$
תעשייה ופיננסים

אחרי הברקזיט: מדד מנהלי הרכש בבריטניה צנח בשיעור החד בהיסטוריה

המדד למגזר השירותים הוא הנמוך ביותר מאז מרץ 2009, בתחום הייצור נרשם שפל של כשלוש שנים; "הכלכלה הבריטית צפויה להתכווץ ב-0.4% ברבעון"

שירות כלכליסט 13:1222.07.16

כלכלת בריטניה התכווצה בקצב המהיר ביותר מאז המשבר הכלכלי בעקבות ההצבעה על הברקזיט - כך על פי מדד מנהלי הרכש, שצנח בשיעור הגבוה ביותר מזה 20 שנה.

 

מגזר השירותים, אחד ממנועי הצמיחה העיקריים של הכלכלה הבריטית- נפגע במיוחד מההחלטה לעזוב את האיחוד האירופי בשל הצניחה בהזמנות ופגיעה בביטחון.

 

מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים שמפרסמת חברת מרקיט נפל ל-47.4 נקודות ביולי מ-52.3 נקודות ביוני, הירידה החדה ביותר מאז החלו ברישום ב-1996; זו הרמה הנמוכה ביותר של המדד מאז מרץ 2009, שהיתה הגרועה ביותר במיתון העולמי. האנליסטים צפו ירידה מתונה יותר - ל-48.9 נקודות.

 

הצניחה החדה ברחבי הפעילות העסקית בבריטניה היא נורת אזהרה עבור בנק אוף אינגלנד, שמנסה להחליט על עוצמת התגובה הנדרשת לשוק הכלכלי שלאחר תוצאות משאל העם.

חברת השירותים הפיננסים מרקיט אמרה כי אם מדדי מנהלי הרכש יישארו ברמות הנוכחיות, הכלכלה הבריטית צפויה להתכווץ ב-0.4% לרבעון, היחלשות שלא נראתה מאז המיתון ב-2008-2009. "ביולי חלה היחלשות דרמטית בכלכלה", אמר לסוכנות רויטרס כריס וויליאמסון, הכלכן הראשי של מרקיט. "הצניחה באה לידי ביטוי בביטולי הזמנות, ירידה בהזמנות החדשות או בדחייה ועצירה של פרויקטים, וזאת בשל הברקזיט".

 

מדד מנהלי הרכש לתחום הייצור צנח מ-52.1 נקודות ביוני ל-49.1 נקודות ביוני, והוא הנמוך ביותר מאז 2013. האנליסטים צפו ירידה ל-48.7 נקודות.

 

מפגינים נגד הברקזיט מפגינים נגד הברקזיט צילום: אי פי איי

מדד הקומפוזיט, המשלב שירותים וייצור, נפל ל-47.7 נקודות החודש לעומת 52.4 בשבוע שעבר, הרמה הנמוכה ביותר מאז אפריל 2009.

 

מנגד, היחלשות הליש"ט מול הדולר לרמה הנמוכה ביותר מאז אמצע שנות השמונים תרם לייצוא, שהתרחב בקצב המהיר ביותר מזה שנתיים. אך ההיחלשות בערך הליש"ט ייקר את עלויות האנרגיה וחומרי הגלם ליצרניות הבריטניות, בעלייה החדה ביותר מזה חמש שנים. לפני ההצבעה הזהיר נגיד בנק אוף אינגלנד מארק קרני כי הבנק המרכזי ייאלץ לתמרן בין האטה בצמיחה הכלכלית לאינפלציה גבוהה יותר במקרה של החלטה לעזוב את האיחוד האירופי.

 

התחזיות העסקיות של חברות השירותים במדינה לשנה הבאה התרסקו לרמות הנמוכות ביותר מאז ינואר 2009. מדד ההזמנות החדשות עבור חברות שירותים נפל באופן החד ביותר מעולם, וחלה ירידה קלה גם במשרות בסקטור השירותים מאז דצמבר 2012.

 

וויליאמסון אמר כי למרות שחל שיפור בנתונים לאחר מינויה של תרזה מיי לראש ממשלת בריטניה בשבוע שעבר, אין לדעת האם מדדי ה-PMI יעלו בחזרה בחודש הבא. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x