שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בכיר באורתם סהר המליץ להסתיר את מעילת המיליונים

אביעד רוזנצוויג, המשנה למנכ"ל, הציע להנהלה "לשקול שנית את הצורך בדיווח שיגרום אי־נעימות גדולה". החשודים במעילה, שפוטרו, טוענים כי היא נעשתה בהוראת המנכ"ל אמיר נחום, שקיבל את הכספים והבטיח לפצותם בתום החקירה

תומר גנון וזוהר שחר לוי 07:3523.08.16

סאגת החשד לעבירות מרמה ואי־סדרים כספיים באורתם סהרהציבורית הולכת ומסתעפת: המשנה למנכ"ל ומנהל הפיתוח העסקי של חברת הבנייה, אביעד רוזנצוויג, הציע להנהלה שלא לדווח למשקיעים על מעילה של מיליוני שקלים בכספי החברה. כך עולה מתכתובת מייל שהוגשה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב במסגרת תביעת פיצויים שהגישו החשבת הבכירה אשרת מוסינדי ואליק גריידי, עוזרו האישי של אמיר נחום, בעל השליטה והמנכ"ל. שני העובדים שהיו מעורבים במעילה לכאורה, פוטרו.

 

על פי המייל שצורף לתביעה שהוגשה לפני כשבועיים וכותרתו "דיווח על מעילה", רוזנצוויג כתב ב־6 בפברואר לחברי ההנהלה של אורתם סהר, בהם היו"ר אורי דורי, "אני מבקש לשקול שנית את הצורך בדיווח שיגרום אי־נעימות גדולה". הוא הוסיף כי "מעבר לכך תעלה שאלה על ידי כל בר־דעת מדוע לא הלכנו למשטרה, כאשר תשובה טובה אין... ייתכן ולצורך הימנעות בדיווח ניתן להיצמד לטענה של אליק, שבחלקה היא בוודאי נכונה, שחלק מהסכומים שימשו להוצאות במזומן של החברה כגון כיבודים, פלסטינאים, קנסות, עיריות וכו'. כך שבאופן תיאורטי ניתן להיצמד לטענה שסכום המעילה אינו גדול וכל מספר זוכה".

 

לא הוגשה תלונה במשטרה

 

חרף ההסתייגות של רוזנצוויג, אורתם סהר דיווחה למחרת למשקיעים על המעילה שהוערכה בכ־5 מליון שקל. עם זאת, החברה לא הגישה תלונה למשטרה נגד המעורבים. בעקבות מידע מודיעיני שהגיע לרשות ני"ע ומס הכנסה על אי־סדרים רבים נוספים בחברה, שאליהם קשור בין היתר המנכ"ל נחום, נפתחה בסוף מאי חקירה פלילית.

 

נחום נעצר ונחקר באזהרה בחשד לביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, דיווח בכוונה להטעות משקיע סביר, הלבנת הון ועבירות לפי פקודת מס הכנסה. כמו כן נחקרו כחשודים גריידי ומוסינדי. בנוסף נחקרו ברשות רוזנצוויג וסמנכ"ל הכספים מוטי פופוביץ'.

 

אמיר נחום מנכ"ל אורתם סהר אמיר נחום מנכ"ל אורתם סהר צילום: שחר תמיר

 

סיפור פרשת המעילה באורתם סהר התחיל בדצמבר 2015, אז התגלה גירעון כספי גדול בקופה. בדיקות ראשוניות הצביעו על חוסר של כ־5 מיליון שקל בקופה. עם גילוי הגירעון, והחשד שמדובר במעילה, פנתה הנהלת החברה למשרד החקירות ויצמן יער.

 

הדו"ח של משרד החקירות, שעיקרו נחשף ב"כלכליסט", העלה כי מאות המחאות שנמשכו במשך שנים מהקופה קטנה של אורתם סהר, לכאורה בדרכי מרמה, נפדו לאחר מכן במזומן בבנק. מדובר בהמחאות על סכומים קטנים של אלפי שקלים, שאט אט תפחו והגיעו לעשרות אלפי שקלים בכל משיכה. מניתוח המסמכים התגלה כי כל ההמחאות נפדו במזומן באותו מקום - סניף הבורסה של בנק לאומי ברמת גן.

 

בדו"ח החקירה, שנתפס בהמשך בצו בית משפט לבקשת רשות ני"ע, חוקרי ויצמן יער העריכו שהמזומן זרם לכיסם של גריידי ומוסינדי. עם זאת גם נחום עצמו הודה בחקירה בוויצמן יער כי עשה לעיתים שימוש באותה קופה קטנה להוצאת כספים לשימושו האישי.

 

לאור הממצאים לכאורה הודיעה החברה כי היא פיטרה את גריידי ומוסינדי תוך שלילת פיצויי הפיטורים שלהם.

 

אלא שלגריידי ומוסינדי יש גרסה אחרת לאירועים. במהלך החקירה בוויצמן יער, וכעת במסגרת תביעת פיצויים על סך 1.3 מיליון שקל שהגישו יחד באמצעות עו"ד שגיא אשכנזי, הם טוענים שכל ההמחאות הופקו ונמשכו בהוראה ישירה של נחום שגם קיבל לידו את מלוא הכספים.

 

תכתובת המייל של אביעד רוזנצוויג תכתובת המייל של אביעד רוזנצוויג

 

"החברה עצמה את עיניה ואטמה את אוזניה לנוכח האמת העובדתית אשר מסרו העובדים לוויצמן יער ולאחר מכן במסגרת החקירה שביצעה רשות ני"ע", נטען בתביעה. "כל הצ'קים הופקו והומרו למזומן בהתאם להוראותיו ולדרישותיו של אמיר נחום, מנכ"ל, בעל השליטה ודירקטור בחברה. תמורת הצ'קים הועברה במלואה ובמזומן על ידי אליק (גריידי) לנחום, ובהתאם לדרישתו והוראותיו של נחום, האדם הבכיר ביותר בחברה, ומי שהעובדים נתנו בו אמון מלא ועיוור תוך צייתנות מוחלטת".

 

שלילת פיצויים למראית עין

 

עוד נטען כי "החברה כפתה על התובעים לחתום למראית עין בלבד על 'מזכר הבנות' במסגרתו נכתב כי לעובדים לא ישולמו פיצויי פיטורים – מסמך פסול המבקש להפשיטם מזכויותיהם. חתימתם על מסמך זה נדרשה למראית עין בלבד, ונועדה להרגיע את הסערה אשר נוצרה סביב החברה לאור החשדות בדבר מעילה בכספי החברה.

 

יודגש כי נציגי החברה, בראשם נחום, אשר ידעו היטב כי האשמה לביצוע המעילה הנטענת אינה רובצת לפתחם של התובעים, הבטיחו כי המסמך הנו למראית עין בלבד ולמען יצירת שקט ציבורי, וכי מלוא פיצויי הפיטורים ודמי ההודעה המוקדמת ישולמו להם.

 

חרף הבטחה מפורשת זו, הזכויות לא שולמו לתובעים".

 

לטענת גריידי ומוסינדי, גורמים נוספים בחברה ידעו על הפעילות בקופה הקטנה. "בהתאם להנחייתם של הגברת נעמית חבלובסקי, מנהלת הכספים של החברה וכן רוזנצווייג, הוצאות אלה מהקופה הקטנה נרשמו כהוצאות חד־פעמיות תחת 'הוצאות כלליות של פרויקטים'... היה ידוע לכל מחלקת הכספים של החברה כי הכסף אשר מומר במזומן על ידי אליק, מועבר ישירות למר נחום בהתאם לדרישותיו והוראותיו של מר נחום.

 

יצוין כי מעולם נחום לא המציא למוסינדי, או לאחרים במחלקת הנהלת הכספים של החברה, חשבוניות או קבלות עבור התשלומים בגינם קיבל את סכומי הקופה הקטנה. כמו כן, נחום לא נהג להמציא חשבוניות בגין שימוש אשר עשה בכרטיס האשראי של החברה".

 

לגבי הסיבות שבגינן נמשכו כספים במזומן טוענים השניים כי בדרך זו "נמשכו משכורות של עובדים בחברה לצורך תשלום במזומן, ובהזדמנויות אחרות נמשכו כספים במטבע זר לצורך כיסוי נסיעותיהם של עובדי החברה (שאינם אליק או אושרת) לחו"ל". גריידי, שהיה עוזרו האישי של נחום משך כ־16 שנים, מתאר בתביעה את יחסי הקרבה והאמון המלאים ששררו בינו למנכ"ל ואשר הובילו אותו לטענתו לבצע עבורו מעשים פליליים.

אליק גריידי ואשרת מוסינדיי אליק גריידי ואשרת מוסינדיי

 

"התובע ביצע כל פעולות אישיות אשר ביקש ממנו נחום וטיפל בכל צורכי משפחתו, דוגמת ביצוע טסטים למכוניתו, הסעת ילדיו למוסדות החינוך, ביצוע קניות וכדומה" גריידי אף מוסיף וטוען שנחום השתמש בו למטלות שסיבכו אותו בעבר עם הרשויות: "חמישה רכבי יוקרה אשר נקנו על ידי החברה לשימושו של נחום נרשמו, בהתאם לדרישת נחום ומנהלים אחרים בחברה, על שמו של אליק, אף שאלה היה מצויים בבעלות החברה ובשימושו הבלעדי של מר נחום אשר ביצע את פעולת רכישתם.

 

כתוצאה מרישום כלי רכב על שמו של אליק, שלא מרצונו ובהתאם לדרישת החברה, ספג אליק דו"חות תעבורה וקנסות, בגין עבירות שאותן לא ביצע, אלא על ידי מי שכלי הרכב היה ברשותו, ככל הידוע לאליק, מר נחום ומשפחתו. החברה הפקירה את אליק לשאת באחריות בגין אותם דו"חות ועבירות, אף ששילמה את אותם קנסות, אך אליק צבר לחובתו רישום תעבורתי עשיר בגין אותן עבירות שלא ביצע, בידיעתה המלאה של החברה ובכיריה".

 

הפגישה אצל אורי דורי

לטענת גריידי, כאשר החלה בדיקת המעילה באורתם סהר, ניסה נחום להשפיע עליו שלא לחשוף שהכספים שהומרו למזומן הגיעו לכיסו של המנכ"ל. "כאשר הגיע אליק לעבודה, ראה את מר נחום ליד רכבו. כאשר אליק ניסה לדבר איתו, זה הרחיקו מפניו, על מנת לסיים שיחת טלפון, ולאחר מכן קרא אליו להתקרב. נחום שאל את אליק האם הוא (מר נחום) קיבל לידיו יותר מ־5,000 שקל במזומן.

 

אליק אמר לנחום כי הוא חש שנחום מקליט את השיחה, ובתגובה נחום ענה לו 'הם מחפשים אותי ולא אותך, ואתה צריך לדבוק בתשובה שלא נתת לי יותר מ־5,000 שקל במזומן'".

 

"בסמוך לאחר מכן התבקש אליק להגיע למר אורי דורי, אחד השותפים בחברה, כאשר בחדר נכחו גם פופוביץ' ורוזנצווייג. באותה פגישה נשאל אליק בנוגע לצ'קים שהומרו למזומן. אליק טען שאינו יודע במה מדובר, לאור האמון הרב שנתן באמיר ודרישתו של אמיר".

 

גריידי מוסיף וטוען כי במהלך עימות שנערך בינו לבין נחום במסגרת החקירה של ויצמן יער, המנכ"ל איים עליו ודרש שייקח את האשמה עליו. "במהלך העימות, ביקש אליק מנחום כי יפתור את העניין מול דורי ורוזנצווייג, מכיוון שידע כי העימות מוקלט ואליק היה כפוף למרותו של נחום, ועדיין הועסק בחברה, ועל כן לא רצה לחשוף את מעשיו של נחום שפעל שלא כדין.

 

"במעמד זה אמר נחום לאליק כי ככל שאליק לא יסכים לתנאי שלפיו יודה באשמה במקומו, אליק יאבד את שתי בנותיו וימות בכלא. אליק חש מאוים והתמלא חרדה ופחד לשלום משפחתו ולעתידו לאור הדברים שאמר לו נחום. יודגש, כי עו"ד נתיב המליץ לעובדים לפנות למשטרה ולהציג את מלוא האמת בפניה, אך העובדים פחדו לעשות כן מחמת איומים שקיבלו".

 

אורי דורי אורי דורי צילום: עמית שעל

 

כאמור, לטענת גריידי ומוסינדי, לאחר שנחשפה המעילה והם פוטרו ללא פיצויים נחום התחייב בפניהם שידאג שיקבלו כספים מהחברה. גריידי צירף לתביעה תמליל שיחה שבו נחום מבטיח לו לכאורה שיקבל כספים, אף שחתם על הסכם שלפיו אינו זכאי לפיצוי פיטורים.

 

גריידי: "אמיר, מה אתה עושה עם ההסכם שלנו?"

 

נחום: "אתה חוקר אותי, נו, אני יודע שאני בחיים לא אחזור במילה שלי, בחיים לא, בחיים לא".

 

גריידי: "אבל אמיר נשמה, תקשיב אני מינואר לא חי".

 

נחום: "בעיה שלך, תסתדר. אני כשיגמרו החקירות מה שאני הבטחתי".

 

גריידי: "(ואם) אתה מתפטר מחר?".

 

נחום: "תקשיב, תקשיב, מה שאני הבטחתי יקוים עד השקל האחרון".

 

גריידי: "אמיר, אני נשבע לך".

 

נחום: "היום, תקשיב, תקשיב, זה לא מעניין אותי אליק, היום אני אתן לכם זה כאילו אני קונה את העדות שלכם, קונה את מה שתגידו, ואני לא יכול להרשות לעצמי, אני לא נותן לכם כסף כי מגיע לכם, אני נותן לכם כסף".

 

גריידי: "אבל אני אמרתי לך"

 

נחום: "אליק, תקשיב, תקשיב עד הסוף לא תשכנע אותי, אני אתן לכם כסף בשביל השיקום שלכם".

 

"מדובר בתביעת סרק"

 

מאורתם סהר נמסר בתגובה: "מדובר בתביעת סרק של התובעים אשר נמצאו דוברי שקר בבדיקת פוליגרף שבוצעה על ידי משרד חקירות ויצמן יער. מיד עם קבלת דו"ח חברת החקירות, העובדים פוטרו לאלתר ללא פיצויי פיטורים עליהם הם ויתרו מרצונם.

 

בנוסף, יצא דיווח מיידי מפורט לבורסה בנוגע לפרשה. כדי למנוע הישנות מקרים דומים, החברה הקימה ועדה שמטרתה לחדד את הנהלים בנושא. החברה תגיב את תגובתה המלאה בכתב ההגנה שיוגש לבית המשפט".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x