$
חברה וסביבה

זמרת מהונג קונג נגד מותג הקוסמטיקה לנקום: "נכנעתם לבריונות סינית"

החברה שבבעלות לוריאל ביטלה הופעה של דניס הו באירוע קידום מכירות. העילה לפי הו: גינויים שפרסם עיתון ממשלתי סיני נגד לנקום בשל פעילותה האנטי־ממסדית של הזמרת. לנקום בתגובה: ביטלנו משיקולי ביטחון

שירות כלכליסט 21:5507.06.16

מותג הקוסמטיקה לנקום, שבבעלות חברת לוריאל הצרפתית, הואשם כי נכנע ללחצים פוליטיים שהפעילה עליו סין. זאת לאחר שביטל הופעה של זמרת פופ מהונג קונג באירוע שיווקי בהמשך החודש בעקבות מחאה שקמה נגדה בעיתונות הממשלתית הסינית — כך מדווח "פייננשל טיימס".

 

בלב הפולמוס נמצאת דניס הו, זמרת ופעילה חברתית שהשתתפה במחאת המטריות בהונג קונג לפני שנתיים. בסוף השבוע ביטלה לנקום את הופעתה המתוכננת ל־19 ביוני, זאת לאחר שהעיתון הסיני הממשלתי "גלובל טיימס" גינה את לנקום על כך.

 

בפוסט שהעלה העיתון לטובת 4 מיליון העוקבים שלו ברשת החברתית ווייבו, המקבילה הסינית לטוויטר, הוא ביקר את מותג הקוסמטיקה על שהזמין זמרת "שתומכת בעצמאות של הונג קונג ובמנהיג כנופיית עצמאות לטיבט" להיות דוברת באירוע.

 

בהודעה נפרדת הבהירה לנקום כי הו אינה הדוברת של המותג וכי ביטלה את האירוע "בגלל סוגיות ביטחוניות".

 

דניס הו בעת מעצרה בהונג קונג ב-2014 דניס הו בעת מעצרה בהונג קונג ב-2014 צילום: גטי אימג'ס

ואולם, הו לא קנתה את טיעון שיקולי הביטחון וציינה בפוסט בפייסבוק כי מדובר בהונאת הציבור ובסיכון המוניטין המקצועי שלה. עוד ציינה כי לנקום נכנעה ל"הגמוניה בריונית".

סין היא השוק השני בגודלו של לוריאל לפי מכירות, והמהלך של לנקום כבר עורר קריאות ברשת להחרמת המותג בסין ובהונג קונג. אלפי טוקבקיסטים פרסמו תגובות זועמות בדף הפייסבוק הרשמי של לנקום בהונג קונג. "אני אומר לכל החברים שלי, וגם לעצמי, להחרים את המוצרים של לנקום", כתבה איבון טונג. בתוך כך "גלובל טיימס" הפנה חצי ביקורת גם כלפי ליסטרין, מותג מי הפה שבבעלות ג'ונסון אנד ג'ונסון, אשר הו משמשת כפרזנטורית שלו בהונג קונג.

 

הו ידועה כפעילה נגד מדיניות הממשל הסיני, ובשנת 2014 עצרה אותה משטרת הונג קונג בעת פיזור ההפגנות ששיתקו את העיר במשך שלושה חודשים. ההפגנות הפרו־דמוקרטיות של אזרחי הונג קונג היו האתגר הגדול ביותר שהוצב בפני הממשל בבייג'ינג מאז שהבריטים החזירו לסין את הונג קונג ב־1997.

 

במאי האחרון פרסמה הו בפייסבוק תמונה שלה עם הדלאי לאמה וציינה שהוא "מורי המכובד ביותר", עוד מהלך שהרגיז את הסינים. זאת משום שעבור ההנהגה בבייג'ינג המנהיג הרוחני הטיבטי הוא "זאב בלבוש נזיר" והיא אוסרת דרך קבע על אמנים, אקדמאים ומנהיגים פוליטיים להגיע לסין אם הם מביעים תמיכה בו או בתנועת העצמאות הטיבטית. כך למשל, בשנה שעברה בוטלה הופעתה של להקת בון ג'ובי לאחר שהתברר כי ב־2010 הופיעה תמונה של הדלאי לאמה בקליפ שלה. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x