$
חברה וסביבה

המדענית הראשית של קוקה קולה התפטרה בעקבות פרשיית ההשמנה

רונה אפלבאום עוזבת לאחר שהאשימו אותה כי מימנה עמותה הנאבקת בהשמנת יתר. תכתובות בין השתיים מעלות חשש כי קוקה קולה משתמשת בעמותה לנטרול הביקורת נגדה

שירות כלכליסט 10:5426.11.15

סמנכ"לית הבריאות והמדע של קוקה קולה, רונה אפלבאום, עוזבת את תפקידה לאחר הביקורת נגדה על שמימנה עמותה למען מאבק בהשמנת יתר.

אפלבאום "החליטה להתפטר מתפקידה" ותהליך החלפתה כעת בעיצומו. כך הודיעה החברה השבוע.

 

אפלבאום הייתה מעורבת בקשר מעורר המחלוקת של ענקית המשקאות עם עמותת "גלובל אנרג'י" ( Global Energy Balance Network) הנאבקת בהשמנת יתר בארה"ב. על פי סוכנות "אסוסייטד פרס", התכתובת בין החברה לעמותה מעידה עד כמה תפקידה של קוקה קולה היה גדול בעיצוב המסר של העמותה, ועד כמה אפלבאום סייעה בניהול הקשר בין השתיים, שעורר חששות שקוקה קולה משתמשת בעמותה לנטרול הביקורת נגד תרומתה למגפת ההשמנה בארה"ב.

מנכ"ל קוקה קולה, מוטהר קנת אמר ביום שלישי שהחברה מעתה תנהל את הקשרים עם העמותה מתוך שקיפות גדולה יותר. "התמיכה שלנו במחקר מדעי מבוסס על הרצון לפתח גישה הוליסטית ויעילה יותר על בסיס הממצאים. ברור לנו כעת כי הקשר לא התנהל בשקיפות מספקת ואנו בבירור צריכים להשקיע יותר מאמץ בלשקף את הערכים של חברה גדולה זו, בכל פעילותנו".

 

קוקה קולה. חשש לשימוש בעמותה כדי להמעיט בתרומה למגיפת ההשמנה קוקה קולה. חשש לשימוש בעמותה כדי להמעיט בתרומה למגיפת ההשמנה צילום: איי פי

 

אימיילים שהגיעו לסוכנות AP, מלמדים שקוקה-קולה היתה מעורבת בהקמת העמותה, שבראשה עומד פרופ' מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת קולורדו, וכי ניהלה מגעים עם העמותה להתוויית פעילותה. קוקה-קולה סייעה בבחירת ראשי העמותה, ערכה את נוסח הצהרת המטרה של הארגון והציעה מאמרים וקטעי וידאו לפרסום באתר העמותה.

 

קוקה-קולה משתפת פעולה זה זמן מה עם מומחים אקדמיים כדי לקדם את גישותיה. אולם שיתופי פעולה אלו לפעמים מטשטשים את הגבולות בין ממצאים מדעיים לשיווק. בפברואר למשל, כמה מומחי בריאות וכושר העלו לרשת פוסטים לחיים בריאים ובהם בין השאר המלצה לצרוך פחית קטנה של קולה בתור חטיף קטן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x