$
המשבר ביוון

המשבר ביוון

יוון שילמה 6.8 מיליארד יורו לנושים; תורים משתרכים מחוץ לבנקים

לאחר שלושה שבועות של השבתה כפויה חזרו כל סניפי הבנקים במדינה לפעול. הממשלה קבעה תקרת משיכה שבועית של 420 יורו נוסף על זו היומית וכן מגבלות נוספות. אומדן הנזק של השבתת הבנקים לכלכלת יוון מגיע ל־3 מיליארד יורו

שירות כלכליסט 13:2920.07.15

13:25 - ממשלת יוון שילמה 6.8 מיליארד יורו לנושיה לאחר החתימה על הסכם החילוץ בשבוע שעבר. כך הודיע משרד האוצר היווני, עם פתיחת הבנקים הבוקר אחר 3 שבועות שבהם היו סגורים. זאת, לאחר שהבנק המרכזי האירופי יזרים כספים ליוון.

 

התשלומים שעליהם הורתה הממשלה הם לבנק המרכזי של אירופה, לקרן המטבע העולמית ולבנק המרכזי של יוון.

 

בעוד הגבלות על ההון נותרו במקומן, יש היום תורים ארוכים מחוץ לבנקים עבור שירותים בסיסיים. היוונים חשים בסימני התייצבות ראשונים אולם ממשלת יוון עודנה צריכה לנהל דיונים לגבי חבלית הסיוע.

 

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה שכל סיוע ימתין עד שיוון תעמוד בתנאי הסיבוב הראשון של חבילת החילוץ.

 

10:00 - ביוון נפתחו הבוקר (ב') הבנקים, לאחר שהיו סגורים בהוראת הממשלה 20 יום, מאז ה-29 ביוני. ליד הסניפים נרשמו תורים, אך לפי שעה אין דיווחים על אי סדרים. עם זאת, הבורסה באתונה תהיה סגורה גם היום. מהבורסה נמסר כי המגבלות על ההון שהוטלו אתמול "אינן מאפשרות לנו להיפתח היום". לפי הערכות בשוק ההון ביוון, הפתיחה מחדש תתבצע עוד כמה ימים.

  

 

לקוחות ממתינים בתוך סניף של "בנק פיראוס" באתונה לקוחות ממתינים בתוך סניף של "בנק פיראוס" באתונה צילום: רויטרס

 

המגבלות החדשות

 

הגבלות ההון שהוטלו על הבנקים יישארו בתוקף והתושבים יוכלו למשוך עד 60 יורו ביום מהכספומטים. עם זאת, הממשלה הוסיפה גם הגבלה שבועית של 420 יורו, כך שמי שלא ניצל את מכסת המשיכה שלו ביום אחד, יוכל לנצלה ביום אחר.

 

  • עוד נקבע כי פדיון צ'קים או תשלומים באמצעות שטרות התחייבות אפשרית אך ורק אם הכסף מזוכה בחשבון בנק. משיכת מזומנים באמצעות כרטיסי אשראי של אזרחי יוון אסורה ביוון ובחו"ל (פרט כאמור ל-60 יורו ליום). 

 

  • העברת מזומנים לחו"ל, כולל שימוש באשראי, כרטיסים נטענים וכרטיסי דביט, לשם תשלומים לעסקים במדינות אחרות - אסורה.

 

  • אין אפשרות לפתוח חשבונות חדשים ולא ניתן להפשיר חשבונות רדומים.

 

  • תשלום מוקדם, חלקי או מלא של הלוואות אינה אפשרית, אלא אם התשלום נעשה במזומן או באמצעות העברה כספית מחו"ל.

  

  • פירעון מוקדם, חלקי או מלא של פיקדונות בעלי מועד פירעון קבוע מראש אסורים, אלא אם סכום הפירעון המוקדם והחלקי מועבר לתשלום מסים, ביטוח לאומי או התחייבויות בנקאיות, משכורות בבנק עצמו, תשלום הוצאות בית חולים או חינוך.

  

תור של אזרחי יוון ליד אחד מסניפי הבנקים באתונה תור של אזרחי יוון ליד אחד מסניפי הבנקים באתונה צילום: רויטרס

 

לקראת פתיחת הסניפים תוגברה האבטחה בהם ושעות הפתיחה הורחבו כדי לעמוד בלחץ הצפוי מצד הלקוחות. לקוחות הבנקים עדיין לא יוכלו לפדות צ'קים אלא רק להפקיד אותם לחשבונם. איסור אחר שיימשך הוא על העברת כספים אל מחוץ למדינה באמצעות כרטיסי אשראי או דביט, אם כי התושבים יוכלו להשתמש בהם כדי לרכוש מוצרים מחוץ ליוון. בנוסף, דחתה הממשלה את התאריך האחרון שבו יכולים התושבים להגיש בקשות להחזרי מס. פתיחת הבנקים התאפשרה לאחר שהבנק המרכזי האירופי הודיע כי יגדיל את סיוע החירום שלו לבנקים ביוון ב־900 מיליון יורו.

 

סניף בנק נוסף שנפתח הבוקר סניף בנק נוסף שנפתח הבוקר צילום: איי אף פי

 

 

בכיר במערכת הבנקאות היוונית אמר ל"פייננשל טיימס" כי הבנקים במדינה התכוונו לפתוח את שעריהם גם אם הבנק האירופי לא היה מגדיל את סיוע החירום שלו. "חלק גדול מהעניין הוא שמירה על המורל. אנחנו נפתח את האשנבים אבל לא נהיה בתפקוד מלא. זהו הצעד הראשון להתאוששות מלאה, אבל יש עוד דרך ארוכה ללכת", הוא אמר.

 

בורסת אתונה (ארכיון) בורסת אתונה (ארכיון) צילום: איי אף פי

 

היומון היווני "קתימריני" העריך ב־3 מיליארד יורו את הנזק שנגרם לכלכלת יוון משלושת השבועות של השבתת הבנקים. בין היתר, מצטט העיתון את אומדן הנזק של ארגון היצואנים, שהגיע ל־240 מיליון יורו. לשכת המסחר של אתונה מסרה לעיתון כי כ־4,500 מכולות של חומרי גלם ומוצרים מוגמרים עדיין תקועות בנמלים ביוון. הלשכה ציינה גם כי היקף העסקאות שהוקפאו בשל סגירת הבנקים עומד על 6 מיליארד יורו.

 

בתוך כך, נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר כי גוש היורו צריך להיות ארגון חזק יותר, וכי יש להקים ממשלה משותפת למדינות הגוש. הולנד אמר את הדברים בראיון שהתפרסם בשבועון "לה ז'ורנל דה דימונש". לדבריו של הולנד, אימוץ מטבע משותף מעיד על רצון גדול יותר מאיחוד מוניטרי בלבד, "זו הייתה הבחירה של 19 מדינות מפני שזה היה האינטרס שלהן. אף ממשלה לא לקחה אחריות על עזיבה של הגוש", אמר הולנד.

 

הבוקר באתונה הבוקר באתונה צילום: איי אף פי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x