$
המשבר ביוון

יוון תקבל מהאיחוד האירופי 7 מיליארד יורו ביום שני - כדי למנוע חדלות פירעון

ההלוואה לטווח קצר שאושרה על ידי המדינות החברות באיחוד, תעניק מרווח נשימה ליוון - שאמורה להחזיר בשבוע הבא 4.2 מיליארד יורו לבנק המרכזי האירופי; הפרלמנט בגרמניה אישר לפתוח במו"מ על פרטי תוכנית החילוץ; לגארד: "תוכנית החילוץ לא תעבוד אם לא תאפשר לכלכלה היוונית לצמוח"

שירות כלכליסט 19:0617.07.15

מדינות האיחוד האירופי אישרו הערב הענקת הלוואת גישור ליוון בהיקף של 7.16 מליארד יורו - ונתנו בכך למדינה מוכת החובות מרווח נשימה לקראת חבילת החילוץ השלישית. יוון תקבל את הכסף ביום שני - ותצטרך להחזיר את ההלוואה בתוך שלושה חודשים לכל היותר. מהנציבות האירופית נמסר כי "ההסכם ימנע מצב של חדלות פירעון מיידית".

 

ביום שני יוון אמורה להחזיר לבנק המרכזי האירופי סכום של 4.2 מיליארד יורו, ובנוסף היא מפגרת בתשלומים לקרן המטבע הבינלאומית. מהנציבות האירופית נמסר כי "ההלוואה תאפשר ליוון להחזיר את הסכומים האמורים, עד שתתחיל לקבל את כספי החילוץ במסגרת התוכנית החדשה".

 

לפני יומיים אישר הפרלמנט היווני את תוכנית החילוץ שבמסגרתה נכסי יוון בשווי 55 מיליארד יופקדו לצד שלישי תחת פיקוח אירופי

 

 

בתוך כך, אחר הצהרים, הבונדסטאג אישר לפתוח במשא ומתן על פרטי תוכנית החילוץ שהוסכמה בין מדינות גוש האירו ליוון. 439 מחוקקים הצביעו בעד התוכנית, 119 נגד ו-40 נמנעו. .

 

הצבעת הבית התחתון של הפרלמנט הגרמני בעד התוכנית היא הבעת אמון מחודשת בקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל שעושה מאמצים ניכרים כדי לשכנע את העם הגרמני שיוון עודנה ראויה לסיוע. גם הפרלמנט האוסטרי אישר היום לפתוח במו"מ על פרטי הסיוע - ואתמול עשה זאת הפרלמנט הפיני.

 

הולנד, ציפרס ומרקל הולנד, ציפרס ומרקל צילום: אי פי איי

ראש קרן המטבע הבינלאומית כריסטין לגארד הזכירה היום למנהיגי אירופה שיהיה עליהם למצוא דרך להעניק עזרה נוספת ליוון - אם הם רוצים לשמור את גוש היורו מאוחד. ההסכם לדון בתוכנית חילוץ שלישית ליוון שווה 86 מיליארד יורו שיחולקו על פני שלוש שנים, אולם לדברי לגארד זו לא תעבוד אם גוש היורו לא יקטין במקביל את נטל החוב של יוון כדי לתת דחיפה לצמיחה של הכלכלה היוונית המדשדשת.

 

 

כשנשאלה על ידי מראייניה בתחנת הרדיו הצרפתית Europe1 האם ההסכם מעשי בלי סוג מסוים של הקלה בנטל החוב היווני אמרה לגארד: "התשובה באופן קטגורי היא - לא". היא הוסיפה כי הפתרון עליו המליצה הקרן כולל בין השאר את הארכת מועדי התשלום ליוון והפחתת הריבית על ההלוואות. לדבריה, ככל הנראה, הבנקים ביוון ייפתחו מחדש ביום שני.

 

 

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x