תעשייה ופיננסים

קרנבל באפט: בדיחות, שופינג ושום רמז על יורש

כנס המשקיעים השנתי של ברקשייר הת'אוויי נערך בסימן 50 שנה לכהונתו של וורן באפט כמנכ"ל. מלבד חמש שעות של שאלות ותשובות למשקיעים, באפט הקדיש את האירוע לסרטים היתוליים

שירות כלכליסט 21:3203.05.15

יותר מ־40 אלף משקיעים נהרו בסוף השבוע האחרון למרכז הכנסים סנצ'ורי לינק באומהה, נברסקה, כדי להשתתף בכנס השנתי של ברקשייר הת'אוויי, שמלבד מסכת של שאלות ותשובות למשקיעים, כלל גם בזאר קניות ענק (ראו מסגרת) ותחרויות ספורט היתוליות.

 

גם השנה מנכ"ל ברקשייר וורן באפט הוכיח שהוא לא לוקח את עצמו ברצינות רבה מדי. כך, למשל, הוא שתל דיבוב היתולי בפיו של דסטין הופמן בסרט "הבוגר" וצילם סרט וידיאו המתעד אותו מתכונן לקרב עם המתאגרף פלויד מיוות'ר. במהלך שגרת אימונים באפט מצולם כשהוא מתקתק על מחשבון, קורא את "הוול סטריט ג'ורנל" בזמן שהוא רוכב על אופני כושר ושותה שייקים של חברת דיירי קווין שבבעלותו. כשהוא מגיע לקרב, כ"ברקשייר המפציץ", באפט מכניס לפיו ממתק שוקולד של סיז' קנדי'ס, שבבעלות ברקשייר, במקום מגן שיניים (במציאות, מיוות'ר הביס שלשום את מני פאקיאו במה שהוגדר כקרב המאה, בלאס וגאס).

 

בקבוקי ענק של קטשופ וחרדל בקבוקי ענק של קטשופ וחרדל צילום: רויטרס

 

לרגל 50 שנותיו כמנכ"ל ברקשייר, באפט גם הקדיש חלק מהסרטון לראיונות עם עובדי עבר שסיפרו על אירועים מכוננים בתולדות החברה.

 

באפט וסגנו צ'רלי מאנגר השיבו לשאלות בעלי המניות במשך חמש שעות, כאשר בין השאר, באפט בישר לבעלי המניות כי בכוונת ברקשייר לעשות עסקאות נוספות עם G3 קפיטל שעמה הוא חבר לרכישת היינץ וקראפט פודז. "אנחנו נהיה ערוכים ומוכנים לפעול אם יתרחש משבר כלכלי מכל סוג שהוא, ורוב האנשים לא יהיו", ציין באפט במפגש השאלות והתשובות, ובהזדמנות זו הוא הכחיש כי ברקשייר זקוקה לרגולציה מיוחדת, משום שאולי היא כבר גדולה מכדי ליפול.

 

בעלי מניות בתור לכנס בעלי מניות בתור לכנס צילום: איי פי

 

במהלך הכנס באפט לא נתן, כהרגלו, שום איתותים לגבי זהות יורשו האפשרי, אך הוא כן אמר שלמועמד צריך להיות ניסיון לא רק בתחום ההשקעות. "לא הייתי רוצה להפקיד בראשות ברקשייר מישהו עם ניסיון בהשקעות בלבד, ללא ניסיון תפעולי", הדגיש. באפט ניצל את הבמה כדי לשבח את המהפך שנרשם בחברת הרכבות שבבעלות ברקשייר, ברלינגטון נורת'רן, החטיבה הגדולה ביותר שאינה בתחום הביטוח. זאת אחרי שבשנה שעברה הכנסותיה נפגעו בעקבות עיכובים בשירות. "השיפור היה עצום, ואני רוצה להודות למאט רוז ולקרל אייס על ביצועים יוצאי דופן", ציין, בהתייחסו ליו"ר החברה ולמנכ"ל. רוז נחשב לאחד המועמדים להחליף את באפט כמנכ"ל.

 

בעלי מניות החלו להתקהל מחוץ למרכזי האירועים שעות ארוכות לפני פתיחת הדלתות ב־7 בבוקר ביום שישי. ביל גונתר, שומר יערות מוורמונט, סיפר לסוכנות רויטרס כי הגיע ב־1 לפנות בוקר, אף שבשנה שעברה נפצע ברגלו כשהתנגש עם בעל מניות אחר שניסה להקדימו למושב טוב. "חברה שלי אמרה, 'אתה לא הולך לעשות את זה שוב', ואמרתי לה, 'אני חייב, זו שנת היובל'".

 

"אני משקיע ואני מנסה ללמד את בני להשקיע, ואני חושב שזה המקום המושלם עבורו להתחיל", סיפר לעיתון מקומי בעל המניות תומס סוזה, שהגיע במיוחד מברזיל. ג'ייסון מייסטר בן ה־24 הגיע לאירוע ממיאמי עם אביו והצטלם ליד דמות הקרטון של באפט. לדבריו, הוא מעריץ את באפט מאז קרא לראשונה ביוגרפיה עליו. ג'יימס ווילבור ואשתו הגיעו לאומהה מסיאטל, כי הם רצו, לדבריהם, לחוות את האירוע כל עוד באפט (84) ומאנגר (91) עדיין בחיים.

 

אך מי שתמצתה את האווירה בצורה הנאמנה ביותר היתה כנראה בעלת המניות שילה פינסת' שהגיעה לאירוע ממיניאפוליס. "אני אוהבת את זה, אוהבת את זה, אוהבת במיוחד את אווירת השופינג", כך לפי פינסת', שבדיוק כמו באפט עצמו, לא לקחה את עצמה ברצינות רבה מדי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x