$
תעשייה ופיננסים

חברת סאאב השבדית תהפוך ליצרנית סינית של מכוניות חשמליות

החברה הודיעה כי קיבלה הזמנה לייצור מכוניות סאאב חשמליות מחברת הליסינג הסינית פנדה ניו אנרג'י

תומר הדר 09:0422.12.15
חברת סאאב, מיצרניות כלי הרכב הקטנות והייחודיות בעולם, ידעה תהפוכות רבות שחלקן שדדו ממנה את זהותה וגם לא מעט טכנולוגיות ייחודיות שפיתחה. עם זאת, כעת מגיע הגלגול המוזר ביותר בתולדותיה: מיצרנית קטנה ובעיקר שבדית היא צפויה להפוך ליצרנית סינית של כלי רכב חשמליים.

 

במהלך השנים האחרונות החליפה סאאב כמה ידיים, כאשר עם בעליה של החברה נמנית ג'נרל מוטורס (GM), שהצליחה אפילו למכור מכוניות סובארו שמותגו כמכוניות סאאב. לאחר מכן נרכשה החברה על ידי יצרנית מכוניות־העל ההולנדית ספייקר, שלא עשתה דבר עם זכויות הייצור, ומספייקר עברה ב־2012 הבעלות לקבוצת משקיעים סינים שנשאה את השם האירוני NEVS — ראשי התיבות של New Electronic Vehicle Sweden.

 

השבוע, לאחר תקופה ארוכה של דממה מצד NEVS, הודיעה החברה כי קיבלה הזמנה לייצור מכוניות סאאב חשמליות מחברת הליסינג הסינית פנדה ניו אנרג'י. זאת על רקע מהלכים שמבצעות לאחרונה רשויות מקומיות בסין לגבי הטלת מסי גודש והענקת הטבות לבעלי כלי רכב חשמליים בשל משבר הזיהום.

 

מפעל סאאב בשבדיה מפעל סאאב בשבדיה צילום: בלומברג

 

על פי פרסומים, המכוניות שייוצרו עבור פנדה ניו אנרג'י יורכבו בשלבים. גופי המכוניות ייוצרו במפעלי סאאב בשבדיה ויישלחו לאחר מכן למפעל שמקימה NEVS בסין בימים אלה, שם יורכבו מכלולי ההנעה העיקריים. כמו כן הודיעה NEVS כי ב־2018 תייצר חמישה דגמים חשמליים חדשים, חלקם כביש־שטח וחלקם משפחתיים, שיתבססו בין השאר על מכלולים של סאאב.

 

סאאב, שהוקמה ב־1937 כסוונסקה ארופלאן אקטיבולאג'ט (תאגיד ייצור המטוסים השבדי), החלה לייצר מכוניות במפעלי המטוסים של החברה בשנת 1949. שני עשורים לאחר מכן היא התמזגה עם יצרנית המשאיות סקאניה ואביס, כאשר ב־1989 נפרדו השתיים וסאאב עברה לבעלות GM וקבוצת משקיעים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x