$
תעשייה ופיננסים

מיקרוסופט ונוברטיס יחפשו יחד טיפול לטרשת נפוצה

חברת התרופות תשתמש בכלי זיהוי התנועה קינקט של ענקית הטכנולוגיה במדידת התקדמות המחלה; חלקו הראשון של המיזם המשותף הסתיים בדצמבר

שירות כלכליסט 20:4909.02.16

ענקית הטכנולוגיה מיקרוסופט חברה ליצרנית התרופות השוויצרית נוברטיס בחיפוש אחר מרפא לטרשת נפוצה. חוקרים משתי החברות פיתחו מערכת שנקראת AssessMS שמתבססת על מצלמת זיהוי התנועה של מיקרוסופט, קינקט, שפותחה במקור לקונסולת ה־Xbox של החברה.

 

הטכנולוגיה שקינקט מתבססת עליה פותחה על ידי החברה הישראלית פריים סנס. המצלמה של מיקרוסופט תשמש בתוכנת למידה חישובית המודדת תנועה ומנתחת מאפיינים כמו צורת הליכה, שנותנים אינדיקציה להתקדמות המחלה. מערכת המצלמה החכמה תנטר את השינויים לאורך במצבהמחלה בעזרת מדידה מדויקת של התסמינים הפיזיים ותאפשר בכך איסוף מידע שעשוי לסייע בשיפור הטיפול במחלה.

 

טרשת נפוצה היא מחלה חשוכת מרפא של מערכת העצבים המרכזים. בעולם חיים 2.3 מיליון בני אדם שחולים בה, ו־5,000 מתוכם חיים בישראל.

 

שימוש בטכנולוגיה של "קינקט" ברפואה שימוש בטכנולוגיה של "קינקט" ברפואה

לחלק מהחולים בה טרשת נפוצה עלולה לגרום נכות קבועה, וחלקם יסבלו מהתקפים חוזרים במשך כמה עשורים, ולעתים ההתקפים הולכים ומחמירים עם השנים.

מדידות לא עקביות של התקדמות המחלה מקשות על החולים והרופאים לקבל החלטות מושכלות בטיפול כמו להתחיל או להפסיק תרופות שחלקן בעלות תופעות לוואי. כמו כן, הן הופכות פיתוח תרופות חדשות לבלתי אפשרי לחברות כמו נוברטיס, בגלל תוצאות לא עקביות ומלאות רעשי רקע שמשפיעים על תוצאות הניסויים.

 

פרקי הזמן שעוברים בין התקף להתקף מציבים בעיה לפני הרופאים, שצריכים להסתמך על זיכרון ומדידה בעזרת העין כדי לעקוב אחר השינויים בתסמיני החולים, ולפעמים לא מדובר כלל באותו רופא. בעזרת הכלי שהן מפתחות, מיקרוסופט ונוברטיס מקוות לפתור את בעיית המעקב אחר התפתחות המחלה.

 

חלקו הראשון של המיזם המשותף הסתיים בדצמבר, לאחר שהתוכנה ניתחה בין 150 ל־300 סרטונים לכל תנועה שנמדדה.

 

השנה הקרובה תוקדש להרחבת המיזם לחמש מרפאות ובתי חולים חדשים, בניסיון לרתום למאמץ מספר רב יותר של סרטוני מטופלים וללטש את האלגוריתם המודד. בד בבד מיקרוסופט שואפת לשפר את המצלמה כך שהיא תקלוט רעידות זעירות כמו רטט בעין.

 

זוהי אינה הפעם הראשונה שחברת טכנולוגיה משתפת פעולה עם חברת תרופות במחקר ופיתוח. בינואר אשתקד הודיעה גוגל על שיתוף פעולה עם ענקית הפארמה האמריקאית ביוג'ן במחקר על טרשת נפוצה בעזרת חיישנים, תוכנה וניתוח נתונים. מטרת שיתוף הפעולה היתה לייצר כלים של מחשוב לביש, שינטרו שינויים בהתפתחות תסמינים אצל החולים, וכמו המיזם של מיקרוסופט ונוברטיס, ליצור כלי ניטור טובים יותר אחר המחלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x