$
חברה וסביבה

ביל גייטס מקים את קרן האנרגיות המתחדשות הגדולה מעולם

מייסד מיקרוסופט צפוי להשקיע בקרן כ־2 מיליארד דולר. הוא צפוי להכריז על הקמתה בוועידת האקלים הבינלאומית שתיפתח בפריז ביום שני בהשתתפות רוב מנהיגי העולם. צרפת נסוגה מדרישתה להפוך את כל ההסכם המרכז את דיוני הוועידה למחייב חוקית

שירות כלכליסט 18:1228.11.15

מייסד ענקית הטכנולוגיה מיקרוסופט המיליארדר ביל גייטס יודיע ביום שני על הקמת קרן השקעות חסרת תקדים בהיקפה, שתתמקד באנרגיות מתחדשות. ההכרזה על הקמת הקרן נקבעה ליום פתיחת ועידת האקלים הבינלאומית בפריז, בירת צרפת.

 אתר חדשות האקלים ClimateWire מצטט מקורות שלפיהם חוץ מגייטס יהיו שותפים בקרן פילנתרופים נוספים וכן קואליציית ממשלות ובהן גם ארה"ב, הודו וסין. לפי הדיווח יתחייבו הממשלות להכפיל את השקעתן במחקר ובפיתוח של אנרגיות מתחדשות. קרן הצדקה של גייטס ורעייתו מלינדה אינה משקיעה בטכנולוגיות אנרגיה, אלא במחקרים ובמטרות שתורמים למלחמה בעוני. עם זאת, בעבר רמז גייטס כי הוא מתכוון להשקיע כ־2 מיליארד דולר במחקר ובפיתוח של אנרגיות מתחדשות, ונראה שהוא החליט שוועידת האקלים המסוקרת בפריז היא עיתוי מתאים לממש את כוונתו.

 

נשיא ארה"ב ברק אובמה. ישתתף בוועידה לצד פוטין נשיא ארה"ב ברק אובמה. ישתתף בוועידה לצד פוטין צילום: אי אף פי

 

בהרצאה שנשא גייטס ב־2010 הוא הצהיר כי אחת המטרות ארוכות הטווח שהוא הציב בפעילותו הפילנתרופית היא העברת האנושות לאפס פליטות גזי חממה בתוך 35 שנה. "כיום העולם משקיע רק כמה מיליארדי דולרים בבחינת רעיונות ראשוניים להפחתת פליטות גזי חממה. אנחנו צריכים להשקיע פי שניים או שלושה יותר", אמר אז גייטס.

 

אף שפרטים על אודות הקרן החדשה שמקים גייטס עדיין אינם ידועים, בראיון שהוא נתן לכתב העת אטלנטיק החודש הוא פרס את תפיסת העולם שלו בנוגע למימון מחקר באנרגיות מתחדשות. "אנחנו רוצים לתת קצת כסף לבחור שחושב על איך לנצל טוב יותר את הרוח להפקת אנרגיה וקצת כסף למי שחושב איך לנצל את אנרגיית השמש ישירות להפקת נפט, למשל. יש עשרות רעיונות כאלה, ויש טכנולוגיות שמאפשרות לפתח אותם. אלו דברים שאנחנו צריכים לממן יותר", הוא אמר.

 

בתוך כך הודיעה ממשלת צרפת כי היא נסוגה מדרישתה כי הסכם האקלים החדש שיעמוד לדיון בפריז יהיה בהכרח בעל תוקף חוקי מחייב למדינות החתומות עליו. מבחינת צרפת מדובר בכניעה לדרישת נשיא ארה"ב ברק אובמה, שסבור כי כפייה של יעדי הפחתת פליטת אקלים על המדינות תגרום יותר נזק מתועלת. "ההסכם צריך להיות בעל תוקף מחייב, לא מדובר בספרות יפה", אמר שר החוץ הצרפתי לורן פביוס ל"פייננשל טיימס". עם זאת ציין פביוס כי "ייתכן שהמסמך לא יהיה חד־משמעי ורק חלק מהסעיפים יהיו מחייבים מבחינה חוקית"

.

בוועידת האקלים שתיפתח מחרתיים בפריז ישתתפו נציגים כמעט מכל 196 המדינות בעולם וינסו להשיג את הסכם האקלים הבינלאומי הראשון מאז פרוטוקול קיוטו הכושל שנחתם ב־1997.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x