$
תעשייה ופיננסים

בלעדי לכלכליסט

בנק שוויצרי שלישי נפטר ממעלימי מס מישראל: יוליוס בר

אחרי UBS ו־UBP מצטרף בנק שוויצרי שלישי לדרישה מלקוחותיו הישראלים שיצהירו כי שילמו מס בישראל כדין, אחרת חשבונם יוקפא. בניגוד לבנקים האחרים שהעניקו כחמישה חודשים להשלמת ההליך, לרשות לקוחות יוליוס בר עומדים פחות מחודשיים

עמרי מילמן 07:0106.09.16

יוליוס בר (julius baer), אחד הבנקים הגדולים בשוויץ, הצטרף בימים האחרונים לבנקים שווייצריים נוספים כמו UBS ו־UBP בדרישה מלקוחותיו הזרים בכלל והישראלים בפרט לשלם מס כדין לרשויות במדינתם. במכתב שנשלח מהבנק מתבקשים הלקוחות להסדיר את תשלומי המס שלהם עד לסוף אוקטובר הקרוב. מי שלא מעוניין לעשות זאת יכול לשלוח לבנק הוראות להעברת הכספים לבנק אחר - כאשר, מבהירים ביוליוס בר, יש לעדכן את הבנק החדש בנוגע לדרישת הסדרת תשלום המס. נציגי הבנק מתריעים במכתב כי אם הלקוח לא יפעל לפי אחת משתי האפשרויות, הבנק ימכור את כל הנכסים הפיננסיים שלו עבור מזומן שיחכה לו בחשבון.

 

בשלב זה החשבון יוקפא כך שהפעולה היחידה שתתאפשר היא קבלת הוראות להעברת המזומן לבנק אחר. בניגוד למקרים אחרים, יוליוס בר לא נתן אופציה לקבל את כל הכסף במזומן, בהמחאה בנקאית - אופציה שברשות המסים לא אוהבים מאחר שזה יקשה עליה להניח ידה על אותו הון לא מדווח.

בוריס קולרדי מנכ"ל יוליוס בר בוריס קולרדי מנכ"ל יוליוס בר צילום: רויטרס

 

 

יוליוס בר לא לבד. בתחילת השנה פנה UBS ללקוחותיו בדרישה לסיים את הליך הסדרת תשלום המס עד לסוף מאי 2016, מועד שנדחה בהמשך לסוף אוקטובר. אותו מהלך זכה לביקורת מצד הלקוחות על עצם הפנייה עצמה, שכן עד כה לא נהג הבנק לשלוח דואר והדבר גרם להם מבוכה. למשל, אנשים שגילו כי בני זוגם מחזיקים בחשבון עם מאות אלפי דולרים בחו"ל.

 

UBP הודיע על דרישה זהה, ועל לקוחותיו להשלים את ההליך עד לסוף חודש זה. ככל הידוע, לקוחות רבים של שני הבנקים פנו להליך של גילוי מרצון.

 

לוח הזמנים הקצר שעומד כעת בפני לקוחות יוליוס בר מעלה חשש כי מי שמעוניין לעבור הליך של גילוי מרצון מול רשות המסים ייאלץ לעשות זאת בצורה גלויה, המהירה יותר, כדי להספיק ולהביא את האישור לבנק, שכן גילוי מרצון אנונימי, כפי שרוצים מרבית בעלי ההון הלא מדווח, הוא הליך ארוך יותר.

 

רוה"ח והמשפטן גידי בר־זכאי, לשעבר סגן מנהל רשות המסים, מזהיר כי לא יהיה קל להתחמק מתשלום מס. "לעתים בעלי חשבונות לא מבינים שגם אם פדו בהצלחה את החשבון, הבריחו את הכסף לחו"ל, קנו נדל"ן, יהלומים וכו' לא רק שזה לא עוזר אלא שזה מזיק ולמעשה מסמן להם מטרה על הגב בסגנון 'על ראש הגנב בוער הכובע'", הוא אומר. "רק לאחרונה נבלמה, בהחלטה נדירה של בית הדין השוויצרי לעניינים מנהליים, העברתה לרשות המסים ההולנדית של רשימת לקוחות UBS שסירבו לחתום על מכתב דומה לזה שנשלח ללקוחות הישראליים. קשה להניח ש'המזל' ששיחק ללקוחות ההולנדים ישחק גם לישראלים. כך או אחרת, לכולם מחכים מעבר לפינה חילופי המידע האוטומטיים שצפויים לחול החל מ־2018, שיאפשרו לרשויות לקבל רישומים גם שלוש שנים אחורה, וזה כולל גם את הימים האלה".

 

מיוליוס בר נמסר: "הרשויות בישראל השיקו לא מכבר תוכנית גילוי מרצון, והבנק הודיע ללקוחותיו שהוא מצפה מהם לנצל חלון הזדמנויות זה במידת הצורך. כתוצאה מכך, הבנק הוציא מכתבים לכל הלקוחות הישראלים בבקשה להעביר את כל המסמכים המעידים על הסדרת הנושא. ההקפדה היתרה על תאימות המס של יוליוס בר מיושמת בכל העולם".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x