שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
תעשייה ופיננסים

פולקסווגן מודה לראשונה: הפרשה התרחבה - נוגעת גם לרכבי בנזין ולגז נוסף

פולקסווגן אמרה כי התרחבות שערוריית זיוף תוצאות הזיהום, משפיעה על 800 אלף מכוניות נוספות ותעלה 1.8 מיליארד יורו נוספים לפחות, אולם אנליסטים מעריכים כי היא תעלה 35 מיליארד יורו. דירקטוריון החברה: "מודאגים ביותר" מהגילויים החדשים. מניית החברה נפלה ב-8% בעקבות הדיווח

שירות כלכליסט 13:0304.11.15

פולקסווגן הודתה כי שערוריית זיוף תוצאות הזיהום התרחבה מעבר למה שנחשף עד כה, כך שהיא כוללת מגוון רחב יותר של הפרות שמשפיעות על 800 אלף מכוניות נוספות ותעלה 2 מיליארד דולר (1.8 מיליארד יורו) נוספים לפחות.

 

 

 

בבלומברג מדווחים כי הגילויים החדשים מתייחסים לדגמי פולו, גולף ופאסאט, וכן דגם אוקטביה של סקודה, סיאט איביזה וסיאט ליאון.

 

האנליסטים ב-UBS מעריכים כי התרחבות שערוריית פולקסווגן תעלה ליצרנית הרכב הגרמנית 35 מיליארד יורו, המהווים שני שלישים משווי השוק הנוכחי של החברה. "אנחנו ממשיכים להעריך את המהירות והיסודיות שמפגין המנכ"ל החדש מתיאס מולר בהתמודדות עם המצב, ומעריכים שעלויות התיקון יגיעו ל-10 מיליארד יורו בנוסף להוצאות משפטיות וקנסות שיסתכמו ב-35 מיליארד יורו", כתבו האנליסטים. הם מוסיפים כי ההתפתחות האחרונה בוודאי תשפיע לשלילה על הביצועים של המניה.

יצרנית הרכב הגרמנית הודיעה ביום שלישי כי לא חשפה את רמות הפליטה הנכונות של המכוניות הנוספות בעת שהעבירה את המידע לרגולטורים. פולקסווגן אף הודתה כי לא מדובר רק במכוניות עם מנוע דיזל. זו הפעם הראשונה שנחשף כי הבעיה נוגעת למכוניות נוספות המונעות בבנזין, ולא רק לדיזל, וכן הפעם הראשונה שמדובר בגז החממה, פחמן דו חמצני. עד כה היה מדובר ברמאות במבחנים לבדיקת רמת הפליטה של חנקן דו חמצני. פולקסווגן חשפה את הטעות לאחר שערכה בדיקות זיהום מטעם עצמה. מדובר במכה נוספת לחברה, שבספטמבר נאלצה לחשוף כי ב-11 מיליון כלי רכב עם מנוע דיזל ברחבי העולם הותקנה תוכנה שזייפה את תוצאות מבחני הזיהום.

 

האנס דיטר פוטש, יו"ר פולקסווגן. "מודאגים ביותר" האנס דיטר פוטש, יו"ר פולקסווגן. "מודאגים ביותר" צילום: בלומברג

 

פולקסווגן פצחה בחקירה פנימית בעקבות החשיפה, זאת בנוסף לחקירות פליליות מצד הרשויות בארה"ב ובאירופה.

 

מאז התפוצצה הפרשה באמצע ספטמבר, בפולקסווגן ביצעו שינויים בהנהלה הבכירה, כולל מינויו של מתיאס מולר לתפקיד המנכ"ל במקומו של מרטין וינטרקורן, שנאלץ לפרוש. דירקטוריון החברה מסרה בתגובה כי הם "מודאגים ביותר" מהגילויים החדשים, ובכוונתן "לדון על החלת אמצעים נוספים".

 

בעקבות הדיווח, נפלה מניית פולקסווגן בקרוב ל-8%, לאחר שהמשקיעים מיהרו למכור את המניה.

 

בגרמניה מתחילים להגיב על שערוריית פולקסווגן המסתעפת. שר הכלכלה זיגמר גבריאל הביע תמיכה בחברה הגרמנית, ואמר שיש לתת לה קרדיט על כך שדיווחה על הבעיות החדשות הנוגעות לפליטת פחמן דו חמצני. "פולקסווגן העלתה בעצמה את העניין, זה מראה שהחברה רציניות בנוגע לשקיפות", אמר לכתבים. לעומת זאת, הדובר של הקנצלרית אנגלה מרקל, קרא לפולקסווגן למהר לנקות את הבלגן. "הממשלה מאמינה שמדובר בהאשמות חמורות ושעל פולקסווגן מוטלת החובה לשקיפות וסדר את המצב", מסר הדובר סטיפן זייברט. הוא הוסיף כי הממשלה ממשיכה להאמין כי המשבר לא יגרום נזק תמידי למוניטין של התעשייה הגרמנית.

 

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x