$
בשולי החדשות

המטוס הסולארי הראשון השלים הקפה של העולם - ללא שימוש בדלק

המטוס השוויצרי המריא מאבו דאבי במרץ 2015. הוא טס 40 אלף ק"מ וביצע 16 עצירות. המטרה: עידוד השימוש באנרגיות נקיות

בלומברג 10:4826.07.16

הטיסה הראשונה בהיסטוריה שנעשתה באמצעות אנרגיה סולארית בלבד, עשתה היום היסטוריה ונחתה באבו דאבי לאחר שהמריאה משם לפני כשנה ו-40 אלף קילומטרים.

 

המטוס השוויצרי, Solar Impulse 2, המריא מאבו דאבי במרץ 2015 ובדרכו סביב העולם ביצע 16 עצירות ברחבי העולם.

 

ברטרנד פיקאר ואנדרה בורשברג ברטרנד פיקאר ואנדרה בורשברג צילום: רויטרס

 

המטוס ביצע את הטיסה ללא טיפת דלק אחת, זאת במטרה להדגים כיצד ניתן להשתמש באנרגיות הנקיות על מנת לחתוך במחצית את צריכת האנרגיה העולמית, להציל את משאבי הטבע ולשפר את איכות החיים על פני כדור הארץ.

 

עם הנחיתה באבו דאבי, התקבל הטייס ברטראן פיקארד, על ידי שותפו למסע, הטייס אנדרה בורשברג. הם התחבקו בשמחה והניפו אגרוף באוויר כמחוות ניצחון.

 

"העתיד נקי. העתיד הוא אתם. העתיד הוא כעת. בואו נקדם את זה", אמר פיקארד לקהל המריע שהתאסף כדי לקבל את פניו. בקהל היה גם הנסיך אלברט ממונקו".

המטוס הייחודי, העשוי סיבי פחמן, נעזר ב-17,248 פאנלים סולאריים המעבירים את אנרגיית השמש למנועים חשמליים של מדחפי המטוס. בשעות החשיכה המטוס מקבל אנרגיה מארבעה מצברי ליתיום.

 

הנחיתה באבו דאבי הנחיתה באבו דאבי צילום: רויטרס

 

מוטת הכנפיים של המטוס היא 72 מטרים ומשקלו הוא כ-2,300 קילו – כמשקל רכב מסוג מיניוואן. לשם השוואה – מטוס בואינג ללא נוסעים או מטען, שוקל 180 אלף קילוגרם.

 

אולם על אף ההישג ההיסטורי, הטיסה לא הייתה מהירה או חפה מבעיות. לפני כשנה נאלצו הטייסים לדחות בתשעה חודשים את הטיסה בשל נזק למצברים בעת הטיסה מיפן להוואי. כמו כן, הוא עוכב לשבוע בקהיר טרם הטיסה ליעדו הסופי משום שפיקארד היה חולה ותנאי מזג האוויר היו בלתי מתאימים לטיסה.

 

הטיסה כולה ארכה 500 שעות, במהירות ממוצעת של 45-90 קילומטרים לשעה.

 

בהצהרה השבוע, אמר בורשברג כי כבר אין שאלה לגבי ההיתכנות של טיסה ללא דלק או פליטת מזהמים.

 

"באמצעות טיסה סביב העולם בעזרת אנרגיה מתחדשת וטכנולוגיות נקיות, הדגמנו כעת כי ניתן לשפר את נצילות האנרגיה העולמית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x