$
תעשייה ופיננסים

תשלום חסר תקדים: BNP פאריבה יפצה נפגעי טרור ב־3.84 מיליארד דולר

הפיצויים יגיעו מתוך כ־9 מיליארד הדולרים שיעביר הבנק הצרפתי לארה"ב על הפרת הסנקציות על איראן, קובה וסודן. זהו הסכום הגבוה ביותר ששולם על הפרת הסנקציות והפעם הראשונה שבנק מודה בעבירה זו

שירות כלכליסט 17:4402.05.15

ממשלת ארה"ב הודיעה בסוף השבוע כי תפצה אזרחים שנפגעו מפעולות של סודן, איראן וקובה באמצעות חלק מהכספים שתקבל מהבנק הגדול בצרפת BNP פאריבה. זאת בשל הפרתו את הסנקציות שהטילה ארה"ב על שלוש המדינות הללו, האוסרות ביצוע עסקאות עבורן ועבור חברות הרשומות בהן, כך לפי סוכנות הידיעות אי.פי.

 

 

 

התוכנית נחשפה לאחר שבית המשפט המחוזי של ניו יורק, בראשות השופטת לורנה שופילד, קבע כי הבנק יעביר לרשויות סכום של 8.83 מיליארד דולר שיחולטו. בנוסף ישלם הבנק קנס של 140 מיליון דולר, לאחר שהודה בשנה שעברה בהאשמות נגדו.

 

סודן. שלטון מושחת סודן. שלטון מושחת

 

בשנה שעברה הודה הבנק כי לקח חלק ממהלך שהפר חוקים פדרליים של ארה"ב המעגנים את הסנקציות נגד מדינות אלה. כך למשל, הפר הבנק את חוק איסור סחר עם אויב, שנחקק בזמן מלחמת העולם הראשונה.על פי כתב האישום, הבנק שימש כצינור להעברת כספים עבור ממשלותיהן של שלוש המדינות וחברות הרשומות בהן, ובכך עקף את האיסור לסחור עמן. במקרה של סודן, הבנק אף שימש כבנק המרכזי בפועל של משטרו המושחת של הנשיא, עומאר אל־באשיר.

 

מוקדם יותר, התובעת בתיק מטעם הפרקליטות ג'ניפר אמבואל העריכה כי הקורבנות יקבלו 3.84 מיליארד דולר מתוך הסכום שייגבה, ואילו שאר הכסף צפוי לעבור לרשויות השונות בארה"ב, כולל משרד המשפטים ועיריית ניו יורק. "מדובר בסכום ובמאמץ חסרי תקדים לפצות את מי שנפגע מפעולותיהן של מדינות אלה", ציינה אמבואל.

 

 

 צילום: רויטרס

 

גורמים ברשויות הפדרליות ציינו כי מדובר בסכום הגבוה ביותר שחולט תחת חוק הסנקציות, וכן בעונש הכבד ביותר שהושת על בנק במסגרת הליך פלילי.

 

משרד המשפטים האמריקאי פתח אתר מיוחד שיספק מידע בנוגע להחלטה ואופן ביצועה. במסגרת האתר, הקורבנות ובני משפחותיהם יוכלו להגיש עד 30 ביולי תביעות לקבלת פיצויים.

 

 

 

מאז ההודאה באשמה של נציגי הבנק והסכמתם לחילוט הכספים ביוני 2014, בקרב משפחות הקורבנות שנפגעו בפעולות שונות של שלוש המדינות, ובעיקר פעולות טרור שאותן מימנו ויזמו איראן וסודן, נוצרה תקווה לקבל פיצויים על סבלן. רבים מהם הגיעו לאולם בית המשפט כדי לשמוע את הקראת פסק הדין.

 

ההחלטה מגיעה דווקא על רקע ההתקרבות בין ארה"ב לקובה, שבמסגרתה מוסרות הסנקציות נגד המדינה הקומוניסטית באופן הדרגתי, וכן על רקע החתימה על הסכם המסגרת עם איראן באפריל השנה - שצפויה להביא להסרת חלק מהסנקציות שהשיתה ארה"ב על הרפובליקה האיסלאמית בשנה הקרובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x