$
תעשייה ופיננסים

מקדונלד'ס במצוקת עובדים בהונגריה: מציעה מגורים בחינם למי שיעבוד אצלה

רשת המזון המהיר מתקשה לגייס עובדים כדי להפעיל את סניפיה. המחסור מאפיין מדינות נוספות במזרח אירופה, כמו צ'כיה ולטביה

בלומברג 10:4306.09.16

רשת המזון המהיר מקדונלד'ס, הידועה יותר בשל המשכורות הנמוכות מאשר בשל ההטבות שלה, מתמודדת עם מצוקת כוח אדם כה חמורה בהונגריה עד כי היא מציעה דיור חינם למי שמוכן להגיע לעבוד בסניפיה.

 

הטבת הדיור - שהיא נדירה ביותר ברשת הפועלת בלמעלה מ-100 מדינות - היא רק הטבה אחת מבין רבות שבהן מנפנפת הרשת בפני עובדים פוטנציאלים במזרח אירופה, במאמץ לאייש משרות. גם בתחומים אחרים המצוקה פוגעת ומעסיקים מנסים לפתות עובדים באמצעות הטבות - בין המשרות הזוכות להטבות מיוחדות הן קופאים ברשת המרכולים "לידי" (Lidi) בפראג ומפתחי תוכנה בבוקרשט.

 

בעבר, מזרח אירופה נחשב לגן עדן לכוח אדם זול, אולם כיום המעסיקים מתקשים למצוא כוח אדם. האוכלוסייה המזדקנת, הרתיעה מהמהגרים והנהירה של מיליונים למדינות אירופה משגשגות יותר, הותירו אלפי משרות בלתי מאוישות וגרמו לעלייה בשכר. משמעות הדבר היא עלייה בהוצאות החברות הפועלות במזרח אירופה וסכנה של ירידה בהשקעות בכלכלות שהחלו לשגשג עם צירופן לאיחוד האירופי.

 

בודפשט. "המחסור בכוח אדם מדיר שינה מעיניהם של המנהלים הבכירים בכל מזרח אירופה" בודפשט. "המחסור בכוח אדם מדיר שינה מעיניהם של המנהלים הבכירים בכל מזרח אירופה"

 

"המחסור בכוח אדם מדיר שינה מעיניהם של המנהלים הבכירים בכל מזרח אירופה. השאלה העיקרית שמשקיעים כעת שואלים לפני שהם מגיעים לאזור היא אם יוכלו למצוא די עובדים כדי להפעיל כראוי את העסק שלהם", אמר לבלומברג רוברט בנקז, ראש ייעוץ משאבי אנוש ב"פרייס ווטרהאוס קופרס" בבודפשט.

 

בעיה אזורית

 

הבצורת בכוח האדם מחריפה בקצב מסחרר. מספר המשרות הבלתי מאוישות טיפס ב-166% בשנתיים האחרונות ועומד כעת על 110 אלף משרות ברפובליקה הצ'כית. בלטביה, שיעור המשרות הבלתי מאוישות שילש את עצמו בשנה האחרונה ובפולין הוא הכפיל את עצמו מאז דצמבר.

 

במאמץ לאייש משרות, מקדונלד'ס מפרסמת מודעות בעיתונים בהונגריה ובהן היא מציעה דיור חינם, שבו העובדים נדרשים לשלם רק עבור מים וחשמל.

 

מקדונלד'ס סירבה להגיב לידיעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x