$
עולם

טורקיה: תומכי ארדואן סוגרים חשבון, לינץ' בחיילים: "יש לנו מנהיג"

נכשל ניסיון ההפיכה הצבאית בטורקיה: אחרי לילה עם 194 הרוגים, 1,000 פצועים ויותר מ-2,800 אנשי צבא עצורים - ארדואן נשאר בשלטון. תומכיו שנענו לקריאתו ויצאו לעצור את הטנקים צולמו משפילים חיילים, מצליפים בהם בחגורות ומכים אותם, גם עד מוות: "המדינה שלנו, ותישאר שלנו". הרמטכ"ל הזמני: "תם עידן ההפיכות הצבאיות בטורקיה"

ynet וסוכנויות הידיעות 14:5816.07.16

14:50 - השתלטות על טנקים, ניסיון לינץ' בחיילים שסררו וקריאות בשמו של הנשיא ארדואן. בשעות הדרמטיות של ניסיון ההפיכה בטורקיה, וזמן קצר לאחר ההכרזה של הצבא כי תפס את השלטון, יצא הנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן בקריאה נואשת לעמו: "האומה צריכה לצאת לרחובות כדי להשיב לניסיון ההפיכה. אנחנו נתגבר, ההפיכה לא תצליח". האזרחים נענו לבקשה, אלפים יצאו לרחובות תוך התעלמות מהכרזת הצבא על עוצר, ולמעשה הפכו חלק בלתי נפרד מהמאבק במורדים. "עם אחד, דגל אחד, מולדת אחת", הם קראו בקול לאחר שהתברר כי ניסיון ההפיכה נכשל.

 

בצהריים הודיעה ממשלת ארדואן כי ניסיון ההפיכה מוגר ב-90%, ונותר עוד כיס התנגדות אחד בלבד - החיילים המתבצרים במטה הכוחות המזוינים באנקרה. גם הם הביעו נכונות להיכנע, אבל הם מבקשים לנהל קודם לכן משא ומתן. בתגובה ישראלית ראשונה מסר משרד החוץ בירושלים כי ישראל "מכבדת את התהליך הדמוקרטי בטורקיה, ומקווה שתהליך הפיוס בין המדינות יימשך". בינתיים, עד שהסדר יושב לחלוטין, בביקורת הדרכונים בנמל התעופה "סאביחה" באיסטנבול מזהירים הפקחים את הנוסעים הנכנסים: "אחרי מה שקרה הלילה - אנא נקטו זהירות. עדיין יכולות להיות תקריות ברחובות". 

לינץ' בחיילים לינץ' בחיילים צילום: גטי אימג'ס

 

ברחובות איסטנבול ניצבים עדיין טנקים שוממים, ועליהם תלו נאמני ארדואן דגלי טורקיה. התושבים מורשים להצטלם איתם בתמונות סלפי ללא הגבלה, אבל עיתונאים שמנסים לתעד את המתרחש או לראיין אזרחים מעוכבים לתחקור על-ידי שוטרים סמויים. סעיד אילמז בא הבוקר עם ילדיו להצטלם ליד הטנקים: "ברגע שראינו את ארדואן מדבר בטלוויזיה, ידענו שההפיכה לא באמת הצליחה, אז העדפנו לצאת לרחובות ולהפגין נגדה כפי שהוא ביקש מאיתנו", סיפר לנו. "זה לא היה מראה מגוחך בעיניי. טורקיה חזקה מדי בשביל שיעשו בה הפיכות, ורוב הציבור עדיין תומך בנשיא. אנחנו רק מרחמים על מה שיעשו לחיילים שמרדו". שמונה חיילים שהיו כנראה חלק מניסיון ההפיכה ברחו במסוק לעיר אלכסנדרופוליס ביוון וביקשו שם מקלט מדיני. הם נעצרו עם נחיתתם שם בצהריים.

 

בתמונות מדהימות מהלילה הדרמטי בטורקיה נראו אזרחים מסתערים על טנקים של כוחות המורדים בבירה אנקרה ובאיסטנבול, נתלים על רכבים משוריינים ומשליכים עליהם מכל הבא ליד, תוך כדי שהם מנסים למנוע בגופם את מעברם. המונים התכנסו להפגנות המוניות מול מטה מפלגתו של ארדואן (AK) באנקרה, וכך גם באיסטנבול, במרסין ובביטליס - שם התאספו אזרחים שמחו נגד ניסיון ההפיכה הצבאי וקראו: "חיילים - החוצה", ו"רג'פ טאיפ ארדואן". זמן קצר לאחר מכן נראו רבים מהם עומדים על גבי טנקים וחוגגים כשדגלי טורקיה בידיהם.

 

"יש לנו ראש ממשלה, יש לנו מנהיג, ואנחנו לא מתכוונים להשאיר את הארץ שלנו לדגנרטים", אמר מפגין בעודו עומד על טנק בסמוך לנמל התעופה אטאטורק שבאיסטנבול. "המדינה שלנו - והיא תישאר שלנו", צעקו מפגינים נוספים בעיר קייסרי.

 

אזרחים על טנק של החיילים המורדים אזרחים על טנק של החיילים המורדים
בתיעוד נוסף נראים שוטרים מנסים להגן על חיילים מפני לינץ' של ההמון הזועם. על פי עדויות, באחד המקרים הסתערו מאות אזרחים על טנק צבאי וניסו לשלוף מתוכו חיילים. לפי דיווחים, אחד החיילים פתח את דלת הטנק ונופף בפתק שבו נכתב: "אני נשוי, אשתי בהריון". תחינותיו לא עזרו והפתק, כך דווח, נקרע בין רגע. החייל נשלף תוך שניות מהטנק, הושלך על הקרקע והחל לספוג בעיטות מההמונים. שוטרים שירו לאוויר קטעו את ניסיון הלינץ'.

 

חייל אחר שנשלף מהטנק שבו שהה הוכה למוות על גשר הבוספורוס באיסטנבול. במקרים נוספים תועדו אזרחים מכים את החיילים לאחר שאלה נכנעו. במקביל התפתחו עימותים בין אזרחים לבין המשטרה, שהשתמשה בתותחי מים כדי לפנות אותם מהמקום.

תומכי ארדואן יצאו לרחובות ותקפו חיילים שהשתתפו בהפיכה תומכי ארדואן יצאו לרחובות ותקפו חיילים שהשתתפו בהפיכה

 

בידיים מורמות: החיילים נכנעו על הבוספורוס

 

בתום ליל דמים עם 194 הרוגים ו-1,154 פצועים לפחות הכריזו הבוקר גורמי שלטון בטורקיה כי ניסיון ההפיכה שהובילה מאז אמש קבוצת מורדים מתוך הצבא סוכל, ויותר מ-2,800 אנשי צבא שהיו מעורבים בו נעצרו, בהם קצינים בכירים. הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן שאמש נאלץ לנאום דרך האייפון ממקום לא ידוע ולבקש מתומכיו לצאת לרחובות ולסכל את ההפיכה, שב לאיסטנבול והתקבל בתשואות. הרמטכ"ל חולוסי אקאר, שנלקח בן ערובה ונטען בלילה כי נהרג, חולץ בריא ושלם.

 

נסיון הפיכה בטורקיה
נסיון הפיכה בטורקיה

 

ניסיון ההפיכה שהחל אמש בסביבות השעה 22:30, כשחיילים חסמו לתנועה את גשר הבוספורוס באיסטנבול, מטוסים הרעישו בשמי העיר וירי החל בבירה אנקרה, גווע ככל שעברו השעות במהלך הלילה. המונים מתומכי הנשיא ארדואן נענו לקריאתו ויצאו לרחובות כדי להתמודד עם הטנקים, וכוחות הביטחון הנאמנים לנשיא עצרו חיילים שהשתתפו בניסיון ההפיכה והכניעו אותם. בבוקר שודרו תמונות שבהן נראו חיילים בבוספורוס נכנעים וידיהם מורמות, ורשתות הטלוויזיה שהושבתו על-ידי מובילי ההפיכה חזרו לשדר. קצינים בכירים בצבא נעצרו מול המצלמות וארדואן הבטיח לנקום במורדים.

 

צבא טורקיה נחשב באופן מסורתי לשומר החילוניות במדינה. ב-13 שנות שלטונו של ארדואן הלך ותפס האיסלאם הדתי מקום יותר ויותר מרכזי בחיים הציבוריים, ותוכניתו של ארדואן לשנות את החוקה כך שתחזק את סמכויותיו כנשיא ותבצר את שלטונו עוד יותר הטרידה רבים במעוזים החילוניים. את ניסיון ההפיכה שלהם אמש הסבירו המורדים מקרב הצבא בכך שהממשלה הנוכחית מסכנת את הדמוקרטיה ואת החילוניות של טורקיה. העובדה שארדואן, שהחליש מאוד בשנים האחרונות את מעורבות הצבא בפוליטיקה, הצליח לעמוד מול ניסיון ההפיכה הזו, היא דרמטית בתולדות טורקיה וצפויה לחזק עוד יותר את ארדואן ואת המערכת הפוליטית על חשבון הצבא.

 

יריבו של ארדואן: לא אני אחראי להפיכה

 

בבירה אנקרה נשמעו לאורך כל הלילה פיצוצים עזים, ומסוק קרב הפציץ את בניין הפרלמנט וגרם שם להרס כבד. לפחות במקרה אחד של עימותים בין תומכי ארדואן לחיילי ההפיכה דווח כי חייל עבר לינץ' ונרצח. ארדואן ומקורביו האשימו כי נאמנים לאיש הדת פתחוללה גולן, יריבו הגדול של ארדואן, הם כמה מהאחראים להפיכה. עם זאת גולן הכחיש כל מעורבות בניסיון ההפיכה. "אני מגנה בכל תוקף את ניסיון ההפיכה הצבאית בטורקיה. ממשלות צריכות לקום דרך בחירות חופשיות והוגנות, לא בכוח. כמי שסבל מהפיכות צבאיות רבות, מעליב שמאשימים אותי בקשר כלשהו לניסיון ההפיכה הזה", מסר גולן מביתו שבפנסילבניה, ארה"ב.

 

הרמטכ"ל הזמני שמונה הלילה לצבא טורקיה, כשהרמטכ"ל הקבוע היה עדיין בן ערובה, אמר לפני הצהריים כי ניסיון ההפיכה בוצע בעיקר על-ידי אנשי חיל האוויר, הז'נדרמריה וכמה גורמים חמושים נוספים. הוא אמר כי תם עידן ההפיכות הצבאיות בטורקיה: "טורקיה סגרה לנצח את הפרק של הפיכות צבאיות בה, והוא לא ייפתח שוב לעולם". לדבריו 104 מאנשי ההפיכה נהרגו במהלך הלילה והבוקר. גם 47 אזרחים נהרגו. "כל אדם שבוגד במדינה שלנו – ייענש", אמר. "אנחנו נחושים לסלק כל מי שחבר ב'מבנה שלטוני מקביל' משורות הצבא". בתוך כך מנסים עדיין כוחות הביטחון למגר כיסי התנגדות אחרונים: הרמטכ"ל הזמני אמר לפני הצהריים כי המבצע להשתלטות מחדש על מטה הכוחות המזוינים באנקרה עדיין בעיצומו. בסביבות השעה 12:00 דווח כי החיילים המתבצרים שם ביקשו לנהל משא ומתן וכי בכוונתם להיכנע. זהו כיס ההתנגדות האחרון.

 

"הם כיוונו את הרובים של העם נגד העם, לעבר אימהות, אבות, אחיות ואחים", אמר ארדואן לתמוכיו שהניפו דגלי טורקיה ליד נמל התעופה אטאטורק, לשם הגיע הבוקר כמנצח למרות הדיווחים מוקדם יותר כי נמלט מהמדינה. "הנשיא, ש-52 אחוזים העלו אותו לשלטון, שולט בעניינים. הממשלה הזו, שהועלתה לשלטון על ידי העם, שולטת בעניינים. הם לא יצליחו כל זמן שאנחנו עומדים נגדם", הדגיש.

 

ראש ממשלת טורקיה בינאלי ילדרים אמר בצהריים כי אירועי הלילה האחרון הם כתם על הדמוקרטיה הטורקית, אבל הוסיף גם שהעם הטורקי נתן את התשובה הטובה ביותר ל"טרוריסטים", כלשונו. לדבריו האירוע הראה שלטורקיה יש ניסיון רחב בכל הקשור לדמוקרטיה. הוא הבטיח כי קושרי הקשר נגד הממשלה יקבלו את הדין שלו הם ראויים. בתגובה רשמית שיבחה גם צרפת את "הבגרות והאומץ", לדבריה, שהפגין העם הטורקי בהתנגדותו להפיכה הלילה.

 

ראש הממשלה הטורקי ילדרים אמר כי בעצורים חיילים פשוטים וגם קצינים בכירים. הוא קרא לטורקים לצאת ולמלא את הכיכרות הלילה בדגלי טורקיה. הוא אמר כי עונש מוות לא קיים אמנם בחוק הטורקי כרגע, אבל ציין כי יישקלו שינויים בחוק כדי לוודא שניסיון הפיכה כזה לא יחזור על עצמו. עוד הדגיש ראש הממשלה כי מדינה שתעמוד לצד יריבו הגולה של ארדואן פתחוללה גולן, שהואשם על-ידי השלטון הטורקי במעורבות בניסיון ההפיכה, לא תיחשב עוד לידידה של טורקיה, אלא למדינה הנמצאת במלחמה איתה.

 

במהלך הלילה הושבתו הטיסות בנמל התעופה הבינלאומי "אטאטורק", וישראלים רבים נתקעו בו או בדרך אליו. נמל התעופה משמש צומת תחבורתי חשוב, וישראלים רבים ממשיכים ממנו בטיסות קונקשן למדינות אחרות. בלילה המריא מטוס "טורקיש איירליינס" מנתב"ג לאיסטנבול כשעליו ארבעה נוסעים בלבד מתוך ה-90 שאמורים היו לטוס בו, משום שכל השאר סירבו ברגע האחרון לטוס. זמן קצר לאחר ההמראה הסתובב המטוס ושב לישראל. הבוקר חודשה פעילות "טורקיש איירליינס" ב"אטאטורק".

 

נסיון ההפיכה סוכל

 

8:00 - אחרי כעשר שעות נראה שהנשיא ארדואן הצליח לדכא את ניסיון ההפיכה הדרמטי נגדו. בטלוויזיה הטורקית, ששבה לשדר הבוקר (שבת) בתום לילה הפכפך, נראו עשרות מהחיילים שהשתתפו בקשירת הקשר להפיכה מרימים ידיים בכניעה על גשר הבוספורוס באיסטנבול. הנשיא עצמו חזר לאיסטנבול ונשא מול אלפים מתומכיו הנלהבים מה שנראה כנאום ניצחון - אף שבאותה העת עוד נמשכו קולות הפיצוצים והקרבות בבירה אנקרה. אלו גבו בלילה את חייהם של 60 בני אדם לפחות. לפחות 1,563 בני אדם השותפים למרד נגד ארדואן נעצרו על ידי הכוחות שנותרו ברובם נאמנים לממשלה ולנשיא. כ-1,000 בני אדם נפצעו במהלך הלילה ברחבי טורקיה.

 

גורם טורקי רשמי גם הודיע הבוקר כי הרמטכ"ל חולוסי אקאר, שנלקח אמש בן ערובה על-ידי הקצינים המורדים, חולץ בשלום מבסיס חיל האוויר בפרבריה הדרומיים של אנקרה, ודווח כי כעת הוא ינהל בעצמו את המבצע נגד המורדים.

 

 

 

 

לפני כן מסרה לשכתו של הנשיא כי הממשלה עורכת מעצרים של תומכי ההפיכה בקרב הצבא, וארדואן הצהיר כי הם "ישלמו מחיר כבד על בגידתם בטורקיה". לפי עדי ראייה באיסטנבול, תומכי ארדואן תקפו את החיילים שניסו למרוד. ראש הממשלה הטורקי, בינאלי יילדירים, הבטיח להפיל כל מטוס שיהיה בידי אנשי ההפיכה.

 

טנק מול אזרח בשדה התעופה אטאטורק באיסטנבול טנק מול אזרח בשדה התעופה אטאטורק באיסטנבול צילום: רויטרס

 

ראש הממשלה גם הכריז על רמטכ"ל זמני לצבא - אומיט דונדאר. לפי שעה לא ברור מה עלה בגורל הרמטכ"ל שנשבה בידי קושרי הקשר להפיכה. קודם לכן, ארדואן אמר שאינו יודע מה עלה בגורלו של הרמטכ"ל, גנרל חולוסי אקאר. מושל איסטנבול, שנגרל בצבא ואחד ממנהיגי ההפיכה, נעצר.

 

 

במהלך הלילה הדרמטי בטורקיה יצאו אזרחים לרחובות, על אף העוצר שעליו הכריז הצבא, ובשתי הערים הגדולות החלו מחאות וירי כמעט בלתי פוסק. שיא הדרמה הגיע בשעה 2 לפנות בוקר, אז דווח כי מטוס קרב מסוג F-16 הפיל מסוק טורקי שהיה בשימוש של האחראים לניסיון ההפיכה. משרד התובע בטורקיה הודיע כי 42 בני אדם נהרגו באנקרה במהלך ניסיון ההפיכה, רובם אזרחים. במקביל דווח כי 17 שוטרים נהרגו בבירה. בהמשך עלה המניין ל-60 לפחות.

 

נסיון ההפיכה בטורקיה נסיון ההפיכה בטורקיה צילום: רויטרס

 

חצי שעה לאחר מכן מסרה סוכנות הידיעות אנטוליה כי מסוק הפציץ את בניין הפרלמנט. עוד לפני כן טנקים פתחו באש באזור בניין הפרלמנט בבירה אנקרה, אחרי הודעת הצבא על החלת משטר צבאי - ניסיון להפלה למעשה של שלטון ארדואן. הטנקים הקיפו את הבניין, סמל שלטונו של ארדואן, שנבחר לראש הממשלה ב-2003 ומאז ועד אמש היה השליט הבלתי-מעורער של המדינה. חברי פרלמנט שנוצר עמם קשר אמרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי הם מסתתרים במקומות מחסה בתוך הבניין.

 

אבל הדיווחים לאחר מכן הראו כי האחראים לניסיון להפיכה מתקשים להשלימה. ראש הממשלה הטורקי טען כי המצב תחת שליטה, תחנת הטלוויזיה הממשלתית חזרה לשדר לאחר ששידרה רק מבזקי מזג אוויר וארדואן קיבל חיזוק גם מדברי נשיא ארצות הברית ברק אובמה שהודיע כי "כל המפלגות בטורקיה צריכות לתמוך בממשלה הנבחרת" - כלומר בארדואן.

 

הנשיא ארדואן בשדה התעופה באיסטנבול הנשיא ארדואן בשדה התעופה באיסטנבול

 

בבירה נשמעו לאורך כל הלילה פיצוצים עזים. לפי דיווחים, מסוק הפציץ את מטה הצבא. הכניסה למקום נחסמה, ואמבולנסים הוצבו שם. סוכנות הידיעות הממשלתית אנדולו טענה גם כי מסוקים ומטוסים הפציצו את מטה המשטרה באנקרה.

 

לפי העיתון "הורייט", קבוצת אזרחים ניסתה להיכנס למטה הטלוויזיה הממשלתית TRT באנקרה שנכבש למעשה על ידי האחראים להפיכה לאחר שלמקום הובאו שני אוטובוסים עמוסים בחיילים. לפי הטענות, כוחות הביטחון פתחו באש מתוך הבניין ופצעו אדם אחד. בנוסף, נטען כי מסוק צבאי פתח באש לעבר הבניין. התחנה עברה מאותו רגע לשדר רק מבזקי מזג אוויר.

 

גם רשת הטלוויזיה CNN טורק עצרה את שידוריה, לאחר שמגישת החדשות אמרה שחיילים נכנסו לאולפנים. מי שצפה בערוץ ראה בשידור חי את האולפן ריק ממגישים, בעוד ברקע נשמעו מדי פעם דיבורים וצעקות. בהמשך אף נשמעו יריות במקום, אך כעבור כמה שעות שבה התחנה לשדר.

 

 

גשרי הבוספורוס גשרי הבוספורוס צילום: אי פי איי

 

יריבו הגדול של ארדואן, הם בין האחראים להפיכה. עם זאת גולן הכחיש כל מעורבות בניסיון ההפיכה. "אני מגנה בכל תוקף את ניסיון ההפיכה הצבאית בטורקיה. ממשלות צריכות לקום דרך בחירות חופשיות והוגנות, לא בכוח. כמי שסבל תחת הפיכות צבאיות רבות, זה מעליב שמאשימים אותי בכל קשר לניסיון ההפיכה הזה", מסר גולן מביתו שבפנסילבניה, ארה"ב.

 

בסוכנות הידיעות הטורקית הרשמית "אנטוליה" נטען כי מתכנן ניסיון ההפיכה הוא יועצו של הרמטכ"ל, מחרם כוסא. הרמטכ"ל הטורקי עצמו - גנרל הולוסי אקאר - נלקח בן ערובה ממטה הצבא באנקרה על ידי אנשי הצבא שאחראים להפיכה, לצד בני ערובה אחרים. במהלך הלילה דווח כי הוא נהרג, אך לאחר מכן טענה לשכת הנשיאות כי הדיווח שגוי. ארדואן התייחס בהמשך לדיווחים בנאומו באיסטנבול, ואמר כי אינו יודע מה מצבו של הרמטכ"ל.

 

משרד החוץ הישראלי הנחה את כל השליחים באיסטנבול ואנקרה לא לצאת מהבתים. מטוס "טורקיש איירליינס" המריא מנתב"ג עם ארבעה נוסעים בלבד מתוך ה-90 שהיו אמורים לעלות עליו, לאחר שכל היתר סירבו ברגע האחרון לאחר שקראו על הדיווחים על ניסיון ההפיכה. זמן קצר לאחר מכן שב המטוס לישראל. טיסות נוספות שאמורות להמריא הבוקר לאיסטנבול - בוטלו.

 

צבא טורקיה נחשב באופן מסורתי לשומר החילוניות במדינה. ב-14 שנות שלטונו של ארדואן הלך ותפס האיסלאם הדתי מקום יותר ויותר מרכזי בחיים הציבוריים, ותוכניתו של ארדואן לשנות את החוקה כך שתחזק את סמכויותיו כנשיא ותבצר את שלטונו עוד יותר הטרידה רבים במעוזים החילוניים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x