$
תעשייה ופיננסים

הרשויות ברומניה יבקשו שוב לעצור את המיליארדר בני שטיינמץ

זאת לאחר שבקשתם הקודמת נדחתה ע"י ביהמ"ש במדינה. לפי דיווחים, שמו נקשר בהשתלטות בלתי חוקית, שהנזקים ממנה נאמדים על 145 מיליון יורו

תמר טוניק 18:2019.05.16

העיתון המקוון "רומניה-אינסיידר" דיווח היום (ה') כי הרשות למלחמה בשחיתות ברומניה ביקשה שוב את מעצרו של איש העסקים המיליארדר בני שטיינמץ, וכמו כן את מעצרם של טל זילברשטיין ומשה אגבי, לקראת הגשת כתבי אישום. זאת, לאחר שבאפריל דחה בית המשפט הרומני את בקשת המעצר שהוגשה נגדם.

 

בקשות המעצר הוגשו לאחר ששמם של שטיינמץ, זילברשטיין ואגבי נקשר לפי פרסומים שונים בהשתלטות בלתי חוקית על החווה המלכותית בנסה, שבה מואשמים אחיינו של מלך רומניה, איש עסקים מקומי ובעלי העיתון "אוונימנטול זיליי" ברומניה. דוברת מטעם העיתון אמרה בשיחה עם "כלכליסט" כי המידע לגבי כתבי האישום ובקשות המעצר מבוסס על הודעה לעיתונות שפירסם גוף ממשלתי ברומניה. לפי הדוברת, לא ידועים בשלב זה פרטים נוספים לגבי בקשת המעצר נגד שטיינמץ, זילברשטיין ואגבי.

 

הרשות הרומנית למלחמה בשחיתות הגישה כתב אישום נגד פול למברינו, אחיינו של מלך רומניה קרול השני, איש העסקים המקומי רמוס טרויקה ודן אנדרוניך, בעליו של העיתון "אוונימנטול זיליי", בחשד להשתלטות בלתי חוקית על החווה, שהיתה שייכת בעבר למשפחת המלוכה הרומנית, לפני שהולאמה על ידי המשטר הקומוניסטי.

 

 

בוקרשט, רומניה. הרשויות מתעקשות להביאם למעצר, זאת על אף שנדחו בוקרשט, רומניה. הרשויות מתעקשות להביאם למעצר, זאת על אף שנדחו צילום: shutterstock

 

לפי "רומניה-אינסיידר" השתלט למברינו באופן בלתי חוקי על החווה המלכותית ויצר קשר עם רמוס טרויקה כדי שימצא עבורו הסדר – כך לפי התביעה. טרויקה, ביחד עם הנאשמים האחרים, שיחד את הנהלת מכון המחקר המחזיק בחווה ופועל בשטחה, כדי שיסכימו להשתלטות. טרויקה הואשם בהקמת רשת פלילית, הלבנת כספים, ניצול סמכות ושוחד. למברינו, המכונה הנסיך פול, הואשם בהלבנת כספים, ניצול סמכות ושוחד, ואילו אנדרוניך הואשם בניצול סמכותו כדי להשיג טובות הנאה. טרויקה ולמברינו נשלחו למעצר בית.

 

לפי דיווחים, כעשרים גורמים נוספים, ובהם איש העסקים שטיינמץ, יזומנו לבית המשפט ויוגשו נגדם האשמות שונות הקשורות בתביעה זו. לפי הרשות למלחמה בשחיתות הנזקים שנגרמו למדינה כתוצאה מפעילותם נאמדים על 145 מיליון יורו.

 

בדצמבר 2015 נעצר הנסיך פול ל-24 שעות בהאשמות דומות הקשורות להשתלטות בלתי חוקית על החווה המלכותית בנסה. התקשורת הבריטית דיווחה אז, כי פול ביקש את עזרתו של "איש עסקים רב השפעה ובעל קשרים פוליטיים", אשר לו הבטיח נתח של עד 80% משווי החווה בתמורה לסיועו.

 

בתגובה מסר עו"ד יובל ששון מטעם הנאשמים:  "מדובר בשלב פרוצדוראלי במהלכו בית המשפט הרומני נדרש לבחינת התיק קודם להעברתו לבירור האישום. אנו תקווה שבשלב זה יתאפשר למרשנו להשמיע טענותיהם בפני בית המשפט הרומני. לא דבק שום רבב בפעילותם העסקית של מרשיי. זאת לא הפעם הראשונה שהתובע המחוזי הרומני פועל ללא כל ביסוס ענייני. רק לאחרונה דחה בית המשפט העליון הרומני את בקשתו של התובע, המנוגדת לכללי המשפט המקומי והבינלאומי, להוציא צו מעצר עוד בטרם שהתקיימה חקירה ועוד לפני שהוגש כתב אישום. כל חטאם של מרשיי שהם פעלו ברומניה. כל פעילותם העסקית הייתה בהתאם להוראות החוק הרומני והבינלאומי והיא לוותה באופן צמוד על ידי משרדי עורכי הדין הגדולים והמכובדים שם. אנו משוכנעים שבתום הליך משפטי יידחה בית המשפט הרומני את כל הטענות."

 

 "לא נפל כל פגם בהתנהלותנו. כל פעולותנו נעשו בהתאם להוראות החוק. מדובר בעניין פוליטי פנים רומני אליו נגררנו כנראה מתוקף היותי בעבר יועץ פוליטי במדינה. זהו חלק מקמפיין "מלחמה בשחיתות" פוליטי שיצא משליטה בו אלפי בני אדם שהיו קשורים לשלטון הקודם ופוליטיקאים שלא מייצרים קו מושמים מידי יום במעצר ותחת מגבלות תנועה כמו בעבר הנוראי של שלטון הסיקוריטטה במדינה ובמשטרים חשוכים אחרים. גם האיחוד האירופאי כבר נדרש לנושא בדוח חריף שפרסם בנושא זכויות האדם המדינה בשנה האחרונה. אין בין התביעה הזאת למציאות ולעובדות שום קשר וממילא התובע המקומי שמנהל את התיק לא טרח אפילו לנסות חקור אותנו או לקבל את גרסתנו. בית המשפט העליון של רומניה כבר פסל את הבקשה הקודמת של התובע ואנחנו מאמינים שיעשה כך גם כעת כשיבחן את העובדות."

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x