$
עולם

דיווחים בטורקיה: שלושה ישראלים נרצחו בפיגוע באיסטנבול, 11 נפצעו

בטורקיה מדווחים הערב כי שלושה ישראלים נרצחו במתקפת הטרור באיסטנבול. 11 ישראלים נפצעו ופונו לארבעה בתי חולים. עם שישה עדיין לא נוצר קשר. שני מטוסי מד"א יוצאים הערב לטורקיה כדי להחזיר את הפצועים

ynet 18:4519.03.16

מתקפת טרור נגד תיירים בטורקיה : כלי תקשורת בטורקיה מדווחים הערב (שבת) כי שלושה ישראלים נרצחו במתקפת הטרור באיסטנבול. קודם לכן אישר סגן שר הבריאות הטורקי, אחמט באהא אוגוטקן, כי בין הנרצחים בפיגוע במרכז איסטנבול גם תיירת ישראלית. לדבריו, חרף המאמצים לא ניתן היה להציל את חייה. במקביל אישר משרד החוץ בירושלים שקיים חשש לחיי שני ישראלים ששהו במקום. 11 ישראלים נפצעו ופונו לחמישה בתי חולים בעיר: שניים במצב קשה, שניים בינוני, שישה קל ואחת מנותחת. 

 

עם שישה ישראלים עדיין לא נוצר קשר והם מוגדרים מנותקי קשר. במשרד החוץ מתקיימת היערכות חירום בחדר המצב בירושלים. במהלך הערב ייצאו לאיסטנבול שני מטוסי אמבולנס של מד"א במטרה להחזיר פצועים לישראל. המשלחת מורכבת מפרמדיקים, רופאים ואנשי משרד החוץ. מנכ"ל מד"א אלי בין: "מד"א כצלב האדום הישראלי התארגן בתוך זמן קצר על מנת להגיע בהקדם האפשרי לנפגעים הישראלים בטורקיה ולדאוג לחזרתם הבטוחה ארצה".

 

הפיגוע אירע מעט אחרי השעה 11:00 בבוקר ברחוב איסטיקלל המרכזי, הנחשב לאחד ממוקדי התיירות העיקריים באיסנטבול. בסך הכול דווח על ארבעה בני אדם שנרצחו ו-36 שנפצעו, הרוב תיירים מישראל, אירלנד, גרמניה, איסלנד, איראן ואיחוד האמירויות.  

תושבת איסטנבול, זמן קצר לאחר הפיגוע תושבת איסטנבול, זמן קצר לאחר הפיגוע צילום: רויטרס

 

מבט נוסף על זירת הפיגוע מבט נוסף על זירת הפיגוע צילום: איי פי

 

נבדק אם בין הפצועים הישראלים נמצאים חברים בשתי קבוצות נפרדות שטיילו בטורקיה שחברו זו לזו באיסטיקלל בזמן הפיגוע. ממשרד החוץ נמסר כי שבעה או שמונה ישראלים מאושפזים בארבעה בתי חולים שונים ו-12 המוגדרים מנותקי קשר.

 

זהו פיגוע ההתאבדות הרביעי בטורקיה מאז תחילת השנה, ועד כה אף ארגון לא לקח אחריות לביצועו. סוכנות הידיעות הטורקית "דוגאן" דיווחה על הימצאות של כוחות הצלה גדולים באזור ומסוק שמשקיף מעל זירת הפיגוע, שבה מבקרים אלפי בני אדם מדי יום. לפי משרד הבריאות הטורקי, בין הפצועים שבעה במצב קשה. 12 מהפצועים הם אזרחים זרים וכאמור חלקם ישראלים.

 

אחת הפצועות הישראליות, ענת קמה, אמרה בשיחה עם ynet לפני שהוכנסה לניתוח: "ישבנו ואכלנו ארוחת בוקר. יצאנו מארוחת בוקר לסיור, המשכנו בסיור. התרכזנו בצומת והמדריך דודי סיפר לנו מספר פרטים קטנים מה עומד להיות עכשיו. המשכנו ללכת. שתי דקות לאחר מכן היה פיצוץ נוראי, מחריד, מחריש אוזניים, הכול עף, צרחות אימים".  

 

טורקיה נמצאת בימים אלה בכוננות גבוהה לאחר הפיגוע שגבה את חייהם של 37 בני אדם באנקרה מוקדם יותר השבוע. ארגון "ניצי החופש הכורדיים" (TAK), שעל פי הערכות מקושר למחתרת הכורדית (PKK), קיבל ביום חמישי אחריות לפיגוע ההתאבדות באנקרה. הארגון הכורדי הזהיר כי יבצע מתקפות נוספות נגד כוחות הביטחון הטורקיים, בייחוד באזורים הכורדיים בדרום-מזרח המדינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x