-4,500 טיסות בוטלו בארה"ב בשלושת הימים האחרונים בגלל ההוריקן וטיסות נוספות צפויות להתבטל. ל-1.1 מיליון בתים בחוף המזרחי אין חשמל.

 

עוד לפני שהגיע לארה"ב זרע ההוריקן הרס בהאיטי, שם ממשיכים לאסוף את הגופות, והערב התברר כי מספר ההרוגים שם עומד כבר על 842. ארבעה בני אדם נוספים נהרגו ברפובליקה הדומיניקנית. הערב הודיעה ארה"ב כי היא שולחת כוחות צבא להאיטי כדי לסייע למדינת האי הענייה להתמודד עם ההרס העצום שזרע שם ההוריקן. הכוחות כוללים תשעה מסוקים, ו-250 חיילים אמריקנים כבר נמצאים במדינה. 100 נוספים עשויים להישלח לשם ביממה הקרובה.

 

הוריקן מתיו בחופי הבהמאס הוריקן מתיו בחופי הבהמאס צילום: איי פי

 

 

האיטי היא מדינה מוכת אסונות, שרק לפני שש שנים ספגה את האסון ההומניטרי הכבד ביותר שאיתו התמודד האו"ם אי פעם – רעידת האדמה שהרגה כ-250 אלף איש. כעת לא רק שמספר ההרוגים מהסופה צפוי לעלות – היא הותירה גם עשרות אלפי אנשים חסרי בית ויש דיווחים ראשונים על התפרצות של מחלת הכולרה שגובה את חייהם של אנשים נוספים.

 

רבים מהאזורים שנפגעו בהאיטי הם אזורים כפריים עניים במיוחד שהקשר איתם אבד, ולכן ההערכה היא שממדי האסון האמתיים טרם נחשפו. מרפאות שדה שנפתחו באזורים הכפריים האלה הוצפו במטופלים עם עצמות שבורות שעד כה לא קיבלו טיפול. מדווחים גם על מחסור חמור במזון שם. "עץ נפל על הבית שלי וכולו קרס עלינו. לא הצלחתי לצאת", סיפר ז'אן פייר ז'אן-דונלד, בן 27, שהתחתן רק לפני שנה. "אנשים באו לפנות את ההריסות ואז ראינו את אשתי מתה". בתו הקטנה עמדה לידי, בוכה וקוראת "אמאל'ה".

 

מוקדם יותר הערב כבר דיווחו בפלורידה על תושבים סרבנים שאחרי שהתעקשו להישאר בבתיהם – נזכרו לפתע להתקשר למוקדי החירום מתוך הסערה ולבקש סיוע אחרי שגגות התעופפו או נזק נגרם לביתם. הם הביעו צער על כך שלא התפנו, אך נאלצו לשמוע שכוחות סיוע יוכלו לצאת אליהם רק כשהסופה תיחלש והתנאים יאפשרו זאת.

 

 

נערכים להוריקן בדרום קרולינה נערכים להוריקן בדרום קרולינה צילום: רויטרס

 

 

נזקי ההוריקן בהאיטי נזקי ההוריקן בהאיטי צילום: איי פי

 

 

הכנות להוריקן בפלורידה הכנות להוריקן בפלורידה צילום: איי אף פי

 

 

וכמו תמיד יש בארה"ב לא רק מי שהחליטו להישאר בבית ולנסות להתמודד בעצמם עם ההוריקן, אלא גם כאלה שבאו מרחוק במיוחד בשביל הסופה. שני רודפי סופות בני 18 מניו ג'רזי למשל עשו את כל הדרך עד לסנט אוגוסטין בפלורידה כדי לצפות בהוריקן "מת'יו". אחד מהם, לוסיו בוטיירי מהעיר ג'קסון, סיפר שיש לו אובססיה למזג אוויר סוער – סופות שלג, הוריקנים, סופות טורנדו ו"כל דבר משוגע שרוב האנשים לא יתקרבו אליו".

 

בוטיירי סיפר כי אמו התנגדה נחרצות למסע שלו וכי רוב חבריו חושבים גם הם שמדובר ברעיון גרוע, אבל חבר אחר, ביילי ליליינקמפ, דווקא הצטרף אליו. הם לקחו קופסאות שמורים, חטיפים, מים בבקבוק וערכת עזרה ראשונה – ויצאו ביום חמישי בבוקר לדרך לפלורידה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x