$
חברה וסביבה

אוטובוס עילי: כך מציעים בסין להתגבר על עומסי התנועה

אוטובוס מוגבה, שיוכל לפי התכנון להסיע 1,200 נוסעים, ייסע על מסילה קבועה בכביש מעל המכוניות ויאפשר להן לחלוף מתחתיו

שירות כלכליסט 15:2726.05.16

היתקעות בפקקי תנועה היא אחת הדברים המתסכלים ביותר בנסיעות בתוך ערים. כעת מהנדסים בסין, המדינה המאוכלסת ביותר בעולם, מצאו דרך חדשה להתגבר על בעיית עומסי התנועה.

 

מדובר באוטובוס מוגבה, שיוכל לפי התכנון להסיע 1,200 נוסעים מעל למכוניות, ולאפשר למכוניות לחלוף מתחתיו. התכניות, וכן מודל מוקטן של האוטובוס, נחשפו בתערוכת ההייטק הבינלאומית של בייג'ינג. האוטובוס זכה לכינוי TEB, ראשי תיבות של אוטובוס תחבורה מוגבה (Transit Elevated Bus).  

סין. אוטובוס עילי (הדמיה) סין. אוטובוס עילי (הדמיה) צילום: youtube / CCTV News

  


 

הרעיון הוא שהנוסעים יושבים גבוה מעל כלי הרכב על הכביש, שעוברים מתחת לאוטובוס. לפי המודל שהוצג, האוטובוס נוסע על מסילה קבועה שמותקנת על הכביש. פירוש הדבר, שכלי התחבורה הוא מעין שילוב בין רכבת קלה ואוטובוס. המהנדסים מקווים שהעיצוב יפנה יותר מקום בכביש, ויגרום לפחות פקקים תנועה לעומת אוטובוסים רגילים.

 

העיצוב אמור גם לחסוך יותר בעלויות בהשוואה לאפשרויות תחבורה ציבורית אחרות, כמו רכבת תחתית. "עם יכולת להסיע 1,200 אנשים בו זמנית, ל-TEB יש אותן פונקציות כמו לרכבת התחתית, אך עלויות הבנייה עומדות על פחות מחמישית משל הרכבת", אמר באי זימינג, המהנדס שאחראי על הפרויקט. "ניתן להשלים את הבנייה בתוך שנה", הוסיף.

 

המבחנים הראשונים של האוטובוס אמורים לצאת לדרך בעיר קווינהואנגדאו במחוז חביי בצפון סין, במחצית השנייה של השנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x