שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בשולי החדשות

ייצוגית: השיר "יום הולדת שמח" שייך לכולם

עד כה, סרטים, תוכניות טלוויזיה או אפילו מלצרים מזמרים במסעדות לא יכלו לשיר את השיר המפורסם מבלי לקבל אישור מחברת וורנר מיוזיק גרופ, המחזיקה בזכויות הבלעדיות לשיר, אלא שחברת סרטים מארה"ב טוענת כי השיר שייך למרחב הציבורי

שירות כלכליסט 13:2630.07.15
השיר "יום הולדת שמח" (Happy Birthday to You) הוא אמנם אחד המוכרים בעולם שליווה מיליארדי חגיגות ימי הולדת ב-120 השנים האחרונות, אך הוא אינו חופשי לשימוש הציבור. סרטים ותוכניות טלוויזיה לדוגמה, צריכים לשלם תמלוגים אם הם כוללים את השיר הידוע. גם מלצרים אינם יכולים לשיר אותו באירועים במסעדות בלי קבלת אישור דומה, והפיכתו לרינגטון מחייבת תשלום. אולם, זה עשוי להשתנות בקרוב, תלוי בתוצאות שימוע בבית המשפט.

 

זרוע ההוצאה לאור של וורנר מיוזיק גרופ טוענת מאז שנות ה-80 כי היא מחזיקה בזכויות הבלעדיות לשימוש, להפצה ולהופעות הציבוריות של השיר. אך השבוע עורכי הדין המייצגים את חברת הסרטים שתובעת את וורנר, טענו כי חשפו הוכחות שזכויות היוצרים פגו לפני מאה שנה.

 

חוגגים יום הולדת חוגגים יום הולדת צילום: שאטרסטוק

 

התביעה הייצוגית שהגישה חברת Good Morning to You ב-2013, טוענת כי השיר שייך למרחב הציבורי. בתביעה נכתב עוד כי החברה שמפיקה סרט דוקומנטרי על השיר נאלצה לשלם 1,500 דולר לוורנר עבור הזכות להשתמש בו.

הגילוי החדש, שנבע ממסמכים שנאלצה וורנר להעביר לצד השני, טוען כי ב-1922 פורסם השיר בספר שירים בלי לציין זכויות יוצרים. לפיכך, הטענה היא שוורנר לא היו יכולים לרכוש את הזכויות, מכיוון "שהן לא קיימות".

 

בוורנר כמובן מכחישים את הטענה. במסמך בן 8 עמודים שהוגש אתמול לבית המשפט הם גורסים כי פרסומו של השיר בספר בלי לציין זכויות יוצרים אינו מוכיח שהן לא קיימות. עוד הם מדגישים כי בידיהם מסמכים המוכיחים שהזכויות נרכשו ב-1935 על ידי חברת קלייטון אף. סאמי. וורנר השיגה את הזכויות לאחר שב-1988 רכשה את בירץ' טרי גרופ, שירשה את הזכויות מסאמי.

 

 

 

  

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x