$
תעשייה ופיננסים

המשבר ביוון

"נגלגל עלויות על התיירים ונבטל חבילות הכל כלול"

בכירי ענף התיירות ביוון, שאחראי לכ-20% מהכנסות המדינה נערכים לביטול הקלות המס והעלאת המע"מ: "אין סיכוי שנממן זאת מכיסנו"

מיכאל פרל 20:5130.06.15

ברחובות הערים ביוון הייאוש מורגש היטב. התורים לכספומט, ההפגנות ועבירות הרכוש שממדיהן גדלים והולכים הופכים את אתונה, סלוניקי ושאר הערים למקומות שלא נעים להיות בהם.

 

ואולם, באיי יוון הפסטורליה טרם הופרה. "אנחנו קוראים להם איים של שפיות", אומרת כרמן כהן (55), מנהלת מוסדות הקהילה היהודית באי רודוס, ששני ילדיה עברו לגור באתונה ולאריסה, בשיחה עם "כלכליסט". "נכון לעכשיו, המצב באיים הוא מצוין, ומה שבטוח זה שהוא הרבה יותר טוב מהמצב ביבשת. כאן לא תראה הפגנות המוניות וכאוס ברחובות".

 

האי זקינטוס ביוון האי זקינטוס ביוון

 

עובדים שישה חודשים בשנה

 

האיים הצליחו למזער את הנזקים של המשבר הפוקד את המדינה, בעיקר בזכות עצמאותם הכלכלית והסתמכותם על התיירות, מהמגזרים הבודדים ביוון שעדיין מתפקדים. "כמות התיירים באי דומה פחות או יותר לזו של השנה שעברה", מספרת כהן. "יתרה מכך, יש אפילו אנשים שמגיעים לעבוד כאן מהיבשת כי התיירות עדיין מספקת מקומות עבודה".

 

ואולם, בהינתן הדרמה המסלימה באתונה, תושבי האיים חוששים כי המשבר לא יפסח עליהם בעונת התיירות הקרובה. "אין לנו פה חקלאות או תעשייה כבדה, אלא רק תיירות. אנחנו עובדים שישה חודשים בשנה מאוד מאוד קשה כדי שיספיק לנו הכסף לשאר ימי השנה", מסבירה כהן. "אם העונה תיהרס, הלכה כל השנה". לדבריה, החשש כרגע הוא שהתמונות הקשות מערי יוון יובילו לגל ביטולים של חופשות באיים. "מי רוצה לעמוד בתור לכספומט בחופשה שלו?", תהתה כהן.

 

 

החשש העיקרי של ענף התיירות היווני הוא הפגיעה הקשה שעלולה לכפות עליהם הרפורמה האירופית, אם זו תאושר במשאל העם שיתקיים ביוון ביום ראשון. בין סעיפי התוכנית שהכתיבו הנושים אפשר למצוא ביטול נרחב של הטבות הניתנות כרגע לענף. "אין ספק שזה מהלך שיפגע בנו, אבל אני לא חושבת שזה יחסל את התיירות באיים בכלל, וברודוס בפרט", אומרת כהן.

 

גורמים בתעשיית התיירות היוונית פנו השבוע לממשלת יוון והפצירו בה להתנגד לצעדים שאותם הם הגדירו כ"גזירות". ואולם, כהן מסבירה כי גם אם דרישותיהם לא ייענו, עובדי המגזר ימצאו דרכים להיחלץ מכך. "מה שכנראה יעשו זה לגלגל את העלות על התיירים. הם יעלו את המחירים וייתכן שיבטלו את חבילות הכל כלול", היא אומרת. "אבל מה שבטוח זה שהיזמים לא ישלמו את זה מכיסם ולא יקרסו כתוצאה מזה". לדבריה, ייתכן שתושבי האי אף יברכו על הצעדים הללו. "אולי נתחיל לראות פה תיירים איכותיים יותר שיכולים להרשות לעצמם לנפוש באתרים יוקרתיים", ציינה.

חוששים מבריחת תיירים

 

חשש נוסף של ענף התיירות הוא מהאופציה השנייה - יציאתה של יוון מגוש היורו. מצב זה עשוי לגרום לבריחה של תיירים מיוון, שנתפסה כאחד ממוקדי התיירות הנוחים עבור האירופים, שכן הם לא היו צריכים להעסיק את עצמם בהמרות כספים. בעלי מלונות ומסעדות באיים הביעו חשש מפני בריחתם של התיירים לקפריסין ומלטה, אשר מצויות בגוש היורו.

 

ואולם, כרמן מתייחסת בביטול לסכנות הטמונות בתרחיש זה. "בשורה התחתונה, אני לא חוששת מעזיבת יוון את גוש היורו. מה כבר יקרה לנו? נחזור לדרכמה? - כבר התמודדנו עם זה פעם", היא אומרת בביטחון. לדבריה, ייתכן שזה אפילו ייטיב עם תעשיית התיירות, שכן המחירים יהיו אטרקטיביים יותר. "כשגרמנים ביקרו באי לפני תקופת היורו, הדרכמה החלשה היתה דווקא יתרון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x