$
המזרח התיכון

לבנון מצטרפת למירוץ האנרגיה: תקדם מכרז למכירת זכויות הנפט והגז הטבעי

הסכם הפיוס עם טורקיה במסגרתו ישראל תוכל לייבא גז ממאגר לווייתן האיץ בלבנונים לקדם את פיתוח המאגרים שלהם והמכרז שהוקפא ב-2013 בשל כשלי הממשלה יוצא לדרך; מוחמד חבאני, יו"ר ועדת האנרגיה: "עלינו להזדרז כדי להיות נוכחים בשוק לפני שיהיה מאוחר מדי"

בלומברג 17:0204.07.16

לבנון צפויה לאשר בקרוב צעדים לקידום מכרז ראשוני למכירת זכויות הנפט והגז הטבעי. בכך יגיעו לסיומן שנים של קיפאון פוליטי בעוד המדינה מנסה לצמצם פערים במרוץ האזורי לניצול משאבי האנרגיה במזרח הים התיכון.

 

המכרז תוכנן במקור להתקיים בנובמבר 2013, אך הוקפא בשל הכישלון של הממשלה לאשר צו לתחום את גבולות הגושים מהם יקדחו, להשיג חוזים לשיתוף הייצור ולהגדיר את תקנות המכרז. כעת אומר מוחמד חבאני, שעומד בראש ועדת האנרגיה של הפרלמנט, כי להערכתו הצווים המדוברים יאושרו "זמן קצר" לאחר סיום חג הקרבן.

 

"זה יהיה הצעד המשמעותי הראשון הנעשה בנושא בשלוש השנים האחרונות", אמר חבאני בראיון לסוכנות בלומברג, אך לא הוסיף לגבי המועד המדויק בו יתקבל האישור. "עלינו להזדרז כדי להיות נוכחים בשוק לפני שיהיה מאוחר מדי", הוסיף.

 

לבנון מפגרת אחרי ישראל, קפריסין ומצרים בכל הקשור לפיתוח מאגרי הנפט והגז השוכנים במי הים התיכון. ב-2013 אמר שר הנפט דאז ג'בראן באסיל כי על פי בדיקות ססמיות, בשטח המים הטריטוריאליים שלה יש 2.7 טריליון מטרים מעוקבים של גז ו-850 מיליון חביות נפט. אקסון מובייל, שברון, רויאל דאץ', של וטוטאל הן בין 46 החברות שאושר להשתתף במאמצי הגילוי באזור.

 

חבאני הוסיף כי הסכם הפיוס בין ישראל וטורקיה שנחתם בחודש שעבר, במסגרתו תוכל ישראל לייצא גז לטורקיה ממאגר לוויתן, רק מוסיף לדחיפות המאמצים הלבנוניים. "עלינו להוכיח שאנחנו כאן ושאנחנו רציניים".

 

ביירות, לבנון. מצטרפת למירוץ באיחור ביירות, לבנון. מצטרפת למירוץ באיחור צילום: shutterstock

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x