$
חברה וסביבה

62 האנשים העשירים בעולם שווים יותר מ-3.6 מיליארד בני אדם

על פי דו"ח שהוצג לקראת פתיחת ועידת הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, המאיון העליון של העשירים שווה יותר ממחצית אוכלוסיית העולם; לפני חמש שנים הנתון הזה עמד על 388 אנשים. וכמה נשים יש בקרב העשירים?

שירות כלכליסט 11:0218.01.16
המאיון העליון של עשירי העולם מחזיק כעת ביותר הון מכל שאר 99% ביחד, כך חושף ארגון אוקספם לקראת פתיחת ועידת הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס ביום רביעי. על פי הדו"ח השנתי, 62 האנשים העשירים ביותר בעולם שווים יותר מ-3.6 מיליארד האנשים העניים ביותר, המייצגים את מחצית אוכלוסיית העולם, זאת בעוד שלפני חמש שנים הנתון הזה עמד על 388 אנשים. "הפער בין העשירים ביותר ושאר אוכלוסיית העולם התרחב בצורה משמעותית ב-12 החודשים האחרונים", מדגישים בדו"ח, שזכה לכותרת "כלכלה ל-1%". עוד עולה מהדו"ח כי נשים מושפעות יתר מחוסר השוויון העולמי. "מרבית העובדים עם השכר הנמוך ברחבי העולם הם נשים", מציינים באוקספם. בנוסף, מבין 62 העשירים ביותר, 53 הם גברים ותשע בלבד הן נשים, סימן לבעיית הייצוג של הנשים גם בדרגים הגבוהים ביותר.

53 גברים ורק 9 נשים 53 גברים ורק 9 נשים צילום: שאטרסטוק

 

בשנה שעברה חזו באוקספם כי המאיון העליון של העשירים יהיה שווה בקרוב יותר מכל שאר האנשים בעולם, "תחזית שלמעשה התגשמה ב-2015", מוסיפים בארגון.

מספר האנשים שחיים בעוני קיצוני אמנם ירד בחצי בין 1990 ו-2010, אך ההכנסה השנתית הממוצעת של העשירון התחתון של העניים עלתה בפחות מ-3 דולר בשנה ב-25 השנים האחרונות, פירוש הדבר שהעלייה בהכנסה האישית עמדה על פחות מ-1 סנט בשנה.

 

 

"זה לא מקובל שהשווי של מחצית אוכלוסיית העולם הענייה ביותר מקבילה לשווי של כמה עשרות עשירי על שאפשר להכניס אותם לתוך אוטובוס אחד", הגיבה על הממצאים יו"ר אוקספם וויני באינימה. "הדאגות של המנהיגים לגבי חוסר השוויון המסלים עוד לא היתרגמו לפעולה ממשית. העולם הפך עוד יותר לא שוויוני בקצב הולך וגובר".

 

מעל 40 מנהיגים ו-2,500 אנשים עסקים מובילים יתאספו ביום שלישי בערב בדאבוס לכנס המתמשך עד יום שבת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x