$
חברה וסביבה

דיקפריו בדאבוס: "ההיסטוריה תפנה את האשמה ישירות לתאגידי הנפט, הפחם והגז"

לדברי כוכב הקולנוע, "החברות האלה שיש להן אינטרס פיננסי בשמירה על מערכת ההרס הזו, הכחישו והסתירו את הראיות לשינוי האקלים"

שירות כלכליסט 13:2820.01.16
ליאונרדו דיקפריו ניצל את הבמה בכנס הפורום הכלכלי שנפתח היום (ד') בדאבוס כדי לפצוח במתקפה נגד תעשיית האנרגיה העולמית. דיקפריו, שהשתתף בטקס הענקת פרסים, קרא לנקיטת פעולות נוספות נגד שינויי האקלים, וגינה את מי שמכחישים כי זו בעיה.

 

השחקן, שזכה בפרס עבור עבודתו בתחום ההגנה על הסביבה, הסביר כי ראה בעצמו את ההרס שנגרם ליבולים חקלאיים כתוצאה מהמסת הקרחונים. "איננו יכולים להרשות לעצמנו לאפשר לחמדנות התאגידית של תעשיות הפחם, הגז והנפט לקבוע את עתיד האנושות. החברות האלה שיש להן אינטרס פיננסי בשמירה על מערכת ההרס הזו, הכחישו ואפילו הסתירו את הראיות לשינוי האקלים", אמר דיקפריו בטקס שבו השתתפו מנהיגי ואנשי עסקים בולטים. "זה מספיק...ההיסטוריה תפנה את האשמה ישירות אליהם".

 

תחנת כוח פחמית. ההיסטוריה תשפוט תחנת כוח פחמית. ההיסטוריה תשפוט צילום: בלומברג

 

לטענת דיקפריו, הפתרון להגבלת התחממות כדור הארץ הוא לעזוב בשקט את עתודות הנפט, הגז והפחם. "לא נוכל להציל את כדור הארץ אלא אם נעזוב את הדלקים המאובנים באדמה, לשם הם שייכים. לפני 20 שנה הגדרנו את הבעיה הזו כהתמכרות. כיום יש בידינו את הכלים לסיים את התלות".

 

מענקים של 15 מיליון שקל

 

דיקפריו המשיך והכריז כי העמותה שהקים תחלק מענקים חדשים בגובה 15 מיליון דולר לתמיכה בפרויקטים להגנה על הסביבה. המענקים האלה כוללים הזרמת כספים להגנה על יערות גשם באי האינדונזי סומטרה מ"ההתנהלות הפולשנית וההרסנית" של תעשיית שמן הדקלים.

 

בנוסף לדיקפריו, זכו בפרסים גם השחקנית הסינית יאן צ'ן עבור עבודתה בהעלאת המודעות הציבורית לנושא הפליטים והמוזיקאי וויל.איי.אם, שהקים את עמותת אנג'ל המסייעת לילדים נזקקים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x