$
המזרח התיכון

תכירו את האיש שקובע את מחיר הדלק שתשלמו, והוא רק בן 30

הנסיך מוחמד בן סלמאן, שר ההגנה של סעודיה ובנו של המלך, נחשב לאישיות הערבית החשובה ביותר באזור ולאחד האנשים החזקים בעולם. הוא זה שהפיל את הסכם הנפט שהתגבש בדוחא ועל פי מדיניותו הפכה סעודיה את הנפט לנשק במלחמת הכוחות שהיא מנהלת מול איראן

דורון פסקין 14:4719.04.16

הנסיך הסעודי, מוחמד בן סלמאן (מכונה מב"ס/ MbS) בנו של המלך הנוכחי, סלמאן, הוא מטאור פוליטי ונחשב כיום לאישיות הערבית החשובה ביותר באזור. מוחמד הוא רק כבן 30, נשוי ואב לארבעה, ולמרות שרשמית תוארו הוא "יורש יורש העצר", כלומר מספר 3 בהיררכיה הסעודית, לכל ברור כי הוא האיש שדרכו עוברות כל ההחלטות המשמעותיות והוא זה שאמור להוביל את החזון העתידי של סעודיה.

 

 

 

המלך סלמאן בן ה-80, סובל מבריאות רופפת. אפשר היה להתרשם מכך רק לאחרונה במהלך ביקורו בקהיר שם הוא נתמך במקל כדי להתהלך בכבדות ואף התקשה לנאום באופן רצוף מול חברי הפרלמנט המצריים.

 

העוצמה הפוליטית של הנסיך הצעיר היא אדירה. בנוסף להיותו שר ההגנה הוא עומד בראש הגוף הכלכלי החשוב ביותר בממלכה - המועצה הכלכלית לפיתוח - החולשת על האינטרסים הכלכליים החשובים ביותר של יצרנית הנפט המובילה, ובכלל זה חברת הנפט הממשלתית, אראמקו.

 

מאז כניסתו למשרד ההגנה בתחילת 2015, אימץ הנסיך מוחמד בעצת מקורביו אסטרטגיה חדשה שבמרכזה הצרת צעדיה של איראן ושאיפות התפשטותה והתעצמותה. הוא הורה על פתיחת מבצע בתימן לחסל את השתלטות נאמני איראן, החות'ים, על המדינה בתקווה כי הוא יסתיים במהירות ובהצלחה. זה לא קרה והחות'ים ממשיכים לשלוט בבירה התימנית.

 

פתח ערוצי הידברות עם חמאס

 

אבל הדשדוש בתימן לא מערער את הנחישות ויש הטוענים המגלומניה של הנסיך הצעיר לבסס את מעמדו האזורי. מבחינת מוחמד בן סלמאן, כל המנהיגים האזוריים הם בני ברית פוטנציאליים, למעט גרורותיה של איראן, כלומר נשיא סוריה בשאר אסד וסולטאן קאבוס בעומאן.  

הנסיך מוחמד בין סלמאן אשתקד עם נשיא ארה"ב ברק אובמה בבית הלבן הנסיך מוחמד בין סלמאן אשתקד עם נשיא ארה"ב ברק אובמה בבית הלבן צילום: איי פי

 

הוא מנסה לעשות את הבלתי אפשרי ולפשר בין נשיא טורקיה ארדואן לעמיתו המצרי א-סיסי וגם פתח ערוצי הידברות עם חמאס שהיה מוחרם על ידי המלך הסעודי הקודם, עבדאללה. גם ידיעות בהקשר לפגישות תיאום עם בכירים ישראלים מופיעות תכופות בתקשורת הערבית. זה לא אמור להפתיע שכן ישראל וסעודיה רואות עין בעין את המאבק בציר השיעי.

 

עד כמה עוצמתו של מב"ס רבה ניתן ללמוד מדוגמה קטנה של הימים האחרונים. בשבוע שעבר קפץ הנסיך הסעודי לפגישה עם המלך הירדני עבדאללה בשולי ביקור אביו המלך בקהיר. הביקור בירדן הוא חלק מאיחוד השורות שנוקט מוחמד בעולם הערבי. והתוצאה? אתמול הודיעה ירדן כי היא מחזירה את שגרירה מטהרן בשל מה שהגדירה כ"התערבות איראן בעניינים הערביים".

 

"תוכנית הטרנספורמציה הלאומית"

 

אבל חלק מעוצמתו הפוליטית של הנסיך הצעיר נובעת מהפיכתו לאיש החשוב בכלכלה הסעודית. זמן קצר לאחר עליית אביו לכס המלוכה בתחילת 2015 הוקמה המועצה הכלכלית לפיתוח בראשה הועמד כאמור הנסיך. המשמעות היא שמדיניות ההשקעות הסעודית הועברה לידיו. המועצה בראשות מב"ס גיבשה "חזון עתידי" חדש עבור הממלכה שיוצג ב-25 באפריל. מדובר בסדרה של רפורמות חסרות תקדים בסעודיה, שמצריכות מידה לא מועטה של נועזות נוכח האירועים במזרח התיכון של השנים האחרונות.

 

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עם הנסיך מוחמד בין סלמאן נשיא רוסיה ולדימיר פוטין עם הנסיך מוחמד בין סלמאן צילום: Rex

 

החזון הזה המכונה "תוכנית הטרנספורמציה הלאומית" מהווה מפת הדרכים של סעודיה ליום שאחרי עידן הנפט. היא נועדה לצמצם את "ההתמכרות" של הסעודים להכנסות הנפט ולנסות לעודד מקורות הכנסה אחרים מעבר לזהב השחור.

 

התוכנית שואפת להגדיל עד שנת 2020 את תקציב המדינה ב-100 מיליארד דולר בשנה, וזאת בין השאר באמצעות הטלת מע"מ וקיצוץ הסובסידיות, שההוצאות עליהן מוערכות בכ-30 מיליארד דולר בשנה. כמו כן יוטלו מסים חדשים על מוצרי יוקרה ומוצרים נוספים והסעודים יצטרכו להתרגל לשלם על שירותים מטעם המדינה, על חשמן ומים.

 

הנסיך מוחמד בין סלמן. ימים יגידו אם אכן מדובר במנהיג צעיר מסוג חדש או במנהיג מגלומן ופזיז שעלול לסבך את האזור עוד יותר הנסיך מוחמד בין סלמן. ימים יגידו אם אכן מדובר במנהיג צעיר מסוג חדש או במנהיג מגלומן ופזיז שעלול לסבך את האזור עוד יותר צילום: איי אף פי

 

הפגיעה בכיסו של כל סעודי היא בעלת פוטנציאל חברתי נפיץ אבל, לפי מב"ס, לסעודים אין ברירה אם הם רוצים להבטיח

כלכלה יציבה לדורות הבאים. מי שאינם מתומכיו של הנסיך הצעיר טוענים כי הוא דאג להכשיל כל הסכם השבוע בדוחא להקפאת תפוקת הנפט במטרה לעודד מחירים והכל כדי להמחיש לסעודים כמה נחוצה הרפורמה עתה.

 

גולת הכותרת של החזון החדש הוא הקמת קרן השקעות סעודית ממשלתית אותה ינהל הנסיך הצעיר. קרן זו, שאמורה להיות הגדולה בעולם עם נכסים של 2 טריליון דולר, תהיה אחראית על הנפקה הדרגתית של מניות אראמקו, חברת הנפט הממשלתית של סעודיה. גורמים בסביבתו של מב"ס מפזרים ידיעות בתקשורת ידיעות לפיהן קרן זו לוטשת עיניים לטופ שבחברות העולמיות, כמו אפל וגוגל והכל כדי לגוון את מקורות ההכנסה העתידיים של סעודיה.

 

ימים יגידו אם אכן מדובר במנהיג צעיר מסוג חדש או במנהיג מגלומן ופזיז שעלול לסבך את האזור עוד יותר עם השתלטותו על המדינה הערבית החשובה ביותר.

 

הכותב הוא מומחה לכלכלות המזה"ת

בטל שלח
    לכל התגובות
    x