$
תעשייה ופיננסים

פולקסווגן עשויה לשלם פיצוי של מיליארדים לארה"ב

זאת בגין תביעה נגד יצרנית הרכב הגרמנית הוגשה בעקבות זיוף רמות הפליטה בכ-600 אלף כלי רכב

שירות כלכליסט 20:3804.01.16

משרד המשפטים האמריקאי הגיש תביעה נגד פולקסווגן בגין התקנת התוכנה הלא חוקית לזיוף תוצאות הזיהום. העבירות המתוארות בתביעה עלולות להסתכם בקנסות של עשרות מיליארדי דולרים. זוהי יריית הפתיחה בקרב משפטי שקרוב לוודאי יעלה ליצרנית הרכב הגרמנית הרבה יותר מכפי שהעריכו בתחילה.

בתביעה האזרחית שהוגשה ביום שני מואשמת החברה בארבע הפרות של חוק האוויר הנקי (Clean Air Act): מכירת מכוניות בלי אישורים לגבי הפליטה מטעם רשות ההגנה על הסביבה (EPA), מכירת מכוניות עם התוכנה הלא חוקית, התעסקות לא חוקית עם המנועים ואי דיווח על התוכנה. ההפרות חלות על כל אחת מ-580 אלף המכוניות שנמכרו בארה"ב. לפי חוק האוויר הנקי כל אחת מההפרות הללו עלולה להסתכם בקנס של בין 32,500-37,500 דולר למכונית, בהתבסס על הזמן בו ההפרה אירעה. פירוש הדבר שהקנסות המתוארים יכולים להסתכם ב-80 מיליארד דולר. עם זאת ההערכה היא כי בית המשפט קרוב לוודאי יפסוק נגד החברה סכום נמוך יותר אך עדיין באזור מיליארדי הדולרים. 

 

מנכ"ל פולקסווגן מתיאס מולר מנכ"ל פולקסווגן מתיאס מולר צילום: Szwarc Henri/ABACA

 

"ארה"ב דורשת ומשיגה קנסות גבוהים יותר על עבירות סביבתיות מאשר כל מדינה אחרת", מסביר דיוויד אלמאן, מרצה למשפטים מאוניברסיטת מישיגן, ולשעבר ראש החטיבה לפשעים סביבתיים במשרד המשפטים. "פולקסווגן צריכה לתקן את הבעיה שהיא עצמה יצרה, לשתף פעולה עם החקירות של הממשלה ולפצות את הקרבנות".

 

נגד פולקסווגן כבר עומדות מאות תביעות פרטיות בארה"ב, שאוחדו בבית המשפט הפדראלי בסן פרנסיסקו. משרד המשפטים מסר כי יבקש להעביר גם את התביעה הנוכחית לבית המשפט הזה. בנוסף, בשבע מדינות, ביניהן גרמניה פצחו בחקירה בנושא. מלבד פולקסווגן, בתביעה מצוינות גם החטיבות אאודי ופורשה כנאשמות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x