עולם

יותר מ-30 הרוגים ו-190 פצועים בפיגועים בבריסל; דאעש נטל אחריות

שני פיצוצים החרידו את נמל התעופה הבינלאומי של בירת בלגיה ובמקביל אירע פיגוע נוסף ליד תחנת מטרו ליד מוסדות האיחוד האירופי

תומר הדר ושירות כלכליסט 18:1022.03.16

יותר מ-30 הרוגים ו-190 פצועים בפיגועים בבריסל בשני פיצוצים, לפחות אחד מהם של מחבל מתאבד, בנמל התעופה הבינלאומי בבריסל.

 

ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) קיבל אחריות למתקפת הטרור, כך דיווחה סוכנות הידיעות "עמאק" שמקורבת לארגון הטרור הסוני. "ארגון 'המדינה האיסלאמית' ביצע היום את שורת הפיצוצים עם חגורות נפץ ומטעני נפץ שפגעו בנמל תעופה ובתחנת רכבת מרכזית במרכז הבירה הבלגית", דיווחה סוכנות הידיעות "עמאק", בהתייחסה לתחנת המטרו מאלבאק שבה נרצחו 20 בני אדם.

 

כלי תקשורת בבלגיה דיווחו כי המשטרה מצאה חגורת נפץ שלא התפוצצה בנמל התעופה בעיר. בלגיה העלתה את רמת הכוננות לדרגה הגבוהה ביותר, תושבים מסתגרים בבתים.

 

לאחר יום של חוסר ודאות עקב הפיגועים בבריסל, הודיעה עתה רשות שדות התעופה כי הוחלט לסגור את חדר המצב שנפתח הבוקר בנתב"ג. אין שינוי בלוח הטיסות של נתב"ג למעט ביטול 2 טיסות לבריסל. טיסת אל על 331 שיצאה הבוקר לבריסל נחתה בנמל התעופה באמסטרדם.

 


 

רש"ת הודיעה קודם לכן כי "בשל מידע הזורם והמשתנה כל הזמן, אין הפסקת טיסות מאירופה לישראל". קודם לכן דווח כי הוחלט לבטל את כל הטיסות הישראליות מאירופה לישראל עד חצות. "ההוראות הניתנות לחברות התעופה הן על פי הסגירות האוויריות באירופה", נמסר מרשת. "בשל הפיגוע באירופה וסגירת מרחבים אווירים יתכנו שיבושים בטיסות לישראל ומישראל. הנהלת שדה התעופה יחד עם חברות התעופה ועם גורמי התעופה באירופה עושים מאמץ לצמצם את הפגיעה בציבור הנוסעים".

 

הפיגוע השני היה כאמור  בתחנת המטרו Maalbeek, ליד מוסדות האיחוד האירופי. בשל כך הושבתו כל תחנות המטרו בעיר וכן כל התחבורה בבירה הבלגית. מוסדות האיחוד האירופי העלו את רמת הכוננות לצבע כתום, שפירושה שכל הפגישות המתוכננות בוטלו, והגישה לבניינים היא רק לעובדים עם תעודות מזהות. המוזיאונים נסגרו ואוניברסיטת ULB בעיר פונתה.

 

פינוי נפגע מפיצוץ ליד תחנת המטרו פינוי נפגע מפיצוץ ליד תחנת המטרו צילום: איי פי

 

רשתות הסלולר בבריסל מתקשות להתמודד עם העומס, ויש קושי להוציא ולקבל שיחות. בעקבות זאת, הציבור מתבקש להשתמש באפליקציות הודעות כמו פייסבוק, ווטסאפ וטוויטר.

 

במקביל, משדות התעופה של פריז, פרנקפורט ולונדון מסרו כי הגבירו את האבטחה.

 

ראש ממשלת בלגיה, צ'רלס מישל, הזהיר את הציבור "להימנע מתנועה" לעת עתה ולנסות להישאר בבתים. כמו כן, הופסקה תנועת הרכבות לבריסל מפריז.

 

ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס אמר בעקבות הפיגועים בבריסל כי "אירופה נמצאת במצב של מלחמה".

 

ראשי ממשלות ספרד ואיטליה מסרו תנחומים. "הטרור לא ינצח אותנו", מסר מריאנו ראחוי, ראש הממשלה הספרדי בפועל. גם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין גינה את הפיגועים וכינה אותם "מעשים ברבריים".

 

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון פרסם בטוויטר את הדאגה שלו לתושבי בריסל: "אני נדהם ומודאג מהאירועים בבריסל.נעשה ככל יכולתנו לעזור".

רגע לאחר הפיצוץ בנמל התעופה בבריסל
רגע לאחר הפיצוץ בנמל התעופה בבריסל צילום: רויטרס

 

שדה התעופה של בריסל מסר בהודעה רשמית כי התרחשו שני פיצוצים והוא נסגר עד להודעה חדשה, וביקש לא להגיע למקום. שתי פצצות התפוצצו בטרקלין הטיסות היוצאות, אחת ליד הלדפק של בראסלס איירליינס והשנייה ליד הדלפק של אמריקן איירליינס. 

חיילים בלגיים בנמל התעופה של בריסל הבוקר אחרי הפיצוצים חיילים בלגיים בנמל התעופה של בריסל הבוקר אחרי הפיצוצים צילום: איי אף פי
דיילות מחוץ לנמל התעופה של בריסל אחרי הפיגוע דיילות מחוץ לנמל התעופה של בריסל אחרי הפיגוע צילום אי פי איי

 

הדיווח הראשוני על הפיצוצים הגיע בסביבות השעה 09:15. לפי חלק מהדיווחים, עמדת צ'ק-אין של חברת התעופה "אמריקן איירליינס" הייתה היעד לפיצוצים - אך עדיין אין לכך אישור רשמי.

 

רשת "סקיי ניוז" ציטטה את אלכס רוסי, עד ראייה: "הייתי בדיוטי פריז בנמל התעופה ושמעתי שני פיצוצים חזקים מאוד מאוד. הרגשתי את הבניין זז. היו אבק ועשן". תנועת הרכבות לנמל התעופה הופסקה.

 

הפיצוצים האלה מגיעים בימים שבהם בלגיה נמצאת בכוננות גבוהה ביותר מחשש לפיגועים - דרגת הכוננות בבלגיה כעת היא השנייה הכי גבוהה.

 

ביום שישי האחרון עצרו כוחות הביטחון של בלגיה, אחרי ארבעה חודשים של מצוד, את סאלח עבד א-סלאם, המחבל היחידי שנמלט

 

בחיים ממתקפת הטרור בפריז. הוא אותר ב"פרבר הטרור" של בריסל מולנבק, שם הסתתר בסיוע חברים. הוא עצמו העיד בחקירה כי תכנן לבצע פיגועים נוספים בבלגיה עצמה.

 

נמל התעופה אחרי הפיצוצים נמל התעופה אחרי הפיצוצים צילום: רויטרס
שוטר ברחוב ראשי בבריסל שפונה בעקבות מתקפת הטרור שוטר ברחוב ראשי בבריסל שפונה בעקבות מתקפת הטרור צילום: איי אף פי

 

דקות שיחה חינם לבלגיה

בעקבות סדרת הפיגועים בבריסל שבבלגיה שבוצעו הבוקר בשדה התעופה וברכבת התחתית, בה נרצחו עשרות אנשים ומאות נפצו, החליטו חלק מחברות הסלולר להתגייס ולתת הטבות ללקוחותיהם. HOT מובייל מעניקה 100 דקות חינם בין ישראל לבלגיה למשך השבוע הקרוב עד ה-29 למרץ בשעה 9 בבוקר. ההטבה תינתן אוטומטית ללא צורך בפנייה למוקדי השירות. סלקום מעניקה ללקוחות הטבה של 60 דקות לשיחות נכנסות ויוצאות לאירופה ליממה הקרובה באופן אוטומטי וללא צורך בהרשמה, עד יום רביעי בשעה 13:00.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x