$
חברה וסביבה

דיווח שוטף

מתקפת טרור מזעזעת בפריז: 129 נרצחו, עשרות פצועים במצב אנוש

טרור בלב פריז: בשורה של פיגועים שאירעו במקביל בבירת צרפת וכללו ירי חמושים, פיצוצים ומחבלים מתאבדים, נהרגו 129 בני אדם, רובם בהופעת רוק. נשיא צרפת הכריז על מצב חירום במדינה. ארגון דאעש לקח אחריות על המתקפה

ynet ושירות כלכליסט 07:0415.11.15

24:00 - כוננות שיא

 

מועצת הביטחון הלאומי של בלגיה החליטה להעלות את רמת הכוננות במדינה מ-2 ל-3, המבטאת סכנה צפויה ומיידית, עבור כל האירועים שבהם משתתף קהל גדול. זוהי רמת הכוננות הגבוהה ביותר עבור אירועים מסוג זה.

 

23:30 - קריאת שווא

 

דובר משרד הפנים הצרפתי דיווח כי כוחות המשטרה שפשטו על מלון "פולמן" סמוך למגדל האייפל בפריז פעלו בשל דיווח על פצצה, שהתברר כקריאת שווא.

 

 

23:00 - פשיטה על מלון ליד אייפל

 

כוח משטרה שמונה עשרות אנשי ביטחון פשט על מלון "פולמן" באזור אייפל. עדי ראייה סיפרו שהאורחים הוצאו מהמלון. האזור כולו פונה וגם תחנת המטרו הקרובה נסגרה. כוח משטרה נראה גם בגני שאמפ דה מארס הסוכים.

 

 

21:30 - חיפושים ביוון

 

משטרת יוון מחפשת אחר שני בני אדם שנרשמו כמהגרים במדינה בחשד למעורבות בפיגועים בפריז. מוקדם יותר דיווחו הרשויות ביוון כי אחד המחבלים שנשא דרכון סורי הוא מהגר שעבר דרך יוון לאירופה.

 

20:40 - מספר הנרצחים עלה ל-129

 

התובע הכללי של צרפת פרנסואה מולן הודיע כי מניין ההרוגים במתקפת הטרור בפריז עלה ל-129 ומספר הפצועים עומד על 352, בהם 99 במצב אנוש. הוא הוסיף כי קיימת כמות גדולה של נפגעים במצב קשה בבתי החולים, וכי בחקירה ייבדק נתיב העברת הכספים שמימנו את המתקפה.

מפרטים שמסר מולן עולה עוד כי המחבלים פעלו בשלוש קבוצות. אפודי הנפץ שלהם היו מלאים בחומר נפץ מסוג TATP (טריאצטון) וב"גרדיאן" הבריטי מציינים כי זה החומר ששימש גם בפיגועי התופת של הפלסטינים בעבר".

 

בניין עיריית תל אביב מואר בצבעי דגל צרפת בניין עיריית תל אביב מואר בצבעי דגל צרפת צילום: יריב כץ

בכל אחת מזירות הפיגוע מצאו החוקרים מאות כדורי קלצ'ניקוב. מולן גם אישר את דברי הניצולים על כך שהמחבלים שביצעו את הפיגוע הקשה ביותר באולם בטקלאן דיברו על סוריה ועל עיראק. מכונית שחורה שכורה נושאת לוחיות רישוי בלגיות נמצאה ליד האולם ומפרטים המתפרסמים בצרפת עולה כי נמצא בה DNA התואם את זה של שלושת המחבלים שביצעו שם את הפיגוע. רשויות הביטחון בבלגיה גילו את האיש ששכר את הרכב, אזרח צרפתי, ועצרו אותו באחד ממעברי הגבול. כמו כן נעצרו בבלגיה עוד שלושה חשודים בקשר למתקפת הטרור. כולם מתגוררים בשכונת מולנבק בבריסל הידועה כמעוז של מוסלמים קיצונים בבלגיה. 

 

20:10 - אחד המחבלים ניסה להיכנס לאיצטדיון

 

 

128 איש נהרגו בפיגועי יום שישי ה-13, אבל מהפרטים שחושף "וול סטריט ג'ורנל" עולה כי ככל הנראה נמנע אסון גדול בהרבה. לפי הדיווח של העיתון האמריקני, לפחות לאחד משלושת המחבלים המתאבדים שהתפוצצו מחוץ לאצטדיון סטאד דה פראנס היה כרטיס למשחק - אך האבטחה מנעה ממנו להיכנס למגרש, והוא התפוצץ בכניסה עם חגורת הנפץ שעליו.

 

מאבטח בשם זוהייר, שהוצב בכניסת השחקנים, סיפר כי האיש ניסה להיכנס לאצטדיון 15 דקות אחרי הפתיחה. לאחר שחשדו בו, הוא נסוג - ופוצץ עצמו. גורם משטרתי אישר זאת, ואמר כי המחבל התכוון ככל הנראה לפוצץ את עצמו בתוך המגרש, כדי לגרום לבהלה שתוביל להרג המוני. באצטדיון, המכיל 80 אלף מקומות ישיבה, התקיים משחק הידידות בין צרפת לגרמניה, שבו נכח נשיא צרפת פרנסואה הולנד.

 

 

19:30 - נתניהו מגיב

 

בעקבות מתקפת הטרור בפריז כינס הערב (שבת) ראש הממשלה בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים ובה התייחס לאירועים הקשים. נתניהו פתח את מסיבת העיתונאים בצרפתית ואמר כי "בשם הממשלה ובשמם של אזרחי ישראל אני שולח תנחומים לעם בצרפת, למשפחות הקורבנות שנרצחו באכזריות אמש בפריז. אנו מאחלים החלמה שלמה ומהירה לפצועים". נתניהו אמר עוד כי "הטרור הוא התקפה שיטתית ומכוונת נגד אזרחים חפים מפשע, אין שום דבר שמצדיק את הטרור. תמיד צריך לגנות אותו, תמיד צריך להילחם בו. חפים מפשע בפריז, כמו גם בלונדון, מדריד ומומבאי, בואנוס איירס וירושלים – הם אינם הסיבה לטרור, הם הקורבנות של הטרור, ויותר ויותר של טרור איסלאמי עולמי".

 

 

18:45 - המחבל הסורי עבר דרך יוון לפריז 

 

באירופה הביעו חשש כי בין מאות אלפי הפליטים שנמלטו מסוריה יגיעו גם מחבלים מדאעש - וייתכן שהתרחיש הזה התממש. שלטנות יוון מדווחים הערב (שבת) כי המחבל שנשא דרכון סורי עבר בשטחם בתחילת אוקטובר. במקביל דיווחו כלי תקשורת בבלגיה כי שלושה מהמחבלים הם בלגים, שהתגוררו בשכונת מולנביק בבריסל. המחבל הסורי פוצץ את עצמו מחוץ לסטאד דה פראנס, יחד עם מחבל נוסף ממצרים, בזמן שבמקום נערך משחק ידידות בין נבחרות צרפת לגרמניה. סגן השר האחראי על המשטרה, ניקוס טוסקאס, אמר: "מחזיק הדרכון עבר דרך האי לרוס ב-3 באוקטובר". עוד הוסיפו ביוון כי המחבל נרשם ביוון כמהגר.

 

זוכרים את הקורבנות זוכרים את הקורבנות צילום: איי פי

טוסקאס אמר כי הוא אינו יודע אם הדרכון שהחזיק המחבל הסורי נבדק גם במדינות אחרות. ההערכה היא כי באמצעות הדרכון הסורי הוא הצליח להגיע לצרפת. מקור במשטרת יוון אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי משטרת צרפת ביקשה ממדינות אחרות באירופה, כולל יוון, כדי לבדוק אם הוא עבר בתחומן.

 

17:30 - המטוס קורקע

 

מטוס נוסעים שהיה צפוי לטוס מאמסטרדם לצרפת קורקע בשל איומים שהתקבלו בטוויטר. כך מסרה משטרת הולנד.

 

16:30 - קרב ברשתות החברתיות

 

הרשת בערבית הפכה לזירת התגוששות בין תומכי דאעש ומתנגדיו. עבור תומכי דאעש הדם הצרפתי ברחובות היה לא פחות מסיבה למסיבה. ההתקפות המשולבות במרכז הבירה הצרפתית נתפשו כ"תגובה טבעית" על מה שכינו תומכי האיסלאם הקיצוני כתוקפנות הצרפתית בעיראק ובסוריה. מתנגדי דאעש מנגד הביעו דאגה שהפיגועים הללו יהפכו כל מוסלמי באירופה לאויב וחמור מכך מדינות האיחוד יסגרו שעריהן לפליטים המנסים לבנות חיים חדשים הרחק מהתופת הסורית.

 

 

חייל בשדה התעופה שארל דה גול בפריז לאחר התקפת הטרור חייל בשדה התעופה שארל דה גול בפריז לאחר התקפת הטרור צילום: גטי אימג'ס

 

15:20- מגדל אייפל נסגר

 

הסמל הצרפתי הגדול ביותר בפריז, מגדל אייפל, נסגר בהוראת כוחות הביטחון עד להודעה חדשה.

 

13:50 - דרכון סורי נמצא על אחת מגופות המחבלים בפריז

 

לפחות שמונה טרוריסטים נהרגו במתקפות בפריז, שבעה מהם נשאו חגורות נפץ. כעת פורסם כי על אחת מגופות המחבלים נמצא דרכון סורי. במקביל גרמניה אישרה כי גבר שנעצר על ידה בבוואריה קשור למתקפה בפריז.

 

12:45 - דאעש נטל אחריות על המתקפה בצרפת

 

ארגון דאעש נטל אחריות על מתקפת הטרור הרצחנית בפריז. בהצהרה רשמית שמסר ארגון המדינה האיסלאמית הוא ציין כי "צרפת היא המטרה העליונה של הארגון". על פי ההודעה, האתרים שבהם התבצעו המתקפות נלמדו על ידי אנשי הארגון שלבשו חגורות נפץ ונשאו כלי נשק רבים.

 

12:15 - נשיא צרפת: "דאעש עומד מאחורי גל הטרור הרצחני"

 

נשיא צרפת פרנסואה הולנד מסר הצהרה לתקשורת לאחר פגישת החירום שכינס והפנה אצבע מאשימה כלפי ארגון דאעש שלטענתו עומד מאחורי גל הטרור הרצחני. הולנד אמר כי "מתקפת הטרור בפריז היא אקט של מלחמה - ואנו ננצח בה. דאעש הכריז מלחמה, אך צרפת חזקה ולא נישבר".

הוא אמר כי המתקפות היו מתואמות, מתוכננות ואורגנו מחוץ לצרפת תוך שיתוף פעולה עם גורמים בתוך המדינה. הולנד כינה את מתקפת הטרור "פחדנית" ואמר כי ינקוט בכל צעד כדי להילחם בטרוריסטים. "אני משבח את הכוחות שנלחמו בטרוריסטים", הוסיף.

 

11:30 - באופן חריג ביותר: יורודיסני לא ייפתח היום

 

לראשונה זה 23 שנה - יורודיסני בצרפת לא נפתח היום לציבור

 

11:00 - הולנד מכנס ישיבת חירום של הממשלה הצרפתית

 

נשיא צרפת פרנסואה הולנד מכנס ישיבת חירום של הממשלה הצרפתית כדי לבחון כיצד לפעול. בתוך כך, 1,500 חיילים צרפתים נוספים הוצבו ברחבי פריז כדי לתגבר את האבטחה בבתי הספר האוניברסיטאות, האתרים הדתיים ומשרדי הממשלה.

 

 

שער ברנדנבורג בברלין שער ברנדנבורג בברלין צילום: גטי אימג'ס

 

10:30 - לפחות 128 הרוגים במתקפה

 

ממשלת צרפת מעדכנת: 128 הרוגים במתקפה, 99 פצועים במצב אנוש

 

9:30 - משרד החוץ: "אין מידע על ישראלים שנפגעו במתקפה, אך יש כעת חוסר ודאות"

 

ממשרד החוץ נמסר כי נכון לעכשיו אין מידע על ישראלים שנפגעו במתקפת הטרור בפריז, לרבות הדיפלומטים והעובדים של השגרירות הישראלית בעיר."עם זאת, יש חוסר וודאות ולכן אנו בודקים בכל דרך אפשרית. השגרירות נמצאת בקשר הדוק עם הגורמים הרלוונטיים על מנת לגבש תמונת מצב מדויקת על אפשרות של מעורבות ישראלים", לשון ההודעה.

 

הטרור חזר לפריז - והפעם במתקפה הקשה בתולדות צרפת. כ-150 בני אדם נהרגו אתמול בערב  (יום ו') בשורה של פיגועי טרור בבירת צרפת: טבח באולם תיאטרון, ירי במסעדה במרכז פריז ופיצוץ בפאב לידי האיצטדיון הלאומי סטאד דה פראנס. על פי דיווחים לא רשמיים היו 7 מוקדי התקפה ברחבי העיר - ובחלקם, לפי דיווחים, היו מעורבים מחבלים מתאבדים ורימוני יד.

 

סמוך לשעה אחת בלילה פרצו כוחות היחידה ללוחמה בטרור של משטרת צרפת לאולם הקונצרטים ובקרב יריות עם שני החוטפים שהיו באולם, הצליחו להשתלט על התיאטרון הרגו את שלושת המחבלים ושיחררו את בני הערובה. ואולם רק אז התברר כי המחבלים טבחו קודם לפריצה, בזה אחר זה, 118 בני אדם. על פי עדויות של ניצולים, המחבלים ירו ביושבי האולם מטווח אפס תוך שהם צועקים בערבית.

 

כוחות הצלה ומשטרה ליד זירת הפיגוע בתיאטרון שבו בוצע הטבח כוחות הצלה ומשטרה ליד זירת הפיגוע בתיאטרון שבו בוצע הטבח צילום: איי פי

 

נשיא צרפת פרנסואה הולנד הודיע בנאום לאומה בטלוויזיה על מצב חירום במדינה ועל סגירת גבולותיה של צרפת - צעד חסר תקדים. עיריית פריז ביקשה מהתושבים להישאר בבתים ולא לצאת החוצה.

 

 

ערוץ הטלוויזיה הצרפתי BFM דיווח כי לאירוע הירי במסעדה, "קמבודיה הקטנה", היו אחראים כמה חמושים. הפיצוץ בפאב הסמוך לאיצטדיון אירע ממש בשעה שבאיצטדיון נערך משחק גדול בין נבחרות הכדורגל של צרפת וגרמניה, ופיצוצים שאירעו מחוץ לאיצטדיון נשמעו היטב גם בתוכו (ראו בסרטון בהמשך הכתבה). נשיא צרפת פרנסואה הולנד פונה מהאיצטדיון בעקבות האירועים. גם אחרי הפיצוצים - לא הופסק המשחק. מיד בסיומו נרשמה בהלה בקרב המוני הצופים, ורבים מהם הורדו לכר הדשא מתוך דאגה לשלומם.

 

פינוי פצועים בפריז פינוי פצועים בפריז צילום: איי פי

 

לפי דיווח נוסף, באחד הפיגועים נכנס מחבל לסניף של רשת מקדונלד'ס ופתח בירי לכל עבר. עד ראייה סיפר לעיתון "ליברסיון" כי הוא שמע יותר מ-100 כדורים נורים בבית קפה ברו דה שרון.

 

 

לפחות 11 מההרוגים נמנו במסעדה ולפחות 15 נהרגו בתיאטרון. בעקבות מתקפת הטרור מיהר שר הפנים הצרפתי לכנס ישיבת חירום. ככל הנראה, מדובר בשורה של פיגועים שתוכננו לאותה השעה בדיוק, והם התרחשו ממש במקביל.

 

עדי הראייה בן גראנט סיפר ל-BBC כי הוא היה בפאב בפריז כשלפתע שמע ירי וראה שש או שבע גופות. "אמרו לי שאנשים שנסעו במכונית פתחו באש לעבר הפאב", סיפר. "יש הרבה הרוגים. זה די מזעזע, אם להיות כן. הייתי בחלק האחורי של הפאב, לא יכולתי לראות כלום. שמעתי יריות. אנשים נפלו ארצה. כיסינו את הראש שלנו בשולחן כדי להתגונן. היינו תקועים בבר כי היו מולנו המוני גופות".

 

הלהקה שבהופעתה אירע הטבח Eagles of death metal הלהקה שבהופעתה אירע הטבח Eagles of death metal צילום: רויטרס

 

סביב התיאטרון שבו מוחזקים בני ערובה התאספו קרובי משפחה רבים של אנשים שנמצאים בתוך האולם, ובאזור נרשמה בהלה גדולה. בחורה בשם אנה, שנמנתה עם הצופים בתוך האולם, סיפרה שהצליחה לברוח מתוכו וכי שמעה יריות מכיוונים שונים.

 

 

בתיאטרון בטקלאן, אחד ממוקדי פיגועי הטרור, הופיעה הערב להקת הרוק "איגלס אוף דת' מטאל". כל הכרטיסים להופעה נמכרו, ולכן המשטרה מעריכה כי באולם 100 בני ערובה. על פי CNN, בתוך המבנה יש בין שישה לשמונה תוקפים. "איגלס אוף דת' מטאל" היא להקת רוק אמריקנית שהוקמה ב-1998 כחלק משיתוף פעולה בין ג'סי יוז לג'וש הום. עם זאת, במסע האירופי הנוכחי הום לא הצטרף ללהקה. אחד מבני הערובה צייץ בטוויטר וסיפר כי הוא נמצא בקומה הראשונה של התיאטרון, פצוע קשה. "יש ניצולים, אבל הם הורגים את כולם אחד-אחד", כתב בציוץ המחריד והוסיף: "בבקשה תתקפו".

 

הפיגועים בצרפת מעוררים תגובות והיערכות גדולה בכל רחבי העולם כעת, ובעיקר במדינות המערב. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, עודכן על הפיגועים, וראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, הביע זעזוע והביע נכונות לסייע לממשלה בפריז בכל דרך אפשרית.

 

מתקפת הטרור בפריז באה עשרה חודשים אחרי מתקפת הטרור שבה נרצחו 18 בני אדם במערכת העיתון הסאטירי "שרלי הבדו" ובמרכול היהודי "היפר כשר" - פיגועים שאותם ביצעו ג'יהאדיסטים המשתייכים לדאעש.

 

המתקפה באה בדיוק ביום שבו נודע כי ארה"ב הצליחה לחסל את מוחמד אמווזי, "ג'ון הג'יהאדיסט", שידוע כעורף הראשים של דאעש וכאחד הסמלים הגדולים ביותר של ארגון הטרור הג'יהאדיסטי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x