$
חברה וסביבה

17 ישראלים בדירוג המיליארדרים של פורבס: אייל עופר העשיר ביותר מביניהם

ביל גייטס שמר גם השנה על מקומו כאדם העשיר בעולם עם הון של 75 מיליארד דולר. היזם הישראלי אדם נוימן, בעלי WeWork, התברג לראשונה לרשימה עם 1.5 מיליארד דולר

שירות כלכליסט 16:3601.03.16
ביל גייטס שמר גם השנה על מקומו כאדם העשיר בעולם עם הון של 75 מיליארד דולר, כך עולה מהרשימה השנתית שמפרסם המגזין פורבס. עם זאת, הונם של 20 האנשים העשירים ביותר בעולם התכווץ ביותר מ-70 מיליארד דולר, על רקע ההאטה בשווקים הפיננסיים. ההון המצרפי של 20 העשירים נפל מ-899 מיליארד דולר בשנה שעברה ל-827 מיליארד דולר השנה. בנוסף, המספר הכולל של מיליארדרים הצטמצם ל-1,810 מ-1,826 מיליארדרים שעיטרו את הרשימה בשנה שעברה.

 

המפסיד הגדול ביותר הוא קרלוס סלים, טייקון הטלקומוניקציה המקסיקני, שהונו נפל מ-77.1 מיליארד דולר ל-50 מיליארד דולר והסתפק השנה במקום הרביעי. לעומת זאת, המרוויח הגדול ביותר הוא מארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק שהונו עלה ב-11.2 מיליארד דולר לשווי של 44.6 מיליארד דולר, שמיקמו אותו במקום השישי.

אייל עופר. בראש הישראלים המיליארדרים אייל עופר. בראש הישראלים המיליארדרים

 

מייסד זארה אמנסיו אורטגה, עם הון של 67 מיליארד דולר, וגורו ההשקעות, וורן באפט (60.8 מיליארד דולר) מדורגים במקומות השני והשלישי, בהתאמה, ומייסד אמזון ג'ף בזוס מדורג חמישי אחרי סלים עם הון של 45.2 מיליארד דולר.

 

17 ישראלים מעטרים את הרשימה, בראשם אייל עופר, שהונו מוערך ב-8.4 מיליארד דולר, והוא מדורג במקום ה-135 הכללי. אתמולנחשף ב"כלכליסט" כי המדינה ויתרה לו ולאחיו עידן עופר על כמיליארד שקל מסים מעזבונו של אביהם, סמי עופר וכי יורשיו ישלמו סכום זעום של 107 אלף שקל בלבד.

 

 

סטף ורטהיימר עם הון המוערך ב-5.6 מיליארד דולר הוא הישראלי השני העשיר בעולם. ארנון מילצ'ן (5 מיליארד דולר), שרי אריסון (3.9 מיליארד דולר) ועידן עופר (3.7 מיליארד דולר), סוגרים את החמישייה הראשונה של הישראלים, ואחריהם מדורגים טדי שגיא (3.3 מיליארד דולר), שאול שני (3.2 מיליארד דולר), יצחק תשובה (2.7 מיליארד דולר), גיל שוויד (2.2 מיליארד דולר) ומוריס נכט (1.7 מיליארד דולר).

 

שם חדש בקרב הישראלים הוא היזם אדם נוימן, שעומד מאחורי WeWork והונו מוערך כעת ב-1.5 מיליארד דולר. ניומן (36) גדל בקיבוץ בארץ וב-2010 השיק את החברה שמציעה חללי משרדים להשכרה. כיום העסק שווה 10 מיליארד דולר.

 

אדם נוימן. התברג לראשונה לרשימה אדם נוימן. התברג לראשונה לרשימה צילום: Lauren Kallen/WeWork

 

ניומן הוא אחד מ-198 מיליארדרים חדשים שנוספו השנה לרשימה, ביניהם גם פיירו פרארי, בנו של מייסד חברת הרכב היוקרתית. מיליארדריות חדשות נוספות, שהן גם הצעירות ביותר ברשימה הן אלכסנדה אנדרסן בת ה-19 ואחותה קתרינה בת ה-20 הנורבגיות, שמחזיקות כל אחת ב-42% מהתאגיד המשפחתי פרד (Ferd), שבבעלות אביהן. הוא העביר להן את הבעלות על החברה בין השאר בשל מדיניות המס המורכבת של נורבגיה.

 

שרי אריסון. במקום הרביעי מבין הישראלים שרי אריסון. במקום הרביעי מבין הישראלים

 

דונלד טראמפ, שעסוק היום בפריימריז של המפלגה הרפובליקאית, מדורג במקום ה-324 עם הון מוערך של 4.5 מיליארד דולר, בעוד שראש עיריית ניו יורק לשעבר, מייקל בלומברג שלפי הדיווחים שוקל להתמודד גם הוא על הנשיאות, מדורג שמיני עם הון של 8 מיליארד דולר.

 

עוד מיליארדרים עם קשרים לישראל: פטריק דרהי, הבעלים של הוט מדורג במקום ה-205 עם 5.9 מיליארד דולר, ומיטש גולדהאר, הבעלים של קבוצת הכדורגל מכבי תל אביב , דורג במקום ה-1,124 בזכות הון של 1.6 מיליארד דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x