$
תעשייה ופיננסים

איפה מחביאים המיליארדרים את הכסף שלהם?

ברחבי העולם יש כ-80 מדינות הנחשבות למקלטי מס, רבות מהן מציעות למשקיעים זרים דרכים פשוטות המאפשרות להם להפוך לאזרחי המדינה וליהנות מההטבות הפיננסיות הכרוכות בכך. גלו אילו יעדים אהובים במיוחד על עשירי העולם

שירות כלכליסט 23:0018.01.16

ברחבי העולם יש בסביבות 80 מדינות הנחשבות למקלט מס. מדובר על תחומי שיפוט סודיים ששיעור המס בהם הוא נמוך עד אפסי. מיליארדרים ומיליונרים עטים על המקומות האלה כדי לנצל פרצות מס, שמאפשרות להם לפתוח חשבונות בנק ולהקים חברות קש מבלי לשלם דבר, בטח שלא את שיעור המס הגבוה הנהוג במדינות מהן הם מגיעים. עם זאת, לא חייבים להחזיק בכמויות גדולות של כסף כדי ליהנות מהתענוגות שמקלטי המס מציעים, שכן בנוסף לחוקי המס הקלילים, רבות מהמדינות הללו הן יעד נסיעות אקזוטי שמציעות למשקיעים חיצוניים דרכים פשוטות להשגת אזרחות.

 

אלה מקלטי המס המועדפים על עשירי העולם:

 

בליז

גן עדן טרופי בקאריביים הידוע בעיקר הודות לאתרי צלילה וריף אלמוגים. אנגלית היא השפה המדוברת במדינה, אך שרבים מהתושבים דוברים גם ספרדית.

 

המדינה מספקת שתי דרכים להשגת אזרחות: תושבות קבע והתכנית לפנסיונרים. תעודת תושב קבע מוענקת למי שמתכוון לעבוד במקום, בעוד שהתכנית לפנסיונרים מחייבת רק לגור בבליז 4 שבועות בכל שנה, ולהרוויח פנסיה בגובה מסוים. בתכנית הזו יש פטור ממס על הכנסה מחוץ למדינה, ולא מוטל מס על רווחי הון וירושות.

 

שפה: אנגלית, ספרדית וקראולית

אוכלוסייה: 332 אלף תושבים

 

בליז. פטור ממס רווחי הון וירושות בליז. פטור ממס רווחי הון וירושות צילום: Ermert/Flickr

 

איי הבתולה הבריטים

גן עדן קאריבי נוסף. האיים ידועים בשל חוקי הסודיות של הבנקים. מס ההכנסה באיים עומד על 0%, ולא מוטלים מסי חברות, רווחי הון, מתנות, מכירות וירושה. בעלים של נכסים ומשקיעי נדל"ן יכולים להפוך לתושבים חלקיים, מעמד שמאפשר להם לשהות במדינה במשך שישה חודשים בשנה.

 

שפות: אנגלית

אוכלוסייה: 32,680

 

איי הבתולה הבריטיים. בעלים של נכסים ומשקיעי נדל"ן יכולים להפוך לתושבים חלקיים איי הבתולה הבריטיים. בעלים של נכסים ומשקיעי נדל"ן יכולים להפוך לתושבים חלקיים צילום: kansasphoto/Flickr

 

איי קיימן

האיים התגלו כבר על ידי כמה מהחברות האמריקאיות הגדולות ביותר, שרושמות בהם חברות בת, ביניהן אפל ו-IBM. במדינה לא מוטל מס חברות, מס הכנסה, מס על רווחי הון או על רווחים.

 

שפות: אנגלית

אוכלוסייה: 58,435

  

איי קיימן. אפל ו-IBM כבר גילו אותם איי קיימן. אפל ו-IBM כבר גילו אותם צילום: David Rogers/Getty

 

קוסטה ריקה

2.52 מיליון תיירים ביקרו בקוסטה ריקה בשנה שעברה. המדינה הזו במרכז אמריקה ידועה בזכות יערות הגשם החופים הטהורים והמפלים שלה. תאגידים הפועלים במדינה לא משלמים מס הכנסה על הכנסות מחוץ לה. כמו כן, לא מוטל מס על רווחי הון.

 

שפות: ספרדית

אוכלוסייה: 4.872 מיליון

 

קוסטה ריקה. תאגידים הפועלים במדינה לא משלמים מס הכנסה על הכנסות מחוץ לה קוסטה ריקה. תאגידים הפועלים במדינה לא משלמים מס הכנסה על הכנסות מחוץ לה

 

מונקו

הבית של מונטה קרלו קזינו והגרנד פרי של מונאקו, זהו גן השעשועים של עשירי העולם. במונקו לא מוטל מס הכנסה, וכן לא גובים מס על רווי הון ועל ירושה.

 

שפות: צרפת

אוכלוסייה: 37,831

 

מונקו. גן השעשועים של עשירי העולם מונקו. גן השעשועים של עשירי העולם

 

סיישל

סיישל מורכבת מ-115 איים חלומיים בחוף המערבי של אפריקה. האזור שופע בריפי אלמוגים, חופים לבנים, אתרי נופש יוקרתיים ותרבות מקומית עשירה. לא מוטל מס הכנסה ואין מס על רווחי הון או נכסים. על מנת להפוך לתושב קבוע, המדינה מחייבת רק לגור בה חמישה ימים בשנה, ולהעביר לחשבון הבנק המקומי 10 אלף דולר בשנה.

 

שפות: קריאולית סיישלית, אנגלית וצרפתית

אוכלוסייה: 89,173

 

איי סיישל. שהות של חמישה ימים ו-10,000 דולר בשנה  - ואתם אזרחים איי סיישל. שהות של חמישה ימים ו-10,000 דולר בשנה - ואתם אזרחים

 

פנמה

לפנמה יש את אחת מהכלכלות המתפתחות בקצב המהיר ביותר במרכז אמריקה. היא לא חתומה על אמנות מס עם מדינות אחרות ולכן אין לה שום מחויבות לחלוק במידע פיננסי עם אף רשות. המערכת הבנקאית בפנמה נחשבת גם אחת הסודיות בעולם. במדינה לא מוטל מס הכנסה או מס על רווחי הון.

 

שפות: ספרדית

אוכלוסייה: 3.864 מיליון

 

פנמה. לא חולקת מידע פיננסי עם אף מדינה בעולם פנמה. לא חולקת מידע פיננסי עם אף מדינה בעולם צילום: שאטרסטוק

 

פורטו ריקו

נחשבת למדינת חסות של ארה"ב, אך בעלת מערכת מס משל עצמה. ב-2012 אושר חוק שהופך את פורטו ריקו למקלט מס עבור אזרחי ארה"ב שגרים באי במשך 183 ימים לפחות בשנה. סעיף 933 בחוק המס מאפשר לאזרחי ארה"ב לא לשלם מסים על ריבית, דיבידנדים ורווחי הון מבלי לוותר על האזרחות שלהם.

 

שפות: ספרדית ואנגלית

אוכלוסייה: 3.58 מיליון

 

פורטו ריקו. מערכת מס נפרדת מארה"ב פורטו ריקו. מערכת מס נפרדת מארה"ב צילום: Flickr/breezy421

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x