$
חברה וסביבה

לא מחכים לפתרון מדיני: אזרחי אירופה קולטים פליטים בבתיהם

עיריית ברצלונה קיבלה 1,200 הצעות של תושבי העיר לארח פליטים בתוך 24 שעות בעקבות קריאה של ראשת העיר, שסחפה גם ערים אחרות בספרד. בצרפת, גרמניה ואוסטריה הקימו אתר בשם "Airbnb לפליטים"

מיכאל פרל 08:5616.09.15
בעוד אירופה מגבשת מדיניות להתמודדות עם הפליטים, האזרחים לוקחים אחריות לידיהם.

 

ספרד, לדוגמה, התנגדה ביולי לקבל מספר עצום של פליטים. ראשת העיר ברצלונה עדה קולאו כתבה באוגוסט בדף הפייסבוק שהיא איננה יכולה להישאר אדישה לנוכח 71 הפליטים שנמצאו מתים במשאית קירור באוסטריה: "אירופה, אירופים: פקחו את עיניכם! או שנתמודד עם הדרמה האנושית בעזרת אהבה או שנמצא את עצמנו הופכים ללא אנושיים".

 

ההיענות הייתה מדהימה, ועיריית ברצלונה קיבלה 1,200 הצעות של תושבי העיר לארח פליטים בתוך 24 שעות. ראשת העיר מדריד מנואלה קרמנה אמרה שתצטרף לקריאה ואחריה הגיעו ראשי ערים כמו ולנסיה. בשבוע שעבר שינתה ספרד את המדיניות והסכימה לקלוט "כמה שיידרש", אך עדיין מנסה למשוך מטה את כמות מכסות הפליטים שתקבל.

 

משפחת פליטים מאפגניסטן משפחת פליטים מאפגניסטן צילום: איי פי

 

יוזמות מסוג זה קמות ברחבי מערב אירופה. בצרפת, גרמניה ואוסטריה הקימו עוד בתחילת השנה קבוצה של גולשים אתר בשם "Airbnb לפליטים" שבמסגרתו יוכלו אזרחים להציע חדרים בביתם או אף דירות שלמות לשיכון פליטים. פרויקט נוסף מנסה לאסוף כסף במסגרת אתרים למימון המונים כדי לשכור דירות לפליטים.

 

רבע מהנשאלים בסקר שנערך בגרמניה ענו כי יסכימו לארח פליטים ומהגרים בביתם. אפילו חבר הפרלמנט הגרמני מרטין פצלט, ממפלגתה של הקנצלרית אנגלה מרקל, מארח שני מהגרים מאריתריאה בביתו.

 

40 ערים ועיירות בבריטניה נרשמו לפרויקט "עיר מקלט" שבמסגרתו כל עיר תקבע מכסות פליטים שתתחייב לקבל, וכל תושב יוכל להירשם ולקלוט אותם בביתו.

 

עם זאת, דוברת הארגון ההומניטרי הספרדי אסיל.קאט פסקאל קוואסרד אינה מתרשמת מהיוזמות החברתיות משום ששיכון פליטים בבתים מאולתרים ללא התשתית החברתית המתאימה יכול להיות הרסני: "האנשים הללו מגיעים לאחר שחוו חוויות טראומטיות. הם לא דוברים את שפת המקום. קבלתם חייבת להיעשות באופן מקצועי". קוואסרד מוסיפה כי מטרת הקליטה היא לא רק להעניק מקום לינה, אלא לאפשר לפליטים להתערות בחברה, ולכן "העובדה שהתושבים המקומיים רוצים לתמוך זה מצוין, אבל לא מספיק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x