$
חברה וסביבה

דיווח: "צפון קוריאה ירתה טיל בליסטי מצוללת"

על פי הדיווח של צבא דרום קוריאה, הטיל שוגר הלילה ועף באוויר למשך כמה דקות. צפון קוריאה מנסה תקופה ארוכה לשדרג את יכולות השיגור שלה באמצעות צוללות. ניסויים דומים שערכה עד כה לא עלו יפה וסרטוני השיגור זויפו ככל הנראה. צבא הדרום בכוננות גבוהה מחשש לניסוי גרעיני קרוב של השכנה

ynet ושירות כלכליסט 16:5523.04.16

צפון קוריאה ירתה היום (שבת) טיל בליסטי מצוללת. כך מסר המטה הכללי של צבא דרום קוריאה. הירי בוצע מחופה הצפון-מזרחי של קוריאה, ליד עיר הנמל סינפו, בשעה 18:30 (חצות וחצי שעון ישראל). סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית יונהאפ מסרה שהטיל עף למשך כמה דקות. עם זאת, לא ברור אם הניסוי עבר בהצלחה.

 

הבסיס של חיל הים הצפון קוריאני בסינפו הוא המקום שבו נעשים המאמצים של המדינה להשיג יכולת שיגור של טיל בליסטי מצוללת - מה שיאפשר לה גמישות בשיגור טילים ויאפשר למדינה להגדיל את טווחי השיגור שלה.

 

בשנה שעברה ביצעה צפון קוריאה ניסוי דומה של ירי טיל בליסטי מצוללת והצעד הזה סימן התקדמות במערכות הנשק של הדיקטטורה המאיימת על שכנותיה. לאחר אותו ניסוי, נראה היה שניסויי השיגור הנוספים לא עלו יפה וצפון קוריאה נאלצה לשדר סרטונים מזויפים שהציגו ניסוי מוצלח לכאורה. כך לדברי מומחים שבחנו את הסרטונים.  

צבא צפון קוריאה צבא צפון קוריאה

 

בדרום קוריאה ובארצות הברית מעריכים שצפון קוריאה מפתחת מערכות לשיגור טילים בליסטיים מצוללות וכן טיל בליסטי בין-יבשתי העשוי לסכן את ארצות הברית. הניסוי הנוכחי נערך סמוך לעיירה סינפו שבה גילו המומחים פעילות המיועדת לפיתוח יכולת שיגור מצוללות. ניסוי מוצלח שכזה הוא איתות מדאיג מאוד העשוי להקשות על גורמי המודיעין לאתר סימנים מקדימים ולאפשר לצפון קוריאה להפתיע. מומחים בדרום קוריאה מציינים כי לצבא הצפון אין עדיין יכולת לשגר כמה טילים שכאלו מצוללות אבל פיונגיאנג ממשיכה במאמציה להשלים את הטכנולוגיה שתאפשר לה לעשות זאת.

 

צבא דרום קוריאה הועמד בכוננות גבוהה מחשש שהשכנה מצפון תבצע את הניסוי הגרעיני החמישי שלה למרות סנקציות נוספות שהוטלו עליה במועצת הביטחון של האו"ם לפני ארבעה חודשים. צילומי לוויין חדשים מוכיחים שצפון קוריאה חידשה את חפירת התעלות באתר המרכזי המיועד לניסויים גרעיניים, כפי שעשתה לפני הניסוי בחודש ינואר. 

 

צבא צפון קוריאה ירה בתחילת החודש טיל בליסטי מחופה המזרחי של המדינה. הניסוי הזה היה נדבך נוסף בסדרת ניסויים שבה פתח שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און בניסוי הגרעיני הרביעי שנערך ב-6 בינואר. בחודש שעבר ירה צבאו של קים שני טילים בליסטיים. השיגורים האחרונים בוצעו על רקע תרגיל גדול של צבאות דרום קוריאה וארצות הברית. כ-300 אלף חיילים מדרום קוריאה ו-17 אלף אמריקנים השתתפו בתרגיל רחב היקף שבמסגרתו ביצעו אימון החפה שבמסגרתו עלו על החוף חיילים בכלים אמפיביים. הכוחות התאמנו במשך שמונה שבועות. זה היה התרגיל הגדול מסוגו שנערך במדינה אי פעם. 

 

לא מן הנמנע שירי הטיל הבליסטי מהצוללת קשור לכינוס נדיר של המפלגה השלטת בצפון קוריאה הצפוי בחודש הבא. זו תהיה הפעם הראשונה ש"מפלגת הפועלים" של צפון קוריאה תתכנס מאז 1980.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x