$
חברה וסביבה

Airbnb גורמת לתיירות בפריז לפרוח – אבל מובילה גם לנטישה של תושבים

האפליקציה שמתווכת בין בעלי דירות לתיירים ומהווה אלטרנטיבה למלונות גורמת לתושבי פריז לצאת מחוץ לעיר שלהם. הם מוחלפים על ידי דירות שמיועדות לתיירים

שירות כלכליסט 14:1026.06.15

AirBnb , פלטפורמת השיתוף שמקשרת המתווכת בין אנשים המבקשים להשכיר את בתיהם לתקופות קצרות לבין שוכרים פוטנציאליים, גורמת לפריחה בתיירות באירופה, ובמיוחד בפריז, אבל מסתבר שגרם גוררת אחריה לא מעט ביקורת. גורמים בשוק הדיור בפריז, שהחלו לטענתם לנטר את שוק הדירות המושכרות לתיירים, טוענים כי הצמיחה בשוק זה גורמת לתופעת הרסניות - ומביאה לעזיבת התושבים המקומיים. צוות של חוקרים עורך באופן קבוע בדיקות לשם גילוי דירות תיירים בלתי מורשות, והקנס על בעלי הדירות הללו עומד נכון להיום על כ-28,400 דולר. 

"על העירייה למצוא דרך לאזן בין שוק הדיור לשוק התיירות. חברת AirBnb שינתה לגמרי את פני השוק", אמר ל-marketwatch חוויאר פוקוראנד, שהחברה שבבעלותו מפרסמת למעלה מ-200 דירות להשכרת לתיירים בעיר. AirBnb האמריקאית מכניסה כמחצית מרווחיה מהשוק האירופאי, לאחר שפתחה מספר סניפים ביבשת. החברה רושמת הצלחה עצומה כאלטרנטיבה לפתרונות דיור קלאסיים לתיירים כמו מלונות או הוסטלים, אולם מתמודדת עם התנגדות קשה מצד קבוצות המלונאות והרשויות המקומיות, מה שמאיים על תחזיות הרווח של החברה.

 

פריז. משנים לגמרי את פני השוק פריז. משנים לגמרי את פני השוק צילום: shutterstock

 

AirBnb מנסה לפייס גורמי ממשל ומציעה לשלם מיסי תיירות. גישה זו מעודדת את חקיקתם של חוקים חדשים התומכים בפעילותה של החברה האמריקאית. כמו כן, החברה מזמינה מחקרים המראים כי למעשה פעילותה תורמת לכלכלות המקומיות. ביום שני פירטה החברה שורה של צעדים שבהם היא נוקטת לעידוד תשלום מס על ידי לקוחותיה באירופה.

 

בעוד שישנן ערים, כמו ברלין וברצלונה, הנוקטות גישה מחמירה ומטילות קנסות ואיסורים על משכירי בתים באתר, ערים אחרות כמו לונדון ואמסטרדם מקדמות בברכה את פעילותה ואף מחוקקות חוקים שנועדו לאפשר פעילות זו. "כך אנו יוצרים שיתופי פעולה עם הערים. אנו לא מבקשים לכופף את החוק", אמר מנכ"ל AirBnb בראין צ'סקי לשר החוץ הצרפתי לורון פאביוס, לאחר מפגש שקיימו השניים בשבוע שעבר שבו דנו בקידום שיתוף הפעולה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x