$
עולם

מתקפת טרור בצרפת: 84 נרצחו מפגיעת משאית בחגיגות יום הבסטיליה בניס

השמחה בריביירה הפכה בשניות לשדה קטל: משאית שבה נהג צרפתי ממוצא תוניסאי דהרה אל תוך המון חוגגים את יום הבסטיליה בעיר ניס שבדרום צרפת. לאחר כ-2 ק"מ יצא הנהג מהרכב וירה, עד שחוסל. עשרות נרצחו ויותר מ-100 נפצעו. חלק מהנפגעים הם ילדים. תחמושת ורימוני יד נמצאו במשאית הפוגעת

ynet 07:0215.07.16

 צילום: איי אף פי

 

מתקפת טרור ביום העצמאות הצרפתי: 84 בני אדם נרצחו הלילה (ו') ויותר מ-100 נפצעו - 18 מהם במצב אנוש - מפגיעת משאית בחוגגים בחגיגות יום הבסטיליה בעיר ניס שבדרום צרפת. המחבל הוא צרפתי ממוצא תוניסאי בן 31, המוכר כעבריין אך ללא רקע ביטחוני.

 

הנשיא הצרפתי פרנסואה הולנד אמר כי חלק מהנפגעים הם ילדים. גורמי חקירה ועדי ראייה סיפרו כי לאחר שהנהג דרס חוגגים הוא ירה מהמשאית באקדח. כלי תקשורת בצרפת דיווחו כי נהג המשאית נהרג מירי השוטרים.

 

עוד דווח כי מסע ההרג נמשך כשני קילומטרים. על-פי "לה פריזיאן", נערכות סריקות אחר אדם נוסף שנראה נמלט מהמקום.

 

האירוע התרחש סמוך לחצות (שעון ישראל), אז התקבלו דיווחים על משאית שפגעה בחוגגים בניס. החוגגים שלא נפגעו נמלטו מהמקום בבהלה - חלקם עם תינוקות וילדים קטנים. על-פי ההערכות, המחבל התכוון להמשיך במסע ההרג, כיוון שבמשאית נמצאו תחמושת ורימוני יד. בשל החשש כי אדם נוסף פעל יחד עם הנהג הדורס, המשטרה המקומית בניס קראה לתושבים בעיר להישאר בבתים.

 

על-פי עדי ראייה, נהג המשאית נסע במהירות לתוך הקהל ולאחר מכן רדף במשאיתו אחר חוגגים שניסו להימלט. הוא נורה למוות זמן קצר לאחר שפתח באש לעבר החוגגים. "גופות מוטלות בכל מקום", סיפרו מי שחזו בשדה הקטל. בטוויטר פורסמו תמונות של פצועים שוכבים לצד הכביש וחוגגים שלא נפגעו מטפלים בהם.

 

אחד מעדי הראייה אמר לרשת הטלוויזיה הצרפתית BFM: "כולם מסביב צעקו 'רוצו, רוצו, רוצו, הייתה מתקפה, רוצו, רוצו, רוצו'. שמענו כמה יריות. חשבנו שאלו זיקוקים בגלל שזה יום העצמאות. הייתה פאניקה גדולה, אנחנו גם רצנו בגלל שלא רצינו להישאר שם, ונכנסו לבית מלון כדי לשהות במקום בטוח".

 

 

 צילום: רויטרס

 

עדיין אף ארגון לא נטל אחריות על הפיגוע, אבל אתר SITE העוקב אחרי פורומים וערוצי תקשורת של ארגוני ג'יהאד מדווח שבערוצי דאעש בטלגרם וברשתות החברתיות צוהלים וכבר מכנים את האירוע בצרפת "פעולת ניס".

 

המתקפה בניס באה ארבעה ימים אחרי סיום אליפות אירופה בכדורגל יורו 2016 שנערכה בצרפת. במשך חודשים היה חשש כבד מפיגועים של דאעש במהלך האליפות, שהביאה לצרפת מאות אלפי תיירים במהלך יוני ויולי, אבל הטורניר - שנערך תחת אבטחה כבדה ביותר - הסתיים ללא אירועי ביטחון מיוחדים.

 

 

 

ממש במקביל לפיגוע בניס פרצה שריפה בסמוך למגדל אייפל בפריז, ובתמונות דרמטיות מהזירה הוא נראה אפוף עשן. התמונות עוררו חשש שמדובר בפיגוע נוסף, אבל כמה דקות אחר כך התברר שתאונה הקשורה להפעלת זיקוקים היא שגרמה לאש לפרוץ בסמוך למגדל. בפריז אירעה מתקפת הטרור הגדולה הקודמת - בנובמבר האחרון נרצחו 129 בשורת פיגועים של דאעש בבירת צרפת, שהובילה להכרזה על מצב חירום במדינה.

 

נשיא צרפת פרנסואה הולנד, ששהה בדרום מזרח המדינה, חזר לפריז על מנת לפקח על האירועים ממרכז המשברים של משרד הפנים. הלילה הוא אמר כי "צרפת הותקפה ביום החג הלאומי שלה, סמל החירות. המדינה כולה נמצאת תחת איום הטרור האיסלאמי". הולנד הוסיף: "שום דבר לא יגרום לנו לוותר על רצוננו להילחם נגד הטרור. אנו עומדים להגביר את מאמצינו בסוריה ובעיראק נגד אלה שתוקפים אותנו בשטח שלנו".

 

שר הפנים ברנאר קזנוב הגיע לזירת הפיגוע בניס. הוא אמר כי החוגגים נפגעו בזמן שצפו במופע זיקוקים. לדבריו, חלק מההרוגים הם תיירים.

 

 

 צילום: רויטרס

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x