$
בשולי החדשות

"הנאשם חושב שמגיע לו יחס מיוחד. אין מחלקת עסקים בביהמ"ש"

השופט האמריקאי ניקלס גאראופיס דחה את שחרור בערבות של קובי אלכסנדר והבהיר שהוא הבוס, הוא קובע, ואת אלכסנדר הוא לא מחבב במיוחד

בקי גריפין, ניו יורק 10:3928.08.16

מצב רוחו של עורך הדין בנג'מין ברפמן היה מרומם לפני הדיון. לא היה סיכוי שהלקוח שלו – מנכ"ל קומברס לשעבר קובי אלכסנדר – לא ייצא איתו בעוד שעות ספורות מהבניין. גם בני משפחת אלכסנדר, האישה חנה ושלושת הילדים, עוד נראו מחייכים. זו הייתה הפעם האחרונה שהם חייכו באותו יום. התחושה באוויר הייתה שעורך הדין השווה מיליונים יצליח להוציא את האיש שהונה במיליונים מישיבה בכלא, לפחות עד תום ההליכים נגדו.

 

אבל ההיפך התברר מהר מאוד. טון הדיבור, שפת הגוף, המבט בעיניים. השופט ניקלס גאראופיס הבהיר מיד שהוא הבוס, הוא קובע, ואת קובי אלכסנדר הוא לא מחבב במיוחד.

 

הרמז הראשון לכך הגיע כבר בפתיחת הדיון. שלב פשוט יחסית, שבו השופט מאשר שהנאשם הוא אכן הנאשם, שהוא מבין אנגלית ולא זקוק למתורגמן, ושהוא לא נמצא תחת השפעת אלכוהול, סמים ו/או תרופות, שהוא מודע להאשמות נגדו. פרוצדורה רגילה בכל הליך משפטי. כל העת הזו גאראופיס הסתכל על אלכסנדר בבוז. במשך כמעט שעה הוא עבר על הסכמי הטיעון שנחתמו בין הנאשם באמצעות עורך דינו ברפמן, לבין הממשל האמריקאי.  

הדיון בבית המשפט בניו יורק הדיון בבית המשפט בניו יורק איור: Elizabeth Williams

 

לנוכחים במקום לא היה ברור מדוע הוא מתעכב על כך, מתעקש לקבל את כל המסמכים הרלבנטיים, ובודק את כל הסכומים והמספרים. "אנחנו לא דורשים קנס כספי נוסף", הבהיר התובע שגם לא הבין את ההתעקשות של גאראופיס. בשלב הזה ברפמן כבר נראה המום. "אני לא עציץ", אמר גאראופיס לנוכחים. חלקם צחקו, מי שהבין קצת מעבר כבר לא צחק. "האם אתה אומר שבית המשפט מבטל את החלטת הממשל?", שאל העורך דין נמוך הקומה בעל השיער הכסוף. "כן", ענה גאראופיס בקרירות.

 

ניו יורק היא לא נמיביה. גם לא ישראל. השופט גאראופיס ביקש להוכיח זאת לאלכסנדר: "עשר שנים אני מחכה לך כאן. שלושה תובעים התחלפו. הקולגות שלך מזמן סיימו לרצות את עונשם והמשיכו עם חייהם. כולנו הזדקנו בעשור. אני חתמתי באופן אישי על צו המאסר שלך ב-2006, ועורך הדין הנהדר הקודם שלך הספיק למות מאז", גאראופיס הבהיר שהעסק הזה אישי.

 

ברפמן ניסה לשנות טקטיקה: "הוא לא ישרוד במתקן כזה. הוא קצין מודיעין בכיר לשעבר ולא מתאים לאווירה כזאת עם פושעים מן הסוג הזה". גם טענה זו בוטלה בסיכום קצר: "הנאשם חושב שמגיע לו יחס מיוחד. אין מחלקת תיירים, עסקים ומחלקה ראשונה בבית המשפט".

 

אחרי עוד כמה דקות קובי אלכסנדר לווה באמצעות סוכני FBI לביתו הזמני החדש – תא ב-Metropolitan Detention Center בברוקלין. אם לנחש על פי איך שהתנהל יומו הראשון בבית המשפט הפדרלי, הגרוע מכל עוד לפניו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x