$
המשבר ביוון

המשבר ביוון

דיווח: לאחר שלושה שבועות - הבנקים ביוון ייפתחו מחדש ביום שני

זאת לאחר שהבנק האירופי המרכזי החליט להגדיל את הנזילות לבנקים במדינה; שרי האוצר של גוש היורו אישרו את תוכנית החילוץ ליוון - לאחר שהפרלמנט היווני אישר את הרפורמות

שירות כלכליסט 17:1716.07.15

17:10 - לאחר שלושה שבועות: הבנקים ביוון ייפתחו מחדש ביום שני, וזאת בעקבות החלטת הבנק האירופי המרכזי היום להגדיל את הנזילות לבנקים במדינה - כך לדברי דיווח שמסר בנקאי בכיר ביוון לסוכנות רויטרס. הבנקים היו סגורים בהחלטת ממשלה, והתאפשרה רק משיכת כסף מכספומטים תחת מגבלה של 60 יורו.

 

16:00 - שרי האוצר של גוש היורו אישרו את תוכנית החילוץ ליוון, שתתפרס על פני שלוש שנים, וזאת לאחר שהפרלמנט היווני אישר את הרפורמות בתמורה לקבלת כספי החילוץ. 

 

שרי האוצר פרסמו הודעה לפיה הוחלט להעניק את הסיוע מטעם מנגנון היציבות האירופית (ESM) וזאת "בכפוף להשלמת הצעדים הדרושים" ביוון. השלב הבא הוא שהפרלמנטים השונים בגוש היורו אמורים לאשר את ההחלטה. עד כה בוצע סיוע מטעם המנגנון לספרד ולקפריסין. תוכנית החילוץ הקודמת של יוון, שתוקפה פג בסוף יוני, בוצעה בחלקה על ידי המנגנון ליציבות פיננסית אירופית - שמשמש כמנגנון זמני.

 

 

 צילום: אי פי אי

 

בתוך כך, נשיא הבנק האירופי מריו דראגי אמר במסיבת עיתונאים אחרי ההחלטה להותיר את הריבית על 0.05%, כי "אנחנו פועלים תחת הנחה שיוון תישאר בגוש היורו. הגדלנו את קרן הסיוע למדינה ב-900 מיליון יורו בשבוע". עוד הוסיף כי "גוש היורו חשוף ליוון בסכום של 130 מיליארד יורו. ההנחה של הבנק המרכזי היא שיוון תישאר בגוש היורו, אף ההחלטה בעניין צריכה להתקבל על ידי יוון עצמה והשותפים האירופאיים. על פי ההסכם המתגבש, הבנק יכול לבטל את המגבלה שהטיל את סיוע בנזילות לבנקים היוונים", אמר דראגי.

 

"תוכנית הרכישות של הבנק האירופי מתנהלת באופן חלק. הצעדים של הבנק תורמים לצמיחה של כלכלת אירופה, ועם המשך היישום של כל צעדי הבנק רמת האינפלציה תחזור ליעד שהציב הבנק. ההאטה בבכלכלות של השווקים המתעוררים מכבידה על הכלכלה האירופית ועל התחזית להמשך. הבנק עוקב בדריכות אחר השווקים הפיננסייים והוא מוכן להגיב לכל התפתחות בלתי רצויה, תוך שימוש בכל האמצעים שמצויים במנדט שלו", הוסיף.

 

14:00 - גוש היורו אישר זה עתה הלוואת גישור של 7 מיליארד יורו ליוון. צעד זה יאפשר ליוון לעמוד בצרכי החירום שלה ובתשלומי החובות, ולהימנע מחדלות פירעון. 

 

קלאוס רגלינג, ראש מנגנון היציבות האירופי, אמר הבוקר לרדיו ARD בגרמניה כי "אם הכול ייכשל, מערכת הבנקאות ביוון תקרוס. אם הבנקים העיקריים של יוון יקרסו, יהיו לכך השלכות חמורות ביותר, ולא רק עבור יוון אלא לכל גוש היורו".

 

ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפרס אמש בפרלמנט ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפרס אמש בפרלמנט צילום: בלומברג

 

שר האוצר של גרמניה, וולפגנג שויבלה, אמר הבוקר בשידור רדיו כי עודנו מאמין שעדיף ליוון לפרוש באופן זמני מגוש היורו כדי להשיג מחיקת חוב. עם זאת, רויטרס מדווח, כי שויבלה יצביע בעד סבב שלישי של סיוע ליוון מחר בבונדסטג.

 

באתונה הפגינו המונים לאחר שהפרלמנט היווני הצביע הבוקר בעד הרפורמה העמוקה שנדרשת מיוון מצד נושיה על מנת לזכות בסיוע כלכלי נוסף.

 

ההודעה המרעישה שלקרן המטבע העולמית שיוון לא תוכל כנראה לעמוד בהחזר חובותיה, ליבתה את הזעם ברחובות ומוקדם הבוקר פרצו שביתות ומחאות שהביאו לסגירת תחנות המטרו בעיר ואת התחבורה בלב העיר.

 

את הרוחות ליבתה עוד יותר הצהרתו של ראש הממשלה אלכסיס ציפריס כי הוא "לא מאמין" בהסכם שעליו חתם מול הנושים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x