$
תעשייה ופיננסים

השקעה של 1.5 מיליארד דולר הכניסה את איקאה להודו

ענקית הריהוט השבדית הצליחה היכן שכשלו וולמארט וקרפור ותפתח סניף ראשון במדינה ב־2017; הרשת תתאים את המוצרים לבתים ההודיים, שהם לרוב קטנים וצפופים

שירות כלכליסט 20:2714.08.16

יותר משלוש שנים אחרי שהחלה איקאה בנסיונות להיכנס לשוק ההודי, המערים קשיים על משקיעים זרים, חגגה ענקית הריהוט השבדית בסוף השבוע את תחילת הקמתו של הסניף הראשון שלה במדינה. הסניף, שיוקם בעיקר הידרבאד במחוז הדרומי טלנגאנה, ייפתח לציבור בשנה הבאה ויציע 7,500 פריטים למכירה.

 

איקאה הגישה את הבקשות הראשונות להשקעה בשוק הקמעונאות הענק בהודו, המגלגל 600 מיליארד דולר בשנה, כבר ב־2012. היא זכתה באישור הנכסף לאחר שהתחייבה להשקיע יותר מ־1.5 מיליארד דולר במדינה במהלך העשור הקרוב בפתיחת 25 סניפים, בין השאר בבנגלור ובמומביי.

 

בכך מצליחה איקאה היכן שקמעונאיות בינלאומיות אחרות כשלו, ובהן וולמארט וקרפור שגנזו את התוכניות שלהן להיכנס למדינה.

 

לציון האירוע בכוונת איקאה להקים באתר החנות חומה סמלית שעל אבניה יתנוססו חתימות המקומיים. שוק הרהיטים לבית בהודו נאמד ב־20 מיליארד דולר והוא צומח במהירות. הודו היא המדינה ה־49 בה תפעל איקאה, שמחזיקה ב־387 חנויות ברחבי העולם.

 

באיקאה הודו מתכננים למכור את המוצרים הידועים, אך גם להתאימם לבתים ההודיים, שהם לרוב קטנים וצפופים ומשמשים כמה דורות של אותה משפחה. לשם כך, נציגי החברה ביקרו ביותר מ־500 בתים בהידרבאד כדי לנסות ולהבין מה בדיוק התושבים רוצים. "הסתכלנו בחדרי השינה, בשירותים ובמטבחים וישבנו איתם לברר מה היו רוצים לשנות", סיפר לבי.בי.סי ג'ובנסיו מאזטו, מנכ"ל איקאה הודו. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי תושבי הידרבאד אינם מייצגים בהכרח את כלל תושבי הודו, שכן בעיר מתגוררים כ־400 אלף אנשי היי טק, רובם צעירים, מבוססים שמטיילים בעולם.

 

כחלק מההתאמות של החברה לשוק החדש, איקאה תפתח קפטריה שתוכל להכיל עד 1,100 אנשים ותציע מנות הודיות מסורתיות כמו ביריאני כמו גם וריאציה על כדורי הבשר המפורסמים, על בסיס עוף ובגרסאות צמחוניות. עם זאת, חלק מהאנשים שכבר זכו לטעום את המנה ציינו כי מומלץ להוסיף לכדורים רוטב צ'אטני. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x